Güneş Enerjili Yol Trafiğe Açıldı!

0
1691
güneş enerjili yol, güneş enerjili otoyol, güneş panelli yol, güneş panelli otoyol, elektrik üreten yol
güneş enerjili yol, güneş enerjili otoyol, güneş panelli yol, güneş panelli otoyol, elektrik üreten yol

Geçtiğimiz günlerde Fransa’da dünyada ilk denilebilecek bir uygulamaya imza atıldı. Daha öncesinden Fransa’yı temiz enerji uygulamalarında aldığı radikal kararlar ile tanıyoruz. Elektrik enerjisinden tam anlamı ile yararlanmak isteyen ülkede güneş enerjisi panelleri ile bir otoyol kaplandı. Trafiğe açılan güneş enerjili yol, dünya’da ilkler arasında yer alıyor.

Daha öncesinde de Fransa da güneş enerjisi ile çalışan araba prototipi üretilmiştir. Bu sefer ülkenin Normandiya bölgesinde bir otoyol, tamamen güneş panelleri ile döşenerek güneş enerjili yol olarak kullanıma açıldı. Güneş enerjili yol açılışında Fransa Çevre Bakanı Segolene Royal‘da hazır bulundu.

Güneş enerjili otoyol için yaklaşık 2880 adet güneş paneli kullanıldı. Elektrik üreten yol ile yıllık 280Mwh elektrik üretilmesi öngörülüyor. Günlük 767kWh elektrik enerjisi üretebilen bu yol, yaz aylarında günlük 1500kWh’e kadar enerji üretebilecek.

güneş panelli yolYol inşa çalışması yaklaşık olarak 5 yıl sürdü. 1 km uzunluğunda bulunan yolun toplam maliyeti ise 5 milyon Euro civarında.

Dünya’da güneş enerjili yol yapımı artıyor!

Güneş enerjili yol şu anda kullanıma açıldı ve yol üzerinde bulunan aydınlatmalara enerji sağlamak amacıyla kullanılacak. Yolun aşınmalardan ve araç geçişlerinden etkilenmemesi için ise özel silikon bir tabaka kullanılmış. Şu anda yol çok yüksek maliyetle inşa edilse de, ilerleyen zamanlarda maliyetleri düşürmek için farklı teknikler geliştirilecek.

Güneş enerjili yol yapımında ve geliştirilmesinde rol alan Colas firmasının gelecek zamanlarda bu tür yolların yaygınlaşması için maliyet düşürmeleri çalışmaları devam ediyor. Prototip niteliğinde olan bu yolun yapımının ardından, projenin ikinci aşamasına geçilecek ve 1000 km uzunluğunda güneş paneli ile kaplı yol yapımı gerçekleştirilecek.

2014 yılında da Hollanda’da benzer bir proje hayata geçirilmişti. Önümüzdeki yıllarda bu tür projelerin giderek yaygınlaşacağını düşünebiliriz.

Bu haberde ilginizi çekebilir:Güneş enerjili yollar gerçek oldu !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here