Güneş Enerjisi ile Kripto Para Madenciliği Yapıyorlar!

1
852
Güneş Enerjisi ile Kripto Para Madenciliği

Son yıllarda dünya üzerinde enerji kaynaklarının azalmasına alternatif olarak güneş enerjisinin kullanılması konusunda pek çok çalışma yapılmaktadır. Güneş enerjisinin kullanım alanları teknolojinin ve yaşam şartlarının değişimine bağlı olarak değişmekte ve kullanım alanı sayısı artmaktadır.

Japonya’da yerel olarak çalışma yapan bir güneş enerjisi üreticisi olan Kumamoto Energy şirketi güneş enerjisinin kullanım alanına bir yenisini daha ekledi. Şirket tarafından yapılan açıklamada güneş enerjisinin kripto para madenciliği alanında kullanılmaya başlandığı belirtildi. Bu şirket tarafından atılan adım ile dünyanın geleceği adına ve çevrenin korunması adına çok önemli bir çalışma yapılmaya başlanmış oldu. Yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisinin kripto para madenciliği alanında kullanılması dünyanın geleceğine katkıda bulunma adına güzel bir çalışma olarak gösterilmektedir.

Kumamoto Güneş Enerjisi Madenciliği

Japonya’da Komamoto vilayetinde kurulmuş olan Kumamoto-Energy şirketi çok büyük güneş enerjisi jeneratörleri üretimi yapan ve yöneten TakeEnergyCorporation şirketine bağlı bulunmaktadır. Kumamoto-Energy şirketi 2017 yılında OZ Mining adlı bir kripto para madenciliği kurduğu konusunda açıklama yapmıştır. Bu şirketin elde ettiği güneş enerjisi jeneratörlerinden geriye kalan üretim fazlası olan enerji ile kripto para madenciliği yapılması hedefleniyor.

Kripto para madenciliği konusunda güneş enerjisini kullanma çalışmasını sürdüren Kumamoto-Energy şirketi tarafından yapılan açıklama çerçevesinde OZ Mining bu çalışmanın yapıldığı tedarik bölgesi, yapılan sözleşme ve işin yapıldığı sezona bağlı olarak Kumamoto Energy’den 10-19/kWh üzerinden enerji satın alındığını açıkladı.

Alınan bu enerji ile maden tarlalarının yani veri merkezlerinin kurulduğunu ve burada konteyner bazlı olmak üzere madencilik tesislerinin kurulduğu söyleniyor. Hazırlanmış olan bu sistem isteğe bağlı olarak enerjinin bulunduğu her yere kurulabileceği belirtilirken birden fazla madencinin bu sistemin kuruluşu konusunda işbirliği yapması durumunda da yardımcı olunacağı açıklanmaktadır.

Dünyanın Gelecekte Daha Yeşil Kalabilmesi İçin

Kripto paranın dünya üzerinde yaygınlaşmaya başlaması ile kripto para konusunda özellikle çok pahalı bir üretiminin olması ve enerji tüketimin yoğunluğu sebebiyle eleştiriler yapılmaktadır. Kripto madenciliğin enerji santralleri konusunda atağa geçtiği ve bu santralleri devralarak kripto para üretimi alanında kullanmaya odaklandığı biliniyor.

Dünya üzerindeki elektrik enerjisinin çok büyük bir kısmının yakın zamanda kripto para üretiminde kullanılacağı söylenmektedir. Enerji tüketimi konusunda dikkatleri üzerine çeken Bitcoin birçok ülkenin enerji tüketiminden çok daha fazla enerji tüketmektedir. Bu durum kontrol altına alınmazsa kısa bir süre sonra dünya üzerinde çok büyük felaketler yaşanabilir.

Bütün bu haberlere karşı kripto para üretimi konusunda çok güzel adımların atıldığı da bilinmektedir. Japonya’daki Kumamoto şehrinden gelen haber ile kripto paranın dünyanın geleceğinin daha yeşil olması konusunda çalışmalar yapabileceğini göstermektedir.

Dünya üzerindeki enerji kaynakları insanların yerleşim alanlarından uzakta bulunabiliyor. Bu durum enerjinin aktarımı konusunda zorlukla yaşanmasına sebep oluyor. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarının getirisi düzenli olmamaktadır.

Kripto para madenciliği ekonomisi bu konuda yaptığı çalışma ile kapasite fazlası olan enerji ile uzaktaki enerjilerin yakınlaşması konusunda çalışmalar yaparak bu enerjilerin daha ucuza insanlara ulaşmasını sağlamaktadır.

1 YORUM

  1. ben de kripto para madenciliği yapıyorum, 100 kwp lık bir sistem kurmayı düşünüyorum bununla ilgili (Devlete satmayacak olsam bile) uygun krediler veya kosgeb destekleri alabilir miyim ? satmayacaksam bile alınması gereken bir çok izin ve belgeyi almak zorunda mıyım ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here