Güneş Enerjisi ile Çalışan Yerli Araba Fransa’da 2. Oldu !

1
890
Güneş Enerjisi ile Çalışan Yerli Araba

Güneş enerjisi ile çalışan yerli araba Fransa’da ki yarışma da ikinci oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi‘nin ekibi olan Solaris Güneş Arabaları ekibinin tasarladığı araç, Fransa’da düzenlenen uluslararası güneş arabaları yarışmasında ikincilik elde etti.

25 – 27 Mayıs 2018 tarihleri arasında Albi Yarış Pisti’nde düzenlenen güneş enerjili araç yarışına türkiye’den sadece Dokuz Eylül Üniversitesi Solaris ekibi davet edildi. Solaris ekibi ise Destech Solaris isimli güneş enerjili araç ile yarışmaya katıldı.

Destech SolarisDestech Solaris, toplam 4 kategoriden oluşan güneş enerjili araçlar yarışının “long run” ismi verilen son etabında ise tam 90 tur atarak yarışmayı ikinci tamamlamayı başardı.

Dokuz Eylül Üniversitesi rektör vekili Prof. Dr. Erdal Çelik ise, Solaris ekibinin bu başarısını içtenlikte kutladıklarını söyledi. DEÜ olarak, yenilenebilir enerji kaynakları ‘na büyük önem verdiklerini ifade eden Çelik, bu alanda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Güneş Enerjisi ile Çalışan Yerli Araba S9 2019’a Hazırlanıyor!

Ayrıca, DEÜ Makine Mühendisliği öğretim görevlisi Dr. Öğr. Üyesi Aytaç Gören Destech Solaris ile birlikte toplam 5 adet güneş enerjili araç yaptıklarını söyledi. Destech Solaris’in Fransa’da ki yarışmada toplam 392 km yol katettiğini ekledi.

Aytaç Gören, üniversite bünyesinde tasarladıkları ve bugüne kadar ki en hızlı güneş enerjili araçlarının da 148 km/Saat hızla giden S7 isimli araç olduğunu söyledi. Ayrıca, Tübitak’ın düzenleyeceği TÜBİTAK Electro Mobil 2018 isimli yarışma için de DeMobil 35 isimli elektrikli arabanın Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

2019 yılında Avustralya’da düzenlenecek olan World Solar Challenge 2019 isimli yarışma için S9 isimli güneş enerjili araçlarının tasarımının bittiğini söyleyen Gören, S9’un üretimine başladıklarını da ekledi.

1 YORUM

  1. Güneş enerjisi ile çalışan yerli araba haberi çok güzel bir haber böyle başarılara ülke olarak ihtiyacımız var gerçektende güneş enerjili arabalarda bare başarı gösterelim gelecekte petrole bağımlı ülkemizde bu tür gelişmelere ihtiyaç var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here