Güneş Enerjisi Kullananlara Ruhsatta İndirim Yapılacak!

0
812
guzelbahce-belediyesi
güzelbahçe belediyesi,güzelbahçe güneş enerjisi,güneş enerjisi kullananlara ruhsatta indirim

Güneş enerjisi ile ilgili fırsat haberleri gelmeye başladı. Bir fırsat haberi de İzmir ilinin Güzelbahçe ilçesi belediyesinden geldi. Güneş enerjisi kullananlara ruhsatta indirim yapılacak. Güzelbahçe belediyesi, çevreyi korumak ve temiz enerji kullanımını yaygınlaştırmak adına, güneş enerjisi kullanan inşaatların ruhsat bedellerinde indirim yapacak. İndirim oranları %10–25 oranlarında değişkenlik gösterecek.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce yaptığı açıklamada ” Temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları ülkemizde gün geçtikçe önem kazanmaya başladı. Bizde Güzelbahçe belediyesi olarak bu konuda katkıda bulunalım istedik. İlçe belediyemiz sınırları dahilinde yapılan inşaatlarda güneş enerjisi kullanıldığı takdirde, cazip oranlarda inşaat ruhsatlarında indirim yapmaya karar verdik ” söylemlerinde bulundu. Böylece güzelbahçe ilçesinde inşaatlarında güneş enerjisi kullananlara ruhsatta indirim yapılacak.

Geleneksel yakıt kullanımı çevreyi kirletmesinin yanı sıra il ve ilçe belediyelerine de ek malî yük getiriyor. Güzelbahçe Belediye Başkanı bu durumun önüne geçmek için bir tür önlem aldıklarını dile getirdi. Ayrıca Belediye Başkanı ” Temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları çevreye zarar vermiyor ve zararlı gazların neden olduğu etkileri uzun vadede gideriyor. Güneş enerjisi tükenmeyen bir enerji türü ve enerji elde edilmesinin en kolay yollarından bir tanesi ” açıklamalarında bulundu.

Güneş enerjisi kullananlara ruhsatta indirim iki türlü yapılacak

guzelbahce-belediye-baskani-mustafa-inceÜlkemizde genel olarak güneş enerjisinden iki türlü yararlanılıyor. Birinci yöntemde güneş panelleri ve tanktan oluşan sistem kullanılıyor. Bu sistem ile yalnızca sıcak su elde edilebiliyor. İkinci sistem ise fotovoltatik hücreler ve güneş panellerinden oluşuyor. Fotovoltaik hücreler güneş enerjisinden gelen ışınları elektrik enerjisine dönüştürüyorlar. Bu sistem büyük alanlar gerektiriyor ve genel olarak 500’ün üzerinde hanenin elektriğini karşılamak için kullanılıyor. Bu sistemin daha küçük versiyonları da var. Ayrıca mobil olarak tasarlanan sistemlerde de ihtiyaç oranında elektrik enerjisi sağlanabiliyor.

Güzelbahçe belediyesi, güneş kolektörleri ile sıcak su elde etmek için kurulacak olan sistemlerde inşaatların ruhsat ödemelerinde %10 indirim yapacak. Fotovoltaik sistem kurarak elektrik enerjisi kullanmak isteyen inşaatlara ise ruhsat işlemlerinde %25 oranında indirim uygulayacak. Bu uygulama sayesinde Güzelbahçe sakinleri konut başına 2500 TL ve 5000 TL arasında değişen bir kazanç sağlamış olacak.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce ” Bu uygulama yönetime gelmeden önce seçim vaatlerimiz arasında idi. Biz sözümüzü tuttuk. Güzelbahçe sakinlerinin en iyisine layık olduğunu düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması adına farklı uygulamaları hayata geçirmeyi düşünüyoruz ” sözlerine yer verdi. Güzelbahçe belediyesinin bu güzel uygulaması ile birlikte, ilçede temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları daha tanınır hale gelecek.

İzmirimizin güzel bir belediyesi olan güzelbahçe belediyesinin mütehhitler için güneş enerjisi kullananlara ruhsatta indirim uygulamasının diğer belediyelere de sıçramasını ve kapsamının genişletilmesini temenni ediyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here