Güneş Enerjisi İle Kırsal Kesimde Elektriksiz Kalmayın

0
1050
Güneş Enerjisi İle Kırsal Kesimde

Alternatif enerji kaynağı arayışı noktasında yapılan çalışmalar son birkaç yılda tüm dünyada şekillenmeye başladı. Yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde yer altı kaynaklarına alternatif olabilecek en iyi enerji kaynakları yenilenebilir enerji kaynakları olarak belirlenmiştir. Doğada kendiliğinden var olduğuna inanılan, tabi kaynak olarak da bilinen ve sonsuz bir güce sahip güneş ve rüzgâr gibi unsurlar artık dünyanın geleceğini ışık tutacak enerji kaynaklarıdır. Teknolojik gelişmeler ışığında şimdilerde üretilen birçok ürün sayesinde yenilenebilen enerji kaynakları kullanılarak evlerde elektrik enerjisi üretebilmek çok kolay! Dünya genelinde birçok ülke geleceğe yönelik olarak yapmış olduğu Ar-Ge çalışmalarında alternatif enerji kaynağı olarak güneş ve rüzgâr enerjisini kullanmak suretiyle elektrik üretimi gerçekleştirmektedir. Güneşin ve rüzgârın var olan gücünü kullanarak elektrik üretebilen birçok ürün bulunmaktadır. İstenilen her bölge ve mevkii de elektrik üretimini yapabilecek ürünler arasında güneş paneli ilk sıralarda gelmektedir. İşletme ve büyük firmaların kendi tesislerine kurmak suretiyle, ihtiyacı olan elektriğin tamamını artık bu paneller sayesinde üretebilmektedir.

Ticari amaçlar doğrultusunda kullanılabildiği gibi güneş panelleri artık bireysel müşteriler tarafından da kullanılabilir. İnsanların mevcut iş ve şehir hayatının sıkıcılığının bunalıp ailece zaman zaman kaçabilecekleri kırsal bölgelere yapı inşa etmekte artık çok kolay! Şehir gerilim hattının veya enerji şebekesinin bulunmadığı bölgelere elektrik olmadığı için yerleşemeyen insanlar artık solar panel i kullanmak suretiyle istedikleri mülkü inşa edebilirler. Bu paneller sayesinde elektrik ihtiyacını sürdürülebilen enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisini kaynak olarak kullanarak elektrik üretebilmek gayet mümkündür. İnşa ettiğiniz ev, bahçe, tarla veya miras kalan bir mülk olsun enerji kaynağı yok diye orayı ter etmenize gerek yok. Yapılması gereken sahip olduğunuz mülkün çatısına veya arazinizin üzerine elektrik ihtiyacınızın miktarına göre polikristal, monokristal ve yarı esnek solar panelleri kurabilirsiniz. Üretici firmalar tarafından garanti kapsamlı olarak satılan bu ürünler uzun ömürlü olup bireysel olarak ihtiyacınız olan elektrik enerjisini uzun yıllar sizlere sağlayabilirler. Ayrıca kişinin talebi doğrultusunda ısınma ihtiyacı, suyun ısıtılması, tarlanın sulanması vb. daha birçok ihtiyaç güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren bu ürünler sayesinde gerçekleştirilebilmektedir.

ekonomik solar rüzgar türbiniKırsal kesime yapılacak herhangi bir mülkün veya tesisin elektriksiz kalması artık mümkün değildir. İnsanların veya firmaların ihtiyacı olan elektriği kendileri tarafından üretilebilmesi için sadece güneş enerjisini kullanmaları gerekmiyor. Bu enerji kaynağının yanı sıra sürdürülebilen enerji kaynaklarından olan rüzgâr enerjisini de kullanabilirler. Alternatif enerji kaynaklarını kullanarak elektrik üretimi yapabilen yeni nesil teknolojik ürünler üreten firmalar güneş ve solar panellerin yanı sıra rüzgar türbini de üretmektedirler. Kırsal kesimde yaşamayı düşünen insanlar elektrik ihtiyaçlarını dilerlerse rüzgâr türbinleriyle de karşılayabilirler. Güneş panellerinin yanı sıra bu ürünler ülkemizin belirli yerlerinde kullanılmalıdır. Rüzgâr gücünün düşük olduğu bölgelerde bu türbinler dönmemesi halinde gerekli elektriği üretemeyebilirler. Ülkemizin birçok bölgesinde yaşayan insanlar yılın 10 ayı boyunca güneş enerjisinden yararlanabildikleri için güneş ve solar paneller elektrik üretimini ihtiyaç doğrultusunda karşıladığı için rüzgâr türbinleri için aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu ürünleri kullanmak isteyen insanlar türbin kurmak istedikleri bölgenin rüzgâr enerjisinden ne kadar faydalandığının iyice araştırmasını yaptırmaları gerekmektedir. Sanayi tipi devasa kanatlara sahip rüzgâr türbinleri artık özel mülklerde rahatlıkla kullanılabilmesi için daha küçük çaplarda üretilmektedir. Türbinin büyüklüğü, kanat çaplarının genişliği ve sayısı ihtiyaç arz eden elektrik miktarına göre belirlenmektedir. Kırsal kesimde yaşanacak olan bölgenin durumuna göre talep edilmesi halinde hem güneş panelleri hem de rüzgâr türbinleri kurulabilir.

Kaynak : Ekonomiksolar.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here