Güneş enerjisi ile çalışan ilginç şeyler | 31+

11
39051
gunes-enerjisi-ile-calisan, gunes-enerjisi-ile-calisan-aletler, gunes-enerjisi-ile-calisan-cihazlar, gunes-enerjili-cihazlar, gunes-enerjili-aletler
gunes-enerjisi-ile-calisan, gunes-enerjisi-ile-calisan-aletler, gunes-enerjisi-ile-calisan-cihazlar, gunes-enerjili-cihazlar, gunes-enerjili-aletler

Güneş enerjisi ile çalışan çok ilginç ürünler var. Sizler için bu listeyi hazırladık…

Güneş Enerjisi ile Çalışan Harika Ürünler

Güneş enerjisi ile çalışan ürünler listesini oluştururken, ilginç şeyleri seçmeye çalıştık. Umarım bu liste hoşunuza gider. İlham verici bir liste olduğunu umuyoruz.

1- Güneş enerjili şarj aleti (solar power bank)

gunes-enerjili-sarj-aleti, gunes-enerjisi-ile-calisan-sarj-aleti

Günümüzde birçoğumuz akıllı telefon kullanmaktadır. Akıllı telefonlar ise sürekli veri alış verişi yaptığı için çok hızlı şarj tüketmektedir. Güneş enerjisi ile çalışan şarj aleti bu sorunun çözümü olacak gibi duruyor. Güneş enerjili şarj aleti günümüzde pek yaygın olmasa da, gelişen teknoloji ile yaygınlaşacak gibi görünüyor. Hatta güneş enerjili şarj aletleri için güneş enerjisinin yeni alt sektörlerinden birisi olacak diyebiliriz. Güneş paneli temizliği sektörü gibi.

2- Solar pencere şarj aleti (solar window charger)

solar-pencere-sarj-aleti, solar-sarj-cihazi, solar-sarj-aleti

Solar pencere şarj aleti veya solar cam şarj cihazı, ismine ne derseniz deyin. Avuç içi büyüklüğündeki bu cihazı, güneş alan bir pencerenin camına yapıştırmanız yeterli. 1800 mAh batarya kapasitesine sahip olan bu solar şarj cihazını, dilediğiniz gibi söküp tekrar yapıştırabilirsiniz. Çok şık bir dizayna sahip olan bu ürün ile akıllı telefonlarınızı hızlıca şarj edebilirsiniz. Dizaynından ve kullanım şeklinden dolayı, güneş enerjisi ile çalışan ilginç ürünler listemize girmeyi başardı.

3- Güneş enerjili çevre aydınlatma armatürü

gunes-enerjili-cevre-aydinlatma-armaturu

Güneş enerjisi ile çalışan çevre aydınlatma armatürü çok işlevsel bir solar üründür. Çünkü bu solar armatür montajı için profesyonel usta olmanıza gerek yok. Üstünde bulunan delik ile solar armatürü, duvara bir tablo asar gibi yerleştirebilirsiniz. 1 adet çivi veya vida yeterlidir. Güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma armatürü küçük bir sensöre sahip. Bu sensör sayesinde, gündüz kapalı dururken, hava karardığında otomatik olarak yanmaktadır. Sizin hiçbir butona veya anahtara basmanıza gerek yok.

4- Güneş enerjisi ile çalışan fener (lüküs)

gunes-enerjisi-ile-calisan-fener, gunes-enerjili-fener, solar-fener

Güneş enerjisi ile çalışan fener aslında çok yeni bir ürün değil. Hatta son yıllarda birçoğumuz bauhaus gibi büyük alışveriş marketlerinde güneş enerjili fener ve benzeri basit solar ürünleri görmüştür. Güneş enerjili kamp feneri ‘nin listemizde yer almasının sebebi ise, bu ürünün outdoor yani doğa ile iç içe yaşayanlar için tasarlanmış olmasıdır.

5- Güneş enerjisi ile çalışan masa lambası

gunes-enerjisi-ile-calisan-masa-lambasi

Güneş enerjisi ile çalışan masa lambası da çok yaratıcı bir solar ürün. Gücünü güneşten alan masa lambasının led ampullerinin ömrü yaklaşık 50.000 saattir. Güneş enerjili masa lambası hem USB hemde güneşten şarj olabilmektedir.

6- Güneş enerjisi ile çalışan klavye (logitech solar wireless keyboard)

gunes-enerjisi-ile-calisan-klavye

Güneş enerjisi ile çalışan klavye nin üreticisi geleceğe güzel bir yatırım yapmış. Çünkü önümüzdeki yıllarda güneş enerjili ürünlerin yaygınlaşacağı çok açık. Logitech güneş enerjili klavye kablosuz kullanım özelliğine sahip. Gücünü ise güneşten alıyor. Şuan da piyasada satılan ilginç solar ürünlerden birisi.

7- Eton Rukus Güneş enerjili radyo (Bluetooth)

gunes-enerjili-radyo

Güneş enerjisi ile çalışan radyo da ilginç solar ürünler arasındadır. Güneş enerjili radyo ile tam 8 saat kesintisiz müzik dinleyebilirsiniz. Ayrıca cep telefonu şarj etmek için USB portları da mevcuttur. En güzel özelliklerinden biriside su geçirmez olmasıdır.

8- Goal Zero Taşınabilir güneş jeneratörü

tasinabilir-gunes-jeneratoru

Güneş jeneratörü yapmak aslında çok basit. Ama böyle profesyonel bir solar jeneratör yapmak ise mühendislik ve yatırım ister. Çünkü, bu tarz plastik ürünler için çok fazla kalıp gerekmektedir. Bu kalıplar ise aşırı maliyetlidir. Goal Zero firmasının yaptığı güneş jeneratörünün aynısını yapmaya kalksanız en az 300.000 TL harcarsınız. Ama bu ürün 180 dolara satılmaktadır. Goal Zero güneş enerjili jeneratör ile laptop, mobil şarj ve aydınlatma ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu ürün ile TV izlemek bile mümkün (bunu ben demiyorum, onlar diyor).

9- Güneş enerjili sırt çantası

gunes-enerjili-sirt-cantasi

Güneş enerjisi ile çalışan ilginç ürünlerden biriside solar sırt çantasıdır. Özellikle outdoor sporu yapanlar için harika bir ürün. Bisiklet, doğa koşusu, doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı gibi spor yapanlar için çok işlevsel ve kullanışlı bir ürün. Bu sırt çantası arkasında bulunan güneş paneli ile içindeki bataryayı şarj etmektedir. Sizde bu batarya ile cep telefonu, tablet ve laptoplarınızı şarj edebiliyorsunuz. Outdoor sporu yapanlar için taşınabilir hidroelektrik jeneratörü ürününe de göz atmanızı tavsiye ederim.

10- Güneş enerjisi ile çalışan el feneri

gunes-enerjisi-ile-calisan-el-feneri

Güneş enerjisi ile çalışan aydınlatma ürünlerinden biriside güneş enerjili el feneri ‘dir. Çok basit ve işlevsel bir üründür. Mantık aynıdır. Gündüz üretiyorsunuz, gece tüketiyorsunuz. Yukarıdaki güneş enerjisi ile çalışan el feneri 3 çeşit aydınlatma seviyesi sunuyor. Ayrıca 45 feet’e kadar su geçirmez özelliğe sahip. Yaklaşık 1 saatte güneş ile şarj oluyor ve bu şarj ile 2 saat kullanım imkanı sunuyor.

11- Güneş enerjili bisiklet kilidi (Skylock Solar Bike Lock)

gunes-enerjili-bisiklet-kilidi

Güneş enerjisi ile çalışan çok ilginç bir ürün solar bike lock. Normal bisiklet kilitlerinin aksine, bu bisiklet kilidi güneş enerjisiyle çalışıyor. Kilit üstündeki mini güneş panelleri ile elektrik enerjisini elde etmektedir. Üstelik tam dolu batarya ile tam 1 hafta kullanılabilmektedir. Bluetooth teknolojisine sahip olan güneş enerjili kilit, akıllı telefonunuz ile kontrol edilebilmektedir. Bu ürünün video’sunu incelemek isterseniz skylock solar bike lock isimli sayfamıza bakabilirsiniz.

