Kendi Enerjisini Kendisi Üreten 10 Güneş Enerjili Stadyum

1
4667
antalya-arena-gunes-enerjili-stadyum, dünyadaki-gunes-enerjili-stadyumlar, gunes-enerjili-stadyum-listesi
antalya-arena-gunes-enerjili-stadyum, dünyadaki-gunes-enerjili-stadyumlar, gunes-enerjili-stadyum-listesi

Dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynakları ile temiz enerji üretmek günümüzde oldukça yaygınlaşmaya başladı. Gerek yenilenemez enerji kaynakları ‘nın tükenme seviyelerine yaklaşmasından, gerekse de temiz enerjinin yeni bir trend haline gelmesinden dolayı bu yönde ciddi adımlar ve yatırımlar yapılmaktadır.

Bu yazıda sizlere cnbc haber sitesinden alıntıladığımız bir haberi güzel bir yazı haline getirdik.

Dünyadaki En Büyük 10 Güneş Enerjili Stadyum

Fenway Park Stadyumu, Boston:

Fenway Park StadyumuBoston Red Sox takımına ev sahipliği yapan Fenway Park stadyumu ikonik bir baseball stadyumudur. Boston’da bulunan bu stadyum güneş enerjisini 2008 yılında kullanmaya başladı. Güneş enerjisinin ısınma kısmını kullanan stadyuma termal güneş panelleri yerleştirilmiş. Bu sayede stadyum yerden ısıtma sistemi için elektrik tüketmiyor ve termal güneş panellerinin ürettiği ısı ile ısınan su ile stadyumun tabanı ısıtılıyor.

Böylece hem enerji tasarrufu hemde para tasarrufu yapılıyor.

Red Sox takımı bu güneş panelleri ile yıllık 18 ton CO2’in de doğaya salınmasını engelliyor.

Wembley Stadium, London:

Wembley-Stadium-green-energyİngiliz futbolunun evi olarak bilinen wembley stadyumu da enerjisini güneşten alıyor. Daha doğrusu bu stadyum %100 yenilenebilir enerji kullanıyor. 2007 ve 2014 tarihleri arasında yapılan çalışmalar ile tamamen yenilenebilir enerjiye geçmeyi başarmışlardır.

Aviva Stadium, Dublin:

Aviva Stadium2016 yılında yenilenebilir enerjiye geçen bu stadyum irlanda da bulunmaktadır. Aviva stadyumu ayrıca yağmur sularını da toplamaktadır. Böylece günlük minumum 20.000 litre yağmur suyunu depolayabiliyor.

AT&T Park, San Francisco:

AT&T Park solar energyDünya’da güneş enerjisini kullanan güneş enerjili stadyum lar arasında san francisco’da ki AT&T park stadyumu da bulunmaktadır. 2007 yılında bu stadyuma döşenen güneş panellerinin yaklaşık 5.200 evin yıllık elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabilecek kapasitede olduğu söyleniyor.

The New Lawn, Nailsworth:

The New Lawn stadium solar energyİngiltere ikinci lig takımlarından Forest Green Rovers takımına ev sahipliği yapan The New Lawn stadyumu da güneş enerjili stadyum listesine girmeyi başarıyor.

Bu stadyum kendi çatıları üzerine yerleştirdiği güneş panelleri sayesinde kendi elektriğini güneşten karşılıyor. Ayrıca bu stadyumda 2015 yılında beri sadece vejeteryan yemekler satılmaya da başlanmış.

Princes Park, Dartford:

Princes-Park-stadium-solar-energyGüneş enerjili stadyum olan Princes Park stadyumu Dartford Football Club tarafından kullanılmaktadır. Futbol takımları her ne kadar kötü performansa sahip olsa da, stadyumları takımın performansını geride bırakıyor.

Bu stadyum güneş enerjisi ile kendi elektriğini üretiyor. Ayrıca stadyum, tasarımı sayesinde doğal bir klima etkisi yaratıyor. Stadyumda bulunan arıtma sistemi sayesinde pis suyu içilebilir hale getirebiliyor.

Emirates Stadium, London:

emirates-stadium-solar-energyArsenal futbol takımının kullandığı bu stadyum da %100 yenilenebilir enerji kullanıyor. Güneş enerjili stadyum olan emirates stadyumunda ayrıca çöplerin geri dönüşümü için teknolojik bir sistemde bulunuyor.

Staples Center, Los Angeles:

Staples Center Stadium solar energyBir basketbol stadyumu olan bu stad da güneş enerjili stadyum ‘lar arasında yer almaktadır. Stadın çatısında 1.727 adet güneş paneli bulunmakta ve güneş panelleri sayesinde kendi elektriğini kendisi üretebilmektedir. Bu sayede Staples Center stadyumu yıllık 10.000 ton CO2 salınımını da engellemektedir.

Lincoln Financial Field, Philadelphia:

Lincoln Financial Field renewable energyTam anlamıyla bir yenilenebilir enerji stadyumu diyebiliriz. Çatısındaki 11.108 adet güneş paneli ile güneş enerjili stadyum listesinde bulunan bu stad, ayrıca rüzgar enerjisinden de faydalanmaktadır.

14 adet rüzgar türbini bulunan stadyum, hem güneş hemde rüzgar sayesinde kendi elektriğini kendisi üretebiliyor. Stad da ayrıca çöp geri dönüşüm sistemide bulunmaktadır. Lincoln stadyumu yıllık 850 ton çöpün geri dönüşümünü sağlıyormuş.

Antalya Arena Stadyumu, Antalya:

antalya-arena-gunes-enerjili-stadyum, dünyadaki-gunes-enerjili-stadyumlar, gunes-enerjili-stadyum-listesi
antalya-arena-gunes-enerjili-stadyum, dünyadaki-gunes-enerjili-stadyumlar, gunes-enerjili-stadyum-listesi

Türkiye’nin ilk güneş enerjili stadyum olma özelliğini taşıyan Antalya Arena stadı da elektriğini güneşten üretiyor. Çatısında toplam 1,24 MW kurulu gücünde güneş paneli bulunan Antalya Arena stadyumu yıllık 2.040.000 kWh elektrik üretebiliyor. Yıllık 670 adet konutun da elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir.

1 YORUM

  1. Yapım isleri süren bu tarz komplekslerde catilarin gunes enerjili sistemlere uygun sekilde tasarlanmasi yapidan 7/24 yararlanilmasini saglayacaktir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here