Dünyada Bir İlk: Güneş Enerjisi ile Kapalı Tarım

2
1605
gunes-enerjisi-ile-kapali-tarim
gunes-enerjisi-ile-kapali-tarim

Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili dünyadan yeni haberler gelmeye devam ediyor. Danimarka firması olan Aalborg CSP, Avustralya çölüne kurduğu tesisle dünyada bir ilke imza atıyor. Bu tesis kendi alanında dünyada yapılan ilk tesis olma özelliği gösteriyor. Çöle kurulan tesis güneş enerjisi ile kapalı tarım faaliyetleri için kullanılıyor.

Kapalı alanın ihtiyacı olan; ısınma, sulama ve aydınlatma gibi ihtiyaçlar güneş enerjisi sağlanarak karşılanıyor. Tesis geçtiğimiz yıllarda tam kapasite ile çalışarak ve 17 bin domatesi ürününün yetişmesini sağlayarak, başarılı bir işe imza attı. Tesiste üretilen 17 bin ton domates miktarı, Avustralya’da üretilen toplam miktarın %15’ine denk geliyor.

Kurulan tesis aynı zamanda güneş enerjisini oldukça verimli bir şekilde kullanıyor. Tesise kurulan güneş enerjisi panelleri 23 bin adetten fazla ve bu paneller bilgisayar yardımı ile kontrol ediliyor.

Güneş enerjisi panelleri güneş ışınlarını tesisin kulesinde bulunan sistemin doruk noktasına yansıtıyor. Yoğunlaşan güneş enerjisi kış aylarında da ısınma amacıyla kullanılabiliyor. Tesiste bulunan ve sisteme bağlı olan bir adet türbin sürekli olarak elektrik üretiyor. Ayrıca tesiste arıtılmış su elde edilebiliyor.

Güneş Enerjisi ile Kapalı Tarım Projesinde İçme Suyu da Üretiliyor

gunes-enerjisi-tarimsal-kullanimProjenin başında bulunan Jakob Juul “yenilenebilir enerji sektöründe bir ilki gerçekleştirdik ve kayda değer bir proje ortaya koyduk” sözleri ile projenin başarısını anlatıyor.

Dünya genelinde güneş enerjisi elektrik üretmek amacıyla ya da ısınmak amacıyla kullanılıyor. Bu proje ile güneş enerjisinin başka alanlarda da kullanılabileceği ispatlanmış oldu. Proje ilk olması açısından başka çalışmalara da örnek olabilir.

Özellikle su ve enerjinin zor ulaştığı bölgelerde böyle sistemler kurularak, verimin artırılması sağlanabilir. Sistemin sorunlarından bir tanesi de çevre etkilerinin henüz yeterince etüt edilememesi olarak gösteriliyor. Bir diğer sorunda kurulum maliyetinin yüksek olması ve maliyetin düşürülmesi için yapılan çalışmalar devam ediyor.

2 Yorumlar

  1. jeotermalleri ruhsatlar yatırım bekliyor ama gerçi şuan değişti ancak sit alanlarında eko sistemi bozmadan nasıl üretim yapılacak.fayda ve zararları hem bitki hem insan sağlığı açısından nasıldır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here