12- Güneş enerjisi ile çalışan kiremitler

gunes-enerjisi-ile-calisan-kiremitler

Güneş enerjisi ile çalışan kiremitler ve çatı teknolojilerini önümüzdeki yıllarda sıkça göreceğiz gibi gözüküyor. Bu teknolojinin en güzel yanı, kötü görüntüyü ortadan kaldırmasıdır. Eğer güneş enerjili kiremitler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz güneş enerjisi çatı teknolojileri isimli makalemize bakabilirsiniz.

13- Güneş enerjisi ile çalışan araç

gunes-enerjisi-ile-calisan-arac

Üç tekerlekli ve tek kişilik olan yumurta şeklindeki bu araç güneş enerjisi ile çalışıyor. Velomobile olarakta isimlendirilen güneş enerjili araç ile 15 mile yol alınabilmektedir. Aracın üzerinde ise 100 watt gücünde güneş paneli bulunmaktadır. Maksimum hızı ise saatte 20 mile kadardır.

14- Güneş enerjili arabalar

gunes-enerjili-arabalar

Güneş enerjili arabalar daha çok üniversiteler arasındaki yarışlar için yapılmaktadır. Türkiye’de ki birçok üniversite de bu altyapıya ve tecrübeye sahiptir. Ülkemizdeki bazı güneş enerjili arabalar için elektrikli araçlar kategorimize bakabilirsiniz.

15- Güneş enerjili çadır – tente

gunes-enerjili-cadir

Güneş enerjisi ile çalışan çadır ilginç solar ürünlerden birisi. Çok işlevsel bir yapıya sahiptir. Üzerindeki güneş panelleri sayesinde, birçok elektronik ürün çalıştırılabilmektedir. Ayrıca, dizaynı sayesinde katlanabilir ve tekrar kurulumu çok rahat yapılabilir. Güneş enerjili çadır, önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek.

16- Moser lambalar

moser-lambalar

Moser lambalar hiçbir elektronik devre veya elemana sahip değildir. Tamamen güneş ışığından faydalanmaktadır. Tasarımı sayesinde, depo gibi kapalı ve güneş girmeyen yerlerde, gündüz aydınlatma ihtiyacı karşılanabilmektedir. Bu lambaların hiçbir bataryası veya depolama ünitesi yoktur. Ama buna rağmen 40 ila 60 watt gücündeki bir lamba kadar aydınlatma sağlamaktadır.

17- Güneş enerjisi ile çalışan buzdolabı (güneş enerjili araç soğutucusu)

gunes-enerjisi-ile-calisan-buzdolabi

Güneş enerjisi ile çalışan araç soğutucu yiyeceklerinizi 18 saat boyunca taze tutabiliyor.

18- Güneş enerjisi ile çalışan kulaklık

gunes-enerjisi-ile-calisan-kulaklik

Helios firmasının patentli kulaklığı, dünyanın ilk kablosuz ve güneş enerjisi ile çalışan kulaklığıdır. Kulaklığın en üstünde bulunan güneş pilleri sayesinde güneşten şarj olabilmektedir. Bluetooth teknolojisine sahiptir. Güneş enerjili kulaklık şuan piyasada 155 dolara satılmaktadır. (http://thegadgetflow.com/portfolio/helios-the-worlds-first-wireless-solar-powered-headphones/)

19- Güneş enerjisi ile çalışan diş fırçası

gunes-enerjisi-ile-calisan-dis-fircasi

Evet kulağa çok ilginç geliyor ama böyle bir ürün var ve satılıyor. Güneş enerjisi ile çalışan diş fırçası, aslında bildiğimiz elektrikli diş fırçalarının aynısı. Tek farkı ise enerjisini güneşten elde ediyor olmasıdır. Çevreci olan arkadaşlarımızın sevebileceği bir ürün. Ayrıca outdoor sporlarını yapanlar içinde güzel bir ürün. Güneş enerjili diş fırçasının resmi sitesine bu bağlantıdan bakabilirsiniz. (http://soladey-usa.myshopify.com/)

20- Güneş enerjisi ile çalışan barbekü

gunes-enerjisi-ile-calisan-barbeku

Güneş enerjisi ile çalışan barbekü ile harika yemekler yapabilirsiniz. Güneş enerjili barbekü güneşin ısısı ile çalışmaktadır. Et yemeklerini 10 dakika ila 2 saat arasında pişirebiliyor. (https://www.gosunstove.com/products/gosun-grill)

21- Güneş enerjisi ile çalışan tren

gunes-enerjisi-ile-calisan-tren

Güneş enerjisi ile çalışan tren ile gelecekte yolculuklar bedava olacak. İlk defa hindistan da yapılan güneş enerjili tren muhtemelen diğer ülkeler tarafından da kullanılacak.

