100’de 100 Güneş Enerjisi ile Çalışan Araba Geliyor !

0
2345
Güneş enerjisi ile çalışan araba, güneş enerjili araba, güneş enerjili otomobil, güneş enerjisi ile çalışan otomobil
Güneş enerjisi ile çalışan araba, güneş enerjili araba, güneş enerjili otomobil, güneş enerjisi ile çalışan otomobil

Güneş enerjisi ile çalışan araba yakında yollara çıkıyor. 100’de 100 güneş enerjisi ile çalışan araba hollandalı bir firma olan Lightyear tarafından geliştirildi. Şimdilik dünyanın ilk güneş enerjisi ile çalışan araba olma özelliğine sahip olan bu aracın ismi de Lightyear One.

Lightyear firması güneş enerjili araba ‘yı 2019 yılında tanıtacağını duyurdu. Firmanın dediğine göre güneş enerjisi ile çalışan otomobil lightyear one’nın çok uzun mesafeleri gidecek kapasiteye sahipmiş.

Güneş enerjili otomobil 400 ila 800 km mesafeye sahip olacakmış. Firmanın üreteceği otomobil şimdilik sadece teori’de gözüküyor. Henüz elle tutulur pek bir şey yok. Birçok mühendis ve uzman kişilerce, %100 güneş enerjisi ile çalışan araba üretmek henüz imkansız.

Bunun en canlı örneklerinden birisi ise Toyota Pirus’tur. Toyota firması pirus otomobillerinin üzerine yani çatısına güneş panelleri ekledi. Toyota firması güneş panelinin, pirus otomobilin bataryalarını şarj etmede faydalı olacağını düşünmüştü.

Fakat, güneş paneli ile pirus aracı sadece ekstra’dan 6,4 km yol kazanımına sahip oldu. Yani elle tutulur bir şey elde edemedi.

Güneş enerjili otomobil fikri her ne kadar teorik gibi görünse de, güneş enerjisi teknolojilerinin hızla gelişmesi ile pratiğe dökülecek gibi duruyor.

Geçtiğimiz yıllarda, Byron Bay tren işletme firması güneş enerjisi ile çalışan tren yapmayı başardı. Fakat güneş enerjisi ile çalışan araba yapmak hiç o kadar kolay değil. Çünkü, arabalar küçük olduğu için standart bir otomobili hareket ettirecek (ulaşıma katkı sağlayacak) şekilde güneş enerjisinden faydalanmak henüz mümkün görünmüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here