Güneş Enerjisi Kömürden Daha Fazla Enerji Üretti

0
618
ingiltere-de-gunes-enerjisi-komurden-fazla-enerji-uretti
güneş enerjisi kömürden,ingiltere güneş enerjisi,ingiltere yenilenebilir enerji

Son yıllarda ingiltere’de güneş enerjisi kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Güneş enerjisi paneli kullanan evlerin ve firmaların sayısında da artış yaşandı. İngiltere 6 ay boyunca güneş ışınlarından istifade edebiliyor.

İklim değişimleri konusunda haberleri ile tanınan Carbon Brief adlı internet sitesinin haberine göre, İngiltere’de evlerde ve bazı şirketlerde kullanılan güneş panelleri, kömürden %10 daha fazla enerji elde edilmesini sağladı. Carbon Brief sitesinin verdiği haberde, Mart Ayı ve Ağustos ayı arasında güneş panellerinden, 7 bin gigawatt saat elektrik üretildiği açıklandı. Kaliteli bir kömürün aynı zaman diliminde ürettiği elektrik 6 bin 300 gigawatt, bu da demek oluyor ki güneş enerjisi kömürden daha verimli.

Üstelik güneş enerjisi panellerinin doğaya ve çevreye herhangi bir zararı da bulunmuyor. Ancak şimdilik üretilen enerji çoğunlukla yaz aylarında ihtiyacı karşılayacak düzeyde bulunuyor. Kış aylarında ise enerji ve ısınma ihtiyacının artmasından dolayı, kömür kullanımı devam edecek.

Yenilenebilir Enerji ve 5 Yıl Sonrası

Güneş enerjisi dünyanın en ucuz enerji kaynaklarından ve İngiltere’de bu enerji türünün bu kadar yaygınlaşması, beş yıl öncesine kadar düşünülemezdi. Independent gazetesinin bir haberine göre Yenilenebilir Enerji Birliği (REA) başkanı James Court’un yaptığı açıklamada, “5 yıl öncesinde ülkede yoğun bir şekilde kömür kullanımı söz konusuydu. Güneş enerjisinin bu süre boyunca kömürden sağlanan enerjiyi geçebileceğini kimse düşünmezdi” söylemlerinde bulundu.

ingiltere-fosil-yakit-kullanimiİngiltere’de hane halkının ve bazı şirketlerin güneş panellerine yönelmesi, çevre kirliliğinin sağlığı önemli ölçüde etkilemesi olarak yorumlanıyor. Güneş enerji depolama sistemlerinin durumuna göre, güneş enerjisine olan talep artıyor. Ancak şu anda depolama sistemleri yeterli değil. Bu yüzden kış aylarında kömür kullanımına dönülmek zorunda kalınıyor. İngiliz hükümetinin yakın bir zamanda, güneş enerjisi üretimine yönelik, büyük tesisler yapması bekleniyor.

Bu kapsamda İngiliz hükümeti, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 2025 yılına kadar kömür enerjisi ile çalışan elektrik santrallerinin kapatılacağını açıklamıştı. Bu haber birçok çevre tarafından olumlu karşılandı ve hükümetin, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili büyük plânları olduğu yönünde algının oluşmasına neden oldu. Her ne kadar yüksek kalorili kömürlerden büyük oranlarda enerji karşılansa da, atmosfere saldığı karbondioksit miktarı, akciğer hastalıkların artmasına neden oluyor.

Yakın bir zamanda fosil kaynakların enerji kaynağı olarak kullanımının yerini, yenilenebilir enerji kaynakları alacak. Güneş bu kapsamda en ucuz ve en bol yenilenebilir enerji kaynağı kapsamında değerlendiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here