Çok Basit Şekilde Güneş Enerjisi Kurulumu | Şemalı

28
33500
gunes-enerjisi-kurulumu, gunes-enerjisi-kurulumu-nasil-yapilir, gunes-enerji-sistemi-kurulumu, enerji-kurulumu
gunes-enerjisi-kurulumu, gunes-enerjisi-kurulumu-nasil-yapilir, gunes-enerji-sistemi-kurulumu, enerji-kurulumu

Yaz yaklaşıyor ve birçok kişi güneş enerjisi kurulumu için bana email gönderiyor. Bende sizler için oldukça basit ve sade bir anlatımla, güneş enerjisi kurulumu nasıl yapılır anlatacağım.

Güneş enerjisi kurulumu anlatımını basit tutacağım için bu anlatımda kullanacağım malzemeler de küçük ölçekli ve az sayıda olacaktır.

Güneş enerjisi kurulumu için başlıca malzemeler şunlardır;

 • 1 adet güneş paneli (gücü hiç farketmez),
 • 1 adet akü (gücü ve tipi fark etmez),
 • 1 adet şarj kontrol cihazı (tipi ve gücü farketmez),
 • 1 adet inverter (gücü ve tipi faretmez),
 • 1 çift MC4 konnektör (dişi + erkek soket),
 • 1 takım solar kablo (4’lük veya 6’lık olabilir).

Basit olarak başlıca malzemelerimiz bunlardır. Şimdi işin asıl kısmına yani kurulum kısmına geliyorum. Kurulumu adım adım ve kısa olarak anlatacağım. Ardından en son aşamada, sizlere basit bir kurulum şeması vereceğim.

Adım Adım Güneş Enerjisi Kurulumu

1.Adım:

Güneş enerji sisteminin kurulumuna en tepeden yani çatıya konulacak olan güneş panelinden başlıyoruz. Çatınızın uygun bir yerine (güney cephe olması özellikle tavsiye edilir) güneş panelinizi yerleştirin. Sağlam olmasına özen gösterin ki rüzgarda uçup gitmesin.

Güneş panelini çatıya koyduktan sonra, güneş panelinin arkasındaki 2 adet kablolu MC4 ucundan şarj kontrol cihazına kadar 2 çift kablo çekin. Bu kabloların 1 tanesi + (artı) uçtur, diğeri ise – (eksi) uçtur. Mutlaka artı ve eksi uçları işaretleyin. Böylece çatıdan aşağıya indiğiniz zaman artı ve eksileri karıştırmazsınız.

2.Adım:

Güneş panelinden aldığınız kabloların ucunu şarj kontrol cihazının girişine göre soyun. Ve şarj kontrol cihazında açıkça gösterilen güneş paneli işaretinin bulunduğu artı kısma artı kabloyu, eksi kısma ise eksi kabloyu sokun ve sıkın.

3.Adım:

Daha sonra, şarj kontrol cihazında yine açıkça gösterilen akü artı ve eksi kısımlarından, bir çift kablo ile aküye bağlantı yapın. Yani şarj kontrol cihazındaki akü giriş yerindeki artı kısmından akünün artı kutpuna, eksi kısımdan akünün eksi kutpuna kabloları bağlayın. Yalnız bu işlemleri yaparken mutlaka önce artı sonra eksi uçları takın.

4.Adım:

Daha sonra, inverter’de ki açıkça gösterilen artı ve eksi uçları, akünün artı ve eksi kutuplarına bağlayın. Bu işlemi yaparken de önce artı kısmı bağlayın, sonra eksi kısmı bağlayın. İnverter bağlantısını yaparken ters bağlamamaya özen gösterin.

Hepsi bu kadar basit. Güneş enerjisi kurulumunu artık yaptınız. Aşağıya yukarıda anlattıklarımın şemasını koyuyorum, böylece daha net anlaşılabilir. Kafanıza takılan soruları, yorum kısmından sorabilirsiniz.

Güneş enerjisi kurulumu şeması

gunes-enerjisi-kurulumu

28 Yorumlar

  • o kısmı boş bırakabilirsiniz. çok önemli değil. oranın tek işlevi 12/24 volt ile çalışan cihazların girişi içindir. 220 volt ile çalışan cihazlarınız o kısımda çalışmaz. ilginiz için teşekkür ederim.

   • Selam, 12 Volt luk 1 Kwatt yüke göre şarj kontrol cihazı alımın da dikkat edilmeli !

    1 KWatt bir sistem de kaç adet güneş paneli ve hangi marka model tavsiye edersiniz ? Kablo çapları ne olmalı ?

    Kaç adet akü ve Amperi tavsiye edersiniz ve mutlaka jel akü mü olmalı ?

 1. cok tskler vermis oldugunuz bilgiler icin ben bu sistemi 12000 mt2 alana yapmak istiyorum maliyeti ve ortalama getirisi ne olur bilgi verebilirmisiniz? tesekkurler simdiden

  • Mehmet bey, bu sistem offgrid bir sistemdir. Offgrid sistemler tasarlanırken, tüketilen güç, anlık çekilen güç gibi değerler dikkate alınır. Bu bilgiler ışığında net bir cevap vermek mümkündür. Değerli yorumunuz için teşekkürler.

 2. Fatih Bey Merhaba, Kuşadası- Selçuk arasında 34 dönümlük tarlamız var. Buraya Güneş Enerjisi sistemi kurmak istiyoruz. Yatırım ortağı bulunur mu acaba? Teşekkür ederiz.

 3. fatih bey erhaba benim bir elektrikli motorum var.şarj için bu sistemi kurabilirmiyim cevabınız için teşekkür ederim

 4. Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. özellikle böyle şema üzerinde anlatımlar çok faydalı oluyor.

 5. En sağdaki ampul işareti olan yer 12/24 wolt anladım peki araç çakmak girişi yada bir ampul bağlaya biliyormuyuz. Oraya ampul bağlayamıyorsak nereye bağlıycaz anlatımınızda ampul girişi bahsedilmemiş. Birde bu sisteme sigorta gereklimi gerekşiyse nasıl nereye bağlıycaz. TEŞEKKÜRLER

 6. DERİNCE DE 9050 M KARE TARIM ÖZELLİĞİNİ KAYBETİMİŞ BİR TARLAM VAR GÜNEŞ ENERJİ ÜRETİM TESİSİ
  KURMAK İSTİYORUM DESTEK MALİYET VE GETİRİSİ NE

 7. Merhaba , peki inverter sigortaya bağlanır mı yanı elektronik cihazlara bulundukları prizden güç verebilirmiyiz.

 8. Merhaba, paneli regülatöre bağlamadan önce regülatöre aküleri bağlamak gerekir diyorlar Doğru mudur? yani aküler regülatöre bağlı değilken paneli regülatöre bağlarsanız regülatörü yakarsınız diyorlar.Bunun aslı var mıdır? teşekkürler.

 9. Merhaba fatih bey sizlerin değerli bilgilerine ihtiyacım var bu arada artvinden yazıyorum fatih bey benim hali hazırda kurulu sistemim var yalnız bir paneldaha eklemek istiyorum yalnız nasıl diğerine bekleyeceğimi bilmiyorum birde benim şarj kontrol cihazım 20 ah bu iki paneli karşılarmı

 10. 2 adet gunes panelim var ve bunalarin watt degerleri farkli bunlari birbirine Blamak istiyorum hangi sekil baglamak mantıklı seri mi paraler mi

 11. Akü, panelden önce bağlanır, yazıyı buna göre güncelleyin lütfen.
  Montaj sırasında önce şarj cihazına akü bağlanır ardından yük ve panel bağlanır.
  Demontaj için de tersi uygulanır, yani önce panel ve yük sökülür en son akü sökülür.
  Aksi halde şarj cihazı zarar görebilir.

 12. merhabalar sayın yetkili helhazırda 6 adet 270 watt ve 2 adet 200 ah 2500 enveterlik bir sistem kullanıyorum kurlumu kendim yaptım 6 aydır kullanıyorum bunun dışında ( 16 adet 275 watt panel / 24/48 5000 akıllı enventer ( kendi içinde 80 ah şarz var ) , 4 adet 200 ah jel akü , 1 adet 24 volt 30 ah ve 1 adet 24 volt 60 ah şarz aleti bulunuyor bağlantı şeması hakkında yardımcı olurmusunuz saygılar

 13. Merhaba,bahsettiniz sistemi akusuz kurmak mümkün mü? Yani panellerden direkt inventere girsem kabloları,invebter çıkışına da bir dalgıç pompami bağlasam çalışır mı? 1 beygirlik ,kuyudan su çekmek için derinlik 10 12 MT kadar.

 14. çinden 8adet 100wattlık panel getireceğim
  fakat panellerin hepsini aktif olarak kullanmayacağım,genellikle 2veya 4adetini kullanacağım.
  8ini kullanacağımı düşğnğrsek gereki invertör ve şarj etme aletinin özellikleri ne olmalı acaba

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here