Güneş enerjisi ile elektrik üretimi maliyeti

72
24617
güneş enerjisi ile elektrik üretimi
güneş enerjisi ile elektrik üretimi, güneş enerjisi tasarımı, güneş enerjisi hesaplama

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi günümüzde birçok kişinin yapmak istediği ve yaptığı bir iştir. Yaptığımız incelemeler neticesinde bu konuyla ilgili herkesin bir fikri ve tecrübesi var.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için bu yazımızda örnek bir projeyi sizlerle birlikte yapacağız. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi projesi için, 1 adet LCD TV ‘ yi haftanın 1 günü , günde 8 saat çalıştıracağız.

Bu yazımızda , sizlere tüm detayları ile güneş enerjisi ile elektrik üretimi nasıl yapılır ve maliyeti ile kurulumu nasıl olur basit bir örnek ile göstereceğiz. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için izleyeceğimiz yol sırası ile şu şekildedir ;

 • Toplam AC gücü hesaplama
 • Toplam akü kapasitesi hesaplama
 • Toplam güneş paneli hesaplama
 • Şarj kontol cihazı gücü hesaplama
 • İnverter gücü hesaplama 

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi projemize başlamadan önce, güneş enerjisi ile elektrik üretmek için yapacağımız sistemde hangi ürünleri ve güçlerinin ne kadar olduğunu tespit etmemiz gerekiyor. Güneş Enerjisi Sistem Tasarımı yazımızda da formüller halindeki hesaplamaları bulabilirsiniz.

 Güneş enerjisi ile elektrik üretimi Projemize Başlıyoruz… 

Bizim çalıştırmak istediğimiz cihaz 1 adet LCD TV ve bunu sadece haftanın cumartesi günleri kullanılacak şekilde planlıyoruz. Cumartesi gününde toplamda 8 saat çalışmasını istiyoruz. Televizyonumuzun gücünün de 80 watt/saat olduğunu biliyoruz.

Şimdi güneş enerjisi ile elektrik üretimi için kullanacağımız ürünün gücünü, haftalık kullanım süresini ve günlük kullanım sürelerini biliyoruz.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi projesini uygulayacağımız il Ankara ve yılın sadece 8 aylık dönemini düşünerek hesaplayacağız. Güneş Enerjisi Potansiyeli Öğrenme yazımızı da incelemenizi tavsiye ederim ki, bu yazıda güneş enerjisi ile elektrik üretmek için sisteminizin hangi aylar çalışmasını istiyorsanız, aylık o şehire düşen güneş ışınımlarının ortalamasını alarak hesaba dahil edebilirsiniz.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için kullanacağımız cihazlar ve bilgileri şunlardır;

 

 CİHAZ ADI  ADET   GÜCÜ(WATT)   SAAT/GÜN   GÜN/HAFTA   SAAT/HAFTA
TELEVİZYON 1 80 watt 8 saat 1 gün 8 saat

 

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi projemiz de kullanacağımız cihazla ilgili tüm bilgilere dayanarak toplam AC gücümüzü ( 8 x 80 watt ) = 640 watt olarak hesapladık.

Tabi biz 640 watt olarak değil , toplam AC çıkış gücümüzü 1,2 ile çarparak 768 watt olarak kabul edeceğiz. Çünkü güneş enerjisi ile elektrik üretimi sisteminde bazı kayıplar olacaktır.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için akü kapasitesi hesaplama

Toplam AC gücümüzü bulduk ve şimdi akü kapasitemizi hesaplayacağız.

Haftalık akü kapasitemizi şu formül ile hesaplıyoruz ;

( ACt x 1,2 + DCt ) / Batarya Voltajı = AH / Hafta

(768 watt) / 12 Volt = 64 AH / Haftalık

Güneş enerjisi sistemi akü voltajını 12 volt tercih ettik. Çünkü televizyon çok fazla elektrik enerjisi tüketen bir cihaz değildir ve anlık kalkış gücü, yani demeraj akımı çeken motorlu bir cihaz değildir.

Gayet stabil çalışabilir. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi projemiz için akü kapasitemiz düşük çıkacaktır. 24 volt veya 48 volt yaparak gereksiz akü maliyetine de gerek yoktur.

Haftalık akü akım gücünü bulduğumuza göre, günlük kaç amper akıma ihtiyacımız var ? Bunu da şu formül ile buluyoruz;

( AH / Hafta ) / 7 = AH / Gün

→ Bu formülü ihtiyacımıza göre düzenliyoruz → 

( AH / Hafta ) / 1 = AH / Gün

Formüldeki 7 değerini 1 gün olarak kabul ediyoruz. Çünkü biz hesaplayacağımız güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemini haftada sadece 1 gün kullanacağız. Formül sonucu olarak, günlük 64 Ah akü ihtiyacımız olduğunu da bulmuş oluyoruz.

Ama aslında bulduğumuz sonuç bizim asıl akü ihtiyacımız değil. Çünkü akülerin belli çalışma sıcaklıklarında beli bir kayıpları vardır ve akü hiçbir zaman dibine kadar kullanılmaz. Bu yüzden güneş enerjisi ile elektrik üretimi sisteminde kullanacağımız akü kapasitesini 1,50 ile çarpacağız, 64 Ah x 1,50 = 96 Ah .

Toplam akü kapasitesi 96 Ah, tabi piyasada 96 Ah ‘lik akü yok o yüzden 2 alternatifimiz var. Bunlardan ilki, güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemini tasarruflu kullanmak.

Yani televizyonumuzu 8 saat değilde 7,5 saat kullanabiliriz. Eğer tasarruflu kullanırsak 90 Ah 1 adet akü çok rahat işimizi görecektir.

Veya biraz daha cömertçe kullanarak 115 Ah, 1 adet akü de kullanabiliriz. Bizim tercihimiz 90 Ah AGM Derin Deşarj Aküsü ve marka olarak ingiliz üretimi olan YUASA olacaktır.

Güneş Enerjisi ile Elektrikagm derin desarj akusu 1

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi projemiz için akü kapasitesini 90 Ah olarak tercih ettik. Akü tipi/çeşidi olarak AGM Derin Deşarj Aküsü seçtik. Ve marka olarak ta ingiliz YUASA SWL 2500 FR de karar kıldık.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemi için, toplam AC gücümüzü hesapladık, toplam akü kapasitemizi de hesapladık. Şimdi sıra geldi güneş paneli gücünü hesaplamaya.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için güneş paneli hesabı

Piyasada birçok marka ve tipte güneş paneli çeşitleri vardır. Çok rahat bir şekilde güneş paneli çeşitlerinin hepsini de tedarik edebilirsiniz. Bizim güneş enerjisi ile elektrik üretimi projemiz de çok teferruatlı olmadığı için ve haftanın 6 günü kullanılmayacağı için, çok abartılı bir güneş paneline ihtiyacımız yok.

Öncelikle güneş paneli türüne karar vermemiz gerekiyor. Monokristal güneş paneli biraz pahalı olduğu için ve bizim sistemimize ciddi anlamda bir fayda sağlayamayacağı için bu güneş panelini eliyoruz.

Bunun yerine güneş enerjisi ile elektrik üretimi projemizde Polikristal güneş paneli tercih edeceğiz. Çünkü tedariği daha kolay ve monokristal güneş paneline göre fiyatı çok daha ucuz.

Peki kaç watt gücünde ve kaç adet polikristal güneş paneli kullanacağız ? İşte burada biraz deneme yanılma yöntemi uygulayacağız. Öncelikle elimizde 150 watt gücünde Alfa Solar marka güneş paneli var.

Bu güneş panelinin saatte kaç Ah ‘lik akım ürettiğine bakmamız gerekiyor. Elimizdeki güneş panelinin teknik verilerine baktığımızda saatte 8,62 Ah akım ürettiğini görüyoruz.

gunes paneli

Bizim güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemi 8 aylık bir dönem içindi. Peki bu sekiz aylık dönemde günlük güneşlenme süresi kaç saat? Evet, bu dönemde kış ayları da dahil olduğu için ,biz günlük ortalama 5 saat güneşlenme süresi olarak hesaplayacağız.

Çünkü sabah güneşi ile öğlen güneşi çok farklı. Bizim için önemli olan, en verimli güneşlenme süresidir ve buda günlük yaklaşık 5 saattir (Ankara için).

Güneş panelimiz eğer saatte 8,62 Ah ‘lik akım üretebiliyorsa;

5 saatte 5 x 8,62 Ah = 43,20 Ah akım üretir.

Ve akümüze günlük 43,20 Ah ‘lik bir akım gelir.

Toplam akü kapasitesi 90 Ah olduğuna göre, 90 Ah / 43 Ah = 2,1 gün yani yaklaşık 2,5 günde akümüz tam olarak dolar.

Bu biraz hızlı şarj demektir. Siz burada daha düşük güçte güneş paneli kullanabilirsiniz. Aküler yaklaşık 4-5 günde dolacak şekilde bir güneş paneli gücü seçebilirsiniz. Ama bu tamamen bir örnek çalışma olduğu için biz bunu pek dikkate almayacağız.

Biz tekrar uyaralım, bizim kullandığımız güçteki güneş paneli ile güneş enerjisi ile elektrik üretimi sisteminizdeki akülerin ömrü kısalacaktır.

Hiçbir zaman akülerin ne çok hızlı şarj olmasını, nede çok yavaş şarj olmasını tavsiye etmeyiz.

Güneş panelimizin türünü Polikristal seçmiştik. Gücünü 150 watt ve miktarını 1 adet olarak belirledik. Şimdi güneş panelimizin ürettiği akımı, aküye düzgün bir şekilde verebilmesi için 1 adet şarj kontrol cihazı seçeceğiz.

gunes paneli 2
gunes paneli 2

gunes paneli 1Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için Akü Şarj Kontrol Cihazı Hesaplamak

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için akü şarj kontrol cihazı seçerken şunlara dikkat etmemiz gerekiyor;

 • Akü bağlantımızın voltajı kaç volt ?
 • güneş panelimizin bağlantı voltajı kaç volt ?

Biz 1 adet akü kullandığımız için akü voltajı 12 volttur. Güneş panelimizde 1 adet ve 150 watt olduğu için yine 12 volttur. Bu yüzden akü şarj kontrol cihazımız da 12 volt olmak zorundadır.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemi için şarj kontrol cihazı olarak ABAX marka 10 Ah akü şarj cihazı seçtik. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, akü şarj kontrol cihazının gücünü seçerken güneş panelinden gelen toplam akım kaç ah ise, o akıma göre bir tercih yapmanız gerekiyor.

Bizim güneş panelimizden 8,62 Ah akım geliyor ve piyasada bu akıma karşılık 9 Ah şarj kontrol cihazı olmadığı için 10 Ah gücünde bir cihaz seçiyoruz.

sarj kontrol cihazi 3sarj kontrol cihazi

Eğer güneş enerjisi ile elektrik üretimi sisteminde 2 adet 150 watt gücünde güneş panelini paralel olarak bağlasaydık toplam akımımız 2 x 8,64 ah = 17,28 Ah olacaktı. Bu durumda da şarj kontrol cihazı olarak 20 Ah ‘lik bir şarj cihazı seçmemiz gerekecekti.

Toplam AC güç, toplam akü kapasitesi, toplam güneş paneli ve şarj kontrol cihazını da hesapladıktan sonra sıra geldi en son kısma yani inverter hesaplama kısmına.

İnverter gücü hesaplama ve seçimi

İnverter gücü hesaplarken saatte kaç watt güç çıkışı istiyorsak, ona göre bir invertör tercihi yapmamız gerekiyor. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sisteminde saatlik AC çıkış gücümüz 80 watt. Yani 80 watt gücünde bir inverter işimizi görecektir.

Ama piyasada inverter çeşitleri 150 watt ‘tan başlıyor ve bu yüzden en az 150 watt gücünde inverter tercih etmek zorundayız. İnverter voltajı ise 12 volt olacak, çünkü akü bağlantımız 12 Volt ‘tur.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi projemizde inverter çeşidi olarak Modifiye Sinüs İnverter (Kare dalga üreten) tercih edeceğiz. Çünkü 1 adet televizyon için tam sinüs inverter gereksiz yere pahalı olur ve modifiye sinüs inverter da çok rahat bizim işimizi görecektir.

modifiye sinus inverter 2modifiye sinus inverter 1modifiye sinus inverter

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi projesinde kullanacağımız inverter 150 watt gücündedir. Voltajı ise 12 volt modifiye sinüs inverter olup markası Linetech. Piyasada çok fazla inverter çeşidi vardır ve hatta kendi inverterinizi yapabileceğiniz hazır devre ve tasarımlar da mevcuttur.

(inverter yapımı devrelerini çok yakında yayınlayacağız).

Bizim Linetech markasını tercih etmemizin sebebi, firmanın teknik servisinin ve garantisinin çok iyi olmasıdır.

Tamam Güneş enerjisi ile elektrik üretimi Projemiz için Ekipmanlar Hazır, Ama Bunların Bağlantısını Nasıl Yapacağız?

Dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemi için kullanacağımız bütün malzemeler de hazır olduğuna göre yapacak tek şey kalıyor. Bütün malzemeleri birleştirerek çalışır hale getirmek.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için malzemelerin montajını yapmak için sırası ile aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz. Oldukça basit 🙂

1) Güneş panelimizin yönünün ve açısının doğru bir şekilde montajının yapıldığını kabul ediyorum. Güneş panelinden toplam 2 adet kablo ucu çıkar. Bunlardan bir tanesi (+) uç, diğeri (-) uçtur.

Artı (+) uçlu kabloyu, şarj kontrol cihazımızın PV(+) kısmına bağlıyoruz. Aynı şekilde eksi (-) uçlu kabloyu da şarj regülatöründe bulunan PV(-) kısmına bağlıyoruz.

2) Akümüzde de 2 adet kutup başı vardır ve bunların biri Artı (+) , diğeri eksi (-) uçlardır. Akümüzün artı(+) kutup başı ile, şarj kontrol cihazımızın BAT(+) yazan kısmını birbirine bağlıyoruz. Aynı işlemi akü kutup başının eksi(-) kısmı içinde yapıyoruz ve akü bağlantımız ile güneş paneli bağlantımız bitmiş oluyor.

NOT : Burada biz sırasıyla yazdık ama , size Kesinlikle tavsiyemiz , önce akü-şarj kontrol cihazı bağlantısını, daha sonra güneş paneli-şarj kontrol cihazı bağlantısını yapın.

3) Şimdi sıra invertör bağlantısını yapmaya geldi. İnverter cihazınızdan 2 adet kablo ucu çıkar, bunlardan biri artı(+) ve diğeri eksi(-) uçtur. Artı (+) uçlu kabloyu akünün art(+) kutbuna bağlayın. Ve eksi(-) ucu da aynı şekilde akünün eksi(-) kutbuna bağlayın.

İkinci bağlantıyı yaparken hafiften bir ÇIT sesi duyabilirsiniz, korkacak bir şey yok, bu gayet normaldir 🙂

Önemli Not : İnverter cihazını aküye bağlarken artı(+) ve eksi(-) uçları kesinlikle karıştırmayın, ters bağlandığı taktirde inverter kesinlikle yanacaktır (bozulacaktır). Bu bağlantıda çok dikkatli olun ve acele etmeyin.

 

güneş enerjisinden elektrik üretmek
güneş enerjisinden elektrik üretmek

Resim: Yapmış olduğumuz güneş enerjisi sistemlerinden örnek bir çalışma.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi için bütün kullanacağımız ekipmanları ve bağlantılarını yaptık. Sistemimiz çalışmaya hazır.Artık güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapabilirsiniz. Umarım bir nebze bile faydalı olabildiysek ne mutlu bize. Bilgi paylaştıkça değer kazanır !

Not : Tamamen özgündür, kaynak göstermek şartı ile özgürce kullanabilirsiniz.

72 Yorumlar

 1. Çok faydalı bir makale olmuş , ama kafama takılan bir soru var , eğer televizyonu 2 gün çalıştırmak istersek akü kapasitesi ne olacak ?

  • Bu sayfadaki örnek çalışmamaızdaki hesapladığımız akü kapasitesini , kullanacağınız her bir gün için çarpıyorsunuz.Kısacası eğer 1 günlük akü kapasiteniz 90 Ah ise , ve bunu 2 gün kullanacak iseniz 2 x 90 Ah = 180 Ah olmalı .Diğer alternatifte , güneş paneli sayınızı arttırarak , akülerinizi hızlı şarj etmenizdir,bu kısmı kısmen yapmanızı tavsiye ederiz,eğer çok hızlı şarj olursa aküler bozulur.

  • yorumunuz için teşekkürler Aysel hanım. Benzer ve örneklemeli bir yazı yazdım, Ev Tipi Güneş Enerjisi Maliyeti ve Yapımı isimli makalemi de incelemenizi tavsiye ederim.

 2. Belirtildiği üzere akülerin hızlı şarz edilmesi veya normalin alltında yavaş şarz edilmesi , akünün ömrü kısalttığından normal şarz çok önem arz ediiyor. Ayrıca şarz cıhazı , akünün şarzını tamamladıktan sonra şarz akımını kesecek nitelikte olmalıdır ki fazla şarz da akünün ömrünü kısaltmasın.

  • Evet, hiç fena değil. Bunu genelde offgrid işlerde kullanıyoruz. Ayrıca 90 kW lık bir güneş tarlasında da kullandık. Santralin verilerini internetten takip ediyoruz, herhangi bir sıkıntı yaşamadık.

  • Türk güneş paneli markası olarak size önerebileceğim 2 adet marka var. Bunlardan ilki plurawatt diğeri ise alfa solar. Daha birçok yerli üretim güneş paneli markası var,ama onlar hakkındaki bilgim söylemiş olduğum paneller kadar yok.O yüzden diğer yerli güneş panellerine olumlu/olumsuz bir şey diyemem.

 3. 100 kw lık bir gunes taralası işletme sürecinde sürekli bir operatörün santralde bulunması gerekiyormu?kullanılan aküler ortalama kaç yıl dayanıyor?bazı firmalar anahtar teslim fiyatlar veriyor,bu fiyatlara acaba işletme surecinde kaç yıl teknik destek ve garanti veiliyor?100 kw lık bir uygulama maliyeti veya projesi varsa paylaşırmısınız,tesekkurler iyi calışmalar

  • 100kW’lık güneş santrali dediğiniz Offgrid(şebekden bağımsız mı?) yoksa ongrid (şebeke bağlantılı mı?) , anlayamadım. Bu yüzden kısmen bir cevap vereceğim. İster ongrid ister offgrid olsun önemli değil, her iki tesiste de başında birisi olmak zorunda değil. Eğer 100 kw’lık akülü bir sistem yapacaksanız aküleriniz sulu tip olması fiyat açısından büyük avantaj sağlar. Çünkü jel ,kuru tip veya sulu tip akü de kullansanız en fazla 2 sene dayanır. Çünkü söylemiş olduğunuz tesis offgrid bir iş için çok büyük. Ve akülerin aylık düzenli bir şekilde takip edilmesi ve ölçülmesi gerekiyor. İçlerinden bir tanesi bile dengesiz çalışırsa , onu tespit edip hemen sistemden ayırıp yenisi ile değiştirmek gerekiyor,aksi halde o bir tane akü tüm sisteminizi bozar. Garanti kısmına bir şey diyemem ama ben olsam böyle büyüklükteki offgrid bir sistem için işçilik dışında bir garanti vermem. Çünkü akü bankası ne kadar büyük olursa, sistemde o kadar sık ve çok sorun çıkar. Umarım cevaplayabilmişizdir.

   • söylediğinizi anladım.guneş sistemine biraz yabancıyım.ben makineciyim termik santralde türbin operatörü olarak çalıştım ilgim oradan.su an ongrid oldugunu anladım.amacım ek gelir lde etmek tabi yatırımım ancak 100 kw olur gibi o bile sanırım 400000 tl yi buluyor.siteden arastırdıgım kadarıyla santral trafo merkezine en fazla 5 km olacak,santralden trafo merkezi arasındaki nakil hattını yatırımcımı ödüyor?ayrıca bu aküler birkaç yılda bir değiştirilecekse maliyet hayli yukselmiyormu?şu an bulundugum ilde yeni inşasına başlanan trafo merkezi var o çevreden arazi almak mantıklımı?100 kw için 3 dönüm yeterlimi?bu tarz bi santral yapımı kaç ay sürer?trafo merkezine uzak mesela kendi arazimize yapsak piyasada küçük trafo varmı satın alıp şebekeye en yakın hattan dahil olsak?aklıma takılan sorular bunlar ilginiz için tesekkur ederim siteniz cok faydalı

    • Sizin istemiş olduğunuz sistem ongrid. Ongrid sistem için aküye ihtiyaç yoktur. Ancak 100 kW gücünde bir güneş enerjisi tesisi küçük çapta olduğu için getirisi tahmin ettiğiniz gibi olmayacak ve yatırım bedelini en az 10 Yıl gibi bir sürede amorti edecektir. Bu tesisi çatıya kurarsanız amortisman süresi daha fazla kısalır. Çünkü çatı kurulumunda konstrüksiyon, saha düzenlemesi, enerji nakil hattı gibi masraflarınız neredeyse yok denecek kadar az olur. 2. alternatif ise, 500 kW’lık veya 1 MW’lık bir çağrı mektubu alırsınız (100 kw için yapacağınız masraf ve süre aynıdır) , daha sonra çağrı mektubunu aldıktan sonra yanınıza bir ortak alıp, bu tesisin 100 kW’ını siz kurarsınız, kalan kısmını diğer ortak yapar. Böylece hem çağrı mektubundan kar elde etmiş olursunuz, hemde malzemeyi daha fazla aldığınız için, birim maliyeti daha ucuza getirirsiniz. (güneş enerjisi tesisleri için aklınıza gelebilecek tüm masraflar yatırımcıya aittir.)

 4. Sayın Yönetici
  Konuları o kadar güzel anlatıyorsunuz ki;Konuda bilgisi olmayan Ben bile konu hakkında özet olarak bilg sahibi oldum.Kısa bir zamandan beridir de bu konu hakkında bilgi aara iken kendimi bilginin için de bulundum.Geçenlerde ki SOLAREX fuarına gittim az çok bir bilgi toplayabilirm diye ama hiç kimse ser verip sır vermiyor.
  Benimde çok önemli bir yerde bir arazim var 40 000 m2 üzerinde burayı değerlendirmek istiyorum .Sizin göstermiş olduğunuz yolu takip ederek ÇAĞRI MEKTUBUNU almak için harekete geçeceğim.Bana cesaret verdiniz.
  Takıldığım yerde sizden yardım talep etmek isterim.
  Ayrıca anladığım kadar fiilen sizde bu tesisileri kuruyor olmalısınız.Size özelden de ulaşmak isterdim.
  Benim E-Mail adresim: ilaytun@gmail.com
  Bana yardımcı olursanı mutlu olurum.
  Saygı ve sevgilerimle.

  • İlyas bey, bu iş için yatırım yapma isteğinizin olmasına sevindim. Ülkemize böyle yatırımlar yapılması çok önemli. Enerjide artık dışa bağımlılığı azaltmak gerekiyor. Bunu da ancak yerli kaynaklar ile yapmak mümkündür. Bknz Almanya… Sizin sorunuza şu şekilde cevaplayayım ilyas bey; yatırım için yola çıkmadan önce muhakkak yeni yasal mevzuatı iyice okuyun. Yeni mevzuata göre, bir kişi aynı trafo merkezinde 1 MW’tan fazla lisanssız tesis kuramayacak. Yani sizin 40 dönümlük arazinize 2 MW ges sığarken, siz en fazla 1 MW ‘lık tesis yapabileceksiniz. Yani en fazla 20 dönüm kullanabileceksiniz. İkinci olarak finans kısmıdır. Eğer bu tesisi Nakit paranız veya kendi finans kaynaklarınız ile yapacaksanız zaten sıkıntı yok. Ama bunu farklı kaynaklar (yap,işlet-devret) ile yapacaksanız, muhakkak iyi araştırma yapmalısınız. Üçüncü olarak, çağrı mektubu alana veya lamayana kadar olan toplam süre 4 ay veya daha fazla süreyi bulabilir. O yüzden çağrı mektubu kısmında emin ve dikkatli adımlar atarak hareket edin. Gittiğiniz her kurumdan detaylar öğrenmeye çalışarak, bilginizi pekiştirin. Şimdiden hayırlı olsun… ( Ayrıca şu sayfayı da okumanızı tavsiye derim, bu sayfadaki bilgilerin yarısı bana ait , yarısı epdk’ya aittir. http://www.enerjibes.com/lisanssiz-uretim-sikca-sorulan-sorular/ ). Yakında yeni mevzuat ile ilgili detaylı bir soru-cevap şeklinde makale yayınlayacağım

   • Çok teşekkür ediyorum.Hemen başlamak istiyorum ama bir danışmandan destek alsak mı acaba takılmamak için.Bana bu konuda yardımınız veya tavsiyeniz olabilir mi acaba.
    Şu anki hareket yönüm de Yap işlet sistemine uygun bir çalışma yapmak mecburiyetindeyim.
    Sizden özel destek istiyorum,şımarık olarak değerlendirmezseniz eğer.
    Saygılarımla.
    ilaytun@gmail.com

    • İlyas bey, öncelikle yap-işlet-devret modelini düşünüyorsanız, bu işi yapan firmalar ile görüşerek konuyla ilgili net bilgiler alın. Çünkü her firmanın kendine göre finansal çözümleri farklıdır. Firmayı araştırırken de muhakkak iyi araştırın. Çağrı mektubunu eğer danışmana yaptıracaksanız, muhtemelen 5-10 bin TL para vermeniz gerekebilir. Ama kendiniz de çıkartabilirsiniz. Eğer illa danışmana yaptırıyım diyorsanız da, istedikleri parayı kesinlikle PEŞİN VERMEYİN, aranızda sözleşme gibi bir şey imzalayın, çağrı mektubu çıkarsa şu kadar para veririm, çıkmazsa para vermem veya şu miktar kadar veririm v.b… Bulunduğunuz şehir Neresi?

  • İlyas bey, iletisim@enerjibes.com adresine size ulaşabileceğim irtibat numaranızı gönderebilirmisiniz. Yarın müsait bir zamanda sizi arayım. Ek bilgi vermem gerekirse , sinop bu iş için ne kadar uygun, bunu iyi düşünmek gerekiyor.

 5. Merhabalar: iki Aydır GES için araştırmalar yapıyorum hükumet olayı sahiplenmiş fakat o kadar çok mevzuat var ki aşmak mümkün değil . Bu zaman dilimi içerisinde çağrı mektubu alabilmek için istenen tüm evrakları tamamlayıp dağıtım şirketine teslim ettim.Amacım fabrikamızın çatısı üzerine 1+1 toplamda 2 MW sistem kurup öz tüketim fazlasını şebekeye satmak fabrikamızda şirketimiz adına 2 aboneliğimiz var bir türlü dağıtım şirketin den net bir cevap alamıyoruz. Çatı uygulamaları hakkında yardımlarınızı rica ederim

  Saygılarımızla

  • Şevki bey, sizin talep ettiğiniz tesis kojenerasyon tesisleri içine giriyor. Aslında dağıtım şirketinin bu konuda bir sıkıntı çıkarmaması gerekiyor. Yasal olarak resmi kurumlara yaptığınız başvuru en geç 30 gün içerisinde cevaplanmak zorundadır. Bu iki aylık süre de size cevap vermediler mi? eğer olumsuz bir cevap verildiyse sebep olarak ne söylediler? Bulunduğunuz bölgedeki elektrik dağıtım şirketi/osb kim? (ayrıca size şunuda söylemek isterim, enerji bakanlığı sizin gibi tüketim tesisleri için hibe veriyor, bu sene yanlış hatırlamıyorsam mayıs ayının sonuna kadar başvuru yapılabilecek. Böyle bir projeniz varsa, bunuda değerlendirin derim.)

 6. SLM BENDE İKİ ADET 150AMPER AKÜ VAR 1 ADET 150LİK DEDİYİMİZ GÜNEŞ PANELİ 1ADET 3000V 24VA ENVARTÖR SORUN ŞU OLDUĞUM YERDE HİÇ ELEKTİRİK YOK BEDE İKİ BUZDOLABI ÇALIŞTIRMAM GEREK NEKADAR DAHA PANEL VE AKÜ ALMALIYIM SELAMLAR

  • isa bey, sizin sorunuzu cevaplayabilmem için bana şu bilgileri vermeniz gerekiyor. Kullandığınız buzdolaplarının 24 saatlik tüketimleri kaç watt’tır? ve 1 hafta içinde kaç gün kullanılıyor? Eğer bu bilgileri bana verirseniz, sizin için güneş enerjisi sistemi hesabını yapıp , ihtiyacınız olan ekipman bilgilerini verebilirim.

 7. güneş enerjisinden elektrik üretimi hakkında çok detaylı bir yazı olmuş. örnekler vererek çok daha açıklayıcı bir yazı yazmışsınız, teşekkürler

 8. Çok güzel bir çalışma. Gerek anlatım tarzı gerek verilen bilgiler çok hoşuma gitti. Yazılarınızı takip ediyorum. Teşekkürler

 9. Merhabalar konu ve anlatım için teşekkürler.Ben bir bağ evi için güneş enerjisi yapmak istiyorum.
  Sizden bir ev için gerekli olan ekipman ve çalışmaları ortalama olarak söylemenizi istiyorum.
  Buzdolabı 24saat,televizyon 4 saat,çamaşır 1 saat,bulaşık makinası 1 saat,aydınlatma 200W/6 saat ve diğer kullanımlar için ekstra 1000W/8 saat şeklinde bir günlük kullanım olacağını düşünürsek neler yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz ?
  Teşekkürler.

  • sorunuza ilerleyen günlerde net bir cevap yazıyım, biraz detaylı çünkü. Siz bana bulunduğunuz yer bilgiside paylaşın lütfen.

 10. Merhaba, güneş enerjisi ile elektrik üretimi hakkındaki bütün yazını okudum. Gerçekten çok faydalı oldu benim için. Herkese tek tek cevap yazmanız ayrı her cevabınızın yardımsever ve anlaşılır olması ayrı, herşey için çok teşekkürler. Ben Mersin Üni. makine müh. bölümü son sınıf öğrencisiyim. Bu sene bir arkadaşımla beraber binalarda enerji verimliliği üzerine bitirme tezi yazacağız, bir villa tasarlayıp doğal yollardan ısıtma soğutma ihtiyacını karşılayıp, yine doğal yollardan elektrik üretimi yapmayı düşünüyoruz. Ben işin güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi çoğunlukla yer üstü kaynaklar kısmını araştırıyorum arkadaşım da yar altı konusuna odaklandı. Bu yazınız ve içerisindeki bağlantılar gerçekten ihtiyacım olan bilgileri içeriyor hepsini kullanacağım sanırım ve tabiki kaynak belirterek. Eğer müsaadeniz olursa iletisim@enerjibes.com aracılığıyla size ara sıra sorularımı sormak isterim.
  Adana’dan selam ve saygılarımla,
  Yahya.

  • Makalemizi kullananmanız bizi mutlu eder yahya bey. Kullanabilirsiniz. Mail ile cevap kısmına söz veremem, ancak vaktim öngördüğünce yardımcı olmaya çalışabilirim. Çok fazla email geldiği için , birçoğunu okuyamıyorum.

 11. Merhaba şimdi bu olaylar tek Fazlı peki 3 fazlı bir motor yada söyle diyeyim bir sulama için 3 fazlı bir sistemde kullanmak için ne yapmamız lazım

  • Harun bey, 3 fazlı yani trifaze su pompaları için sürücülü inverterler bulunmaktadır. ABB, Setec ve birçok markanın sürücülü inverteri vardır. Bunlar 380 Volt ile de çalışabilmektedir. Örneğin setec marka inverter için bir inceleme yazımız var, dilerseniz bakabilirsiniz. http://www.enerjibes.com/setec-inverter/

 12. merhaba:
  yılın 360 günü güneş alan mersinden yazıyorum. evimin çatısında 30 m2 lik bir bölüm panel için uygun olduğunu düşünüyorum. çift yönlü sayaçla evimin ihtiyacını ve fazlasını şebekeye vermem için maliyetinin ne olacağını veya beni yönlendirebileceğiniz kişi veya kurum varmıdır.
  teşekkür ederim

  • Hüseyin bey, galiba şebekeye elektrik satmak istiyorsunuz. Çatı için ortalama 1 kW 6,4 metrekare yer kaplar. Sizin çatınıza ise yaklaşık 4,5 kW’lık güneş enerji sistemi kurulabilir. Kullanılacak panel sayısı (250 watt için) 18 adet 250 watt’tır. 1 adet ongrid inverter yeterli olur. Yalnız bunlardan evvel, resmi kısımlarıı halletmeniz gerekmektedir. Bunun için, bölgenizdeki yetkili enerji dağıtım şirketi ile görüşmeniz lazım. Onlar size umarım yardımcı olur. Ayrıca, ev için şebeke bağlantılı güneş enerji sistemleri hakkında da bir makale yayınlayacağız. İlginiz için teşekkürler.

 13. Fatih bey temiz enerji ile ilgili bu sorulara sabırla cevap vermenizi taktirle karşılıyorum. .
  Affınıza sıgınarak bende bir iki soru sormak istiyorum. Biz 4 arkadaş GES kurmak istiyoruz, aslında HES düşündük, RES’e döndük GES’te karar kıldık 🙂 Kastamonu bölgesinde çorak arazilerimiz var ama biz Konya bölgesinde düşünüyoruz. İlerleyen zamanlarda sizi sık sık rahatsız edeceğim 🙂 .
  Sorum şu 1 kw lık GES ‘in getiri hesabı nasıl yapılıyor. Şimdiden teşekkür ediyorum..

 14. Super bir bilgilendirme tsk benim kendime ait (5) dairem var bu her kata kbu sistemi kura bilirmiyiz cati (200) m2 kendi elektirigimizi yeterli derecede elde edebilirmiyiz bir malumat verirseniz memnun kalarim fiati kaca mal olur simdiden tsk ler

 15. Merhabalar verdiginiz bilgilendirme super benim (5)katli dairemede dusunmekteyim kendi elektirigimizi uretmek icin eger bana bir bilgi verirseniz memnun kalirim ben manisa/ salihlide ikamet yapiyorum gunesimiz bol eger olursa maliyeti nekadar olur sizinle gorusme olaganimiz olurmu tsk ler cevabinizi bekliyorm saygilarimla

 16. Merhaba, bilgilendirici yazı için teşekkür ederim. Yazıda belirttiğimiz sistemi kurduğumuzda, akünün günlük olarak tam olarak şarj edilebildiği ve şarjın tamamının kullanıldığı koşulların sağlandığı düşünülürse, aylık Türk Lirası bazında ne kadar bir tasarruf sağlanır? Bir hesap yaptım doğrumu emin olamadım.

  Teşekkür ederim.
  İyi günler

 17. Google’a ” Çıldıracağım artık ,güneş enerjisi ile ilgili lütfen güzel bir bilgi kaynağı istiyorum” diye yazıp aramaya başladım en son ve saatlerdir sitenizdekileri bir sünger gibi çekiyorum. Herkesin bilgi sakladığı ve sattığı bu dönemde böyle tecrübe ve bilgileri en anlaşılır dilde aktarmak ve karşılık beklememek büyük erdem. Büyük adamsın Sayın Yönetici. Helal olsun size. İçimden geldi yazdım yorumu. Ben sitenizde birşeyler öğrenmeye devam edeyim.

  Saygılarımla..

  • Bu değerli yorumlarınızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim fatih bey. Bizi çok mutlu ettiniz.

 18. Slm;gönlü güzel,yüreği güzel abim,bildiğini paylaşabilme gibi bir erdemde bulunan yönetici.Allah gönlünüze göre versin ve işlerinizi asan (kolay) eyleye size Allah’u taala selamet vere ve sizi Allah’a emanet ediyorum.Gayseriden Ahmet erdoğan saygı iile,yorumda bulunan tüm arkadaşlarında gönüllerine sağlık.

 19. Öncelikle detaylı anlatımlarınız için teşekkür ederim. Sorum belki çok basit gelebilir ancak konuyu anlamak açısından benim için önemli. Güneş paneli ile 10 metre şerit led kullanmak istiyorum. Günde 6 saat her gece çalışacak. Bildiğim kadarıyla şerit ledler metre başına 1Amper kullanıyor. Yani günlük kullanım 60Ah oluyor. Bunu 1,5 (akü kayıpları vs) ile çarparsak kullanmam gereken akü yine 90Ah mı olmalı ? Güneş panelim diyelim ki 12 volt 4 amper. Günlük ortalama 5 saat güneşlenme süresinden 20AH günde üretecek. Bu da 90/20= 4,5 günde aküyü şarj eder ki bu da istenen ideal şarj süresini veriyor sanırım. Güneş paneli 4 amper olduguna göre 5 amperlik bir regülatör de uygun sanırım doğru muyum? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 20. meraba hocam ben zerbaycanlıyım turkıyede okuyorum ben su guneş enerji paneli sistemini azerbacana tasımak ıstıyorum bana bir ev ornek vererek mesela 3+1 evi ornek vererek ıster kombısı telvızyonu buzdolabı klıması felan her seyı calsıdıgı taktırde nası bır sıstem kurmalıyımkı o eve yetsın bana ayrıntılı bılgı verısen cok sevınırım cun kı bana cok yardımcı olmus olrusunuz cevabınızı beklıyor olucam teşekurler .

 21. Başlıkta “maliyeti” diyor, ancak maliyetle ilgili birşey göremedim. Ben makalenin sonunda “dolayısıyla kw/h maliyeti şöyledir” gibi bir hesap bekliyordum..

 22. Değerli bilgilendirmeler için öncelikle teşekkür ediyorum. 80 Watt çeken bir TV yaklaşık 6 amper akım çekiyor. Biz gerekli bu akımı Güneş panelinden güneşli zamanlarda 8 Amper çekersek akü boşalmamış hemde Güneşin panele vurduğu verimli süre olan 5 saat boyunca yaklaşık 2 amperlik toplam 10 takviye güç sağlamış oluruz. Yanlışım varsa düzeltiniz lütfen.

 23. Öncelikle çok teşekkür ederim gerçekten mükemmel bir makele olmuş emeğinize sağlık.Benim anlamadığım bir nokta var akü hesaplamasında (AC*1.2+DC)\batarya voltajı burdaki formülde dc toplam ne oluyor ?

 24. Merhaba ,
  Ben de hobi bahçeme böyle bir sistem kuracağım gerekli parçaları aldık.Montaj için bir boşluğumu bekliyorum.Size bir sorum var inverter dan çıkar çıkışları konteyner içindeki sigorta girişlerine bağlayabiliyormuyuz maksadım prizlere güç vermek yani ortada kablo derdi olmadan sigortaya giriş sağlayıp tv ve ışıkları açtığımızda prizlerden güç alması böyle birşey yapılır mı ben bu bilgiye ulaşamadım 🙁

  • Tabiki olur gürkan bey. İnverter çıkışından aldığınız kabloyu, faz+nötr+toprak şeklinde konteynırda ki sigorta kutusuna bağlayabilirsiniz.

   • Fatih bey gerçekten yardımınız için teşekkür ederim.Kaç gündür bu sorunun cevabını arıyordum.Gerçekten harika bir paylaşım ve destek oldu burdaki konular.Çalışmanızda başarılar.Sıkıştığım noktada sizden destek alabilirmiyiz.

    • Rica ederim gürkan bey. Vaktimiz oldukça ve denk geldikçe yardımcı olmaya çalışırız. Teşekkürler

     • Fatih bey tekrar merhaba ben 1 adet 160 watt güneş paneli 1500watt inverter ve sarj kontrol cihazı temin ettim. yanlız akü konusunda emin olamadım birazda bütçe önemli 100 ah kuru tip akü alsam uygun olurmu. jel akü fiyatları çok geldi. 24 inç led tv 5 adet led ampül kullanacağım 1 adet kuru tip akü eurostar işimi görürmüdür. iyi günler haftanın 1 günü kullanacağım.

 25. Fatih bey tekrar merhaba siz yazmamisiniz aku isini hal ettik.sizden ricam baglanti aralarinda sigorta kullanmak istiyorum evlerde kullanilan sigortalardan uygun olrmu ayrica kaclik sigorta kullanmak gerekiyor bilgi alabilirmiyim.

 26. merhabalar 1waat panelle 7 amper kuru aküyü şarz edebilirmiyiz ve şerit ledi kaç sat yakarız 1 mete şerit let

 27. ( ACt x 1,2 + DCt ) / Batarya Voltajı = AH / Hafta

  (768 watt) / 12 Volt = 64 AH / Haftalık
  ise burada haftalık olarak bulunan sonuçta günlük olarak hesaplanan sistem akü kapasitesi 9.1 Ah tir. Saygılarımla.

 28. Ben elektronik öğretmeniyim.Gençleri doğal enerji kaynağı kullanımına ve arduino programlama diline teşvik etmek için gözle görülür deneyler yaparak onları özendirmek istiyorum. Yapmak istediğim deneydeki tüm elemanların çektiği max güç toplamı 290w ve tüm sistem 12v dc gerilim üzerine kurulu. Sistemde 2 adet soğutucu fan, 1 adet dc motorlu 60w vantilatör ve 1 adet 22w gücünde dc su pompası bulunmakta. Diğer elemanlarla birlikte toplam 290w a yakın güç çekiyor. Fakat sizin yapılan hatalar bölümünde verdiğiniz matkap örneğindeki gibi bunların da kalkış akımı çok sıkıntı yaratır mı ? Ayrıca sistem 12v olduğu ve harcadığı güç miktarı 290w olduğu için 12v 300w lık bir güneş paneli almak zorunda olduğumu düşündüm fakat sizin verdiğiniz bilgilere göre bunun aküye zarar vereceğini anladım. Bunun yerine ne yapabilirim. Son olarak yapacağım sistem sadece yaz aylarında adanada gün içi daima çalışacak şekilde tasarlamak istiyorsam yine aküye bir zararı olur mu? Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

 29. Fatih Bey, cok faydali bir yazi olmus. Yazlikta kurdugum sistemde 265 wattlik 6 tane gunes panelim, 2000 wattlik ruzgar gulu, invertor 5000w ve 4 adet 200 ah lik jel aku mevcut. Gunluk tuketimim ise 19000 watt.
  Sizce bu sistem bana yeterlimi cunku her gece inverterdan akulerin bosaldigina dair alarm caliyor. Bilgilendirirseniz sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here