Güneş enerjili yollar gerçek oldu !

2
1781
güneş enerjili yollar
güneş enerjili yollar

Güneş enerjili yollar Amerika da gerçek oldu. Sadece güneş enerjisi ile elektrik üretilip, üretilen elektrik yol aydınlatması ve trafik ışıkları için kullanılacak. Güneş enerjili yollar ile şebeke elektriğine ihtiyaç duyulmayacak.

Tüm dünyada fosil yakıtlar 50 yıl sonra tükenecek. Bunu bilen bilim adamları ve büyük petrol şirketleri, özellikle son yıllarda yenilenebilir enerji kaynakları için atılımlara başladı. Bu kapsamda her gün yeni alternatif enerji fikirleri ortaya çıkıyor. Güneş enerjili yollar ile elektrik üretmek ise bunlardan sadece birisi.

Dünyanın en büyük şirketleri de yenilenebilir enerji alanında ciddi yatırımlar yapmaktadır. Bu firmalar arasında Google ve Apple firmaları başı çekmektedir.

Güneş enerjili yollar fikri nereden ortaya çıktı?

Güneş enerjili yollar fikri aslında çok basit bir fikir. Üstelik yapılabilir ve uygulanabilir olması da bu fikrin önemini arttırmaktadır. Çünkü dünya üzerinde milyonlarca km yol bulunmaktadır. Yolların uzunluğunun miktarı düşünüldüğü zaman, bu fikrin gerçekten çok iyi bir fikir olduğu kabul edilebilir.

güneş enerji panelli yollar

Amerika da bulunan Missouri eyaletinin Route 66 yoluna döşenen bu güneş panelleri ile elektrik üretilecek. Şimdiden Route66 yolunun büyük bir kısmına güneş panelleri döşendi.

Özel olarak imal edilen bu güneş panelleri sayesinde elektrik üretilecek. Ayrıca yapısı itibari ile güneş enerjili yollar üzerinde giden araçlar içinde hiçbir engel teşkil etmeyecek. Çünkü bu güneş panelleri, araçların sürüşlerine etki etmeyecek şekilde tasarlanmıştır.

Güneş enerjili yollar için döşenen güneş panellerinin özellikleri nelerdir?

Özel yapılmış olan bu güneş enerji panelleri ince bir temperli cam ile korunmaktadır. Camın alt kısmında yer alan güneş pillerinin içerisinde de mikro işlemci hücreler bulunmaktadır. Mikro işlemci modüller sayesinde, yolda yer alan diğer güneş panelleri ile tam performans verebilmektedir.

Yollara güneş paneli döşenmesi fikrinin amacı, LED trafik uyarı ışıkları ile yol aydınlatmasının enerji ihtiyacını karşılamaktır. Henüz deney aşamasında olan bu proje, eğer ciddi anlamda tasarruf sağlarsa, amerikanın birçok yerine yapılacağı söyleniyor.

Scott ve Julie Brusaw isimli 2 girişimci tarafından kurulan Solar Roadways firması 2006 yılından beri güneş enerjili yollar üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, irili ufaklı pek çok bölge ve eve, güneş panelli yollar yapmışlardır. Daha detaylı bilgiler için Solar Roadways firmasının internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. Fikir ve uygulama çok güzel. Peki güneş enerjili yollar Türkiye’ye yapılsa ne olur? bence akşam yaptıkları yolu,sabah kepçeyle kazarlar…

    • Çok güzel ve net bir yorum olmuş Yavuz bey. Türkiye’de ki belediyeciliğin değişmez kuralı maalesef. Yorumunuz için teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here