22- Güneş enerjili tuğla

gunes-enerjili-tugla

Güneş enerjili tuğlalar ile gece yollarınız aydınlanabilir. Bu ilginç ürün internette 60 dolara satılmaktadır.

23- Güneş enerjisi ile çalışan uçak (solar impulse)

gunes-enerjisi-ile-calisan-ucak

Güneş enerjisi ile çalışan uçak olan solar impulse‘yi sanırım hepimiz duymuşuzdur. Söylenecek pek bir şey yok. Ama ilerleyen yazılarımızda bu uçak hakkında harika bir makale hazırlayacağız.

24- Güneş enerjisiyle çalışan mouse

gunes-enerjisiyle-calisan-mouse

25- Güneş enerjisi ile çalışan oyuncaklar

gunes-enerjisi-ile-calisan-oyuncaklar

26- Güneş enerjili yemek masası

gunes-enerjili-yemek-masasi

27- Güneş enerjisi ile çalışan çim biçme makinesi

gunes-enerjisi-ile-calisan-cim-bicme-makinesi

Tamamen sessiz çalışan güneş enerjili çim biçme makinesi ile çimlerinizi rahatlıkla biçebilirsiniz. Ürünün sayfasına şu bağlantıdan gidebilirsiniz. (http://www.husqvarna.com/us/products/robotic-lawn-mowers/)

28- Güneş enerjili yat

gunes-enerjili-yat

29- Güneş enerjisi ile çalışan bisiklet

güneş enerjili bisiklet

Bir türk mühendis baba tarafından yapılan güneş enerjili bisiklet. Eğer bu haberi okumak isterseniz türk mühendis güneş enerjili bisiklet yaptı sayfasına göz atabilirsiniz.

30- Güneş enerjili şarj istasyonu

güneş enerjili şarj istasyonu

Liseli öğrencilerimizin yaptığı güneş enerjili şarj istasyonudur. Bu haberi okumak için liseli öğrenciler güneş enerjili şarj istasyonu yaptılar sayfasına bakabilirsiniz.

31- Solpad – güneş enerji jeneratörü

SolPad güneş paneli

Solpad hakkındaki detaylı makalemiz için Solpad güneş paneli sistemi sayfasına bakabilirsiniz.

Güneş enerjisi ile çalışan ilginç ve güzel ürünler kısaca bunlardır. Sizinde dikkatinizi çeken ve bu listeye eklemek istediğiniz ürünler olursa, bizimle iletişim sayfasından paylaşabilirsiniz.

11 Yorumlar

 1. gerçekten güzel ürünler var ama arge aşamasından çıkıp çoğunun seri üretim olması lazim ki insanların erişimi kolay ve ucuz olsun

  • Yorumunuz için teşekkürler mustafa bey. Yukarıdaki ürünlerin neredeyse tamamı satış durumunda. Ancak, kapsamlı bir seri üretim olmadığı için maalesef çok pahalı. Ancak ilerleyen yıllarda, bu tarz ürünlere ulaşmak ve almak çok daha kolay olacaktır.

 2. Merhabalar
  Sitenizi bugün keşfettim ve tüm öğleden sonram yazılarını okumakla geçti.
  Umarım bir gün yenilenebilir enerjii herkesin ulaşabileceği kadar kolay
  ekonomik ve kaliteli hale gelir ve enerji tüketimimizde en büyük payını alır.
  Emeğinize sağlık
  Coşkun

  • Coşkun bey, sitemizi faydalı görüp değerli vaktinizi bizimle geçirdiğiniz için teşekkür ederim. Bu tarz yorumlar bizi çok mutlu ediyor.

 3. Yazılarınızı okudum ama aradığımı tam olarak bulabilmiş değilim.170 m,kare bir dairede ısıtma soğutma dahil tüm ihtiyaçları karşılayacak 4 katlı bina için maliyet nedir bunu yapan firmalar varmıdır.? Sistem çatıya mı? Montaj ediliyor.bilgi verirseniz sevinirim. Yurtdışından bir dostum için gerekli.teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here