Güneş Enerjisi Nedir ? Kullanım Alanları Nelerdir ?

0
6500

Güneş enerjisi , son yıllarda insanlar tarafından , devletin verdiği teşvikler den dolayı çok sorulur hale geldi. Özellikle güneş enerjisi ile elektrik üretip devlete satmak insanların daha çok ilgisini çekmektedir.

Elektrik üretip satmak çok karlı bir iş.Çünkü devlet bu konuda çok ciddi destekler vermektedir.Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak elektrik üretmek çok kolay. Ama parası olana tabiki.

Ancak lisanssız elektrik ile ilgili özellikle de güneş enerjisi ile elektrik üretimi için bir çok kaynak vardır. Bu finansal kaynaklar ile yapacağınız yatırımı finanse edebilirsiniz.

Uygulama açısından güneş enerjisi sistemleri birçok alanda kullanılmaktadır.

Güneş enerjisinin kullanım alanları

Bu sistemler hem doğal kaynaklı hemde ucuz olması sebebi ile çok güvenilir sistemlerdir. Güneş enerjili sistemler ,günümüzde pek çok alanda kullanılabilmektedir.Güneş enerjisinin kullanım alanları başlıca şunlardır ;

 • Ticari amaçlı güneş enerjisi santrali ile elektrik üretip satmak.Güneş tarlası kurmak isterseniz Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Elektrik olmayan veya elektrik enerjisi ‘nin ulaşamadığı yerleşim yerleri için kullanılır. Genellikle enerji nakil hattı yapılması ‘nın çok maliyetli olmasından kaynaklı offgrid solar sistemler tercih edilebilir. Eğer şebekeden bağımsız güneş enerjisi veya offgrid solar sistemlerinin hesaplamaları ‘nı ve kurulumunu öğrenmek isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Tarımsal sulamada güneş enerjisi sistemleri çok mantıklı bir yoldur. Hem çok kısa bir sürede amortisman imkanına sahip hemde tamamen temiz bir enerjidir. Tarımsal sulamada kullanılan güneş enerjili sistemleri merak ediyorsanız Güneş Enerjili Sulama Sistemleri yazımıza bir göz atabilirsiniz.
 • Eğer doğalgaz ile ısınma ihtiyacınızı karşılıyorsanız, ısınmak için güneş enerjisi sistemlerini tercih edebilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken şey ise mevcut doğalgaz kombinizi elektrikli kombi ile değiştirmek !
 • Ayrıca güneş panelleri kullanarak elektrik üretip , mevcut seranızda çok rahat bir şekilde sebzelerinizi ve meyvelerinizi ısıtabilirsiniz. Bu sistemlere güneş enerjisi ile sera ısıtmak denir. Bu konuyu ilerleyen zamanlarda detaylı olarak sizlerle paylaşacağız.
 • Hergün kullandığımız yollar ile trafikte kullanılan işaret lambaları için güneş enerjisinin birçok avantajı vardır. Bu sistemler genelde akülü güneş enerjisi sistemleridir. Ve elektrikler kesildiği zaman akü devreye girerek trafikte karmaşaya engel olabilir.
 • Binalarda ve otoyollarda kullanılan aydınlatmalar için güneş enerjisi tercih edilebilir.

Bunlar güneş enerjisinin başlıca kullanım alanlarıdır. Bunlara ek olarak birçok şey yazabiliriz.Ama piyasada en çok talep gören güneş enerjili sistemler bunlardır.

Güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan malzemeler nelerdir ?

Bu malzemeleri hem ongrid solar (şebekeye bağlı) sistemler , hemde offgrid solar (şebekeden bağımsız) sistemler için sıralayacağız. Yenilenebilir enerji kaynaklı güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan başlıca malzemeler şunlardır ;

 • Güneş paneli , bu sistemlerdeki en önemli üründür. Hem ongrid solar hemde offgrid solar sistemlerde ana malzemedir. Piyasada çokça çeşidi vardır. Güneş panelleri , polikristal , monokristal , yarı esnek güneş panelleri ve yarı saydam güneş panelleri olmak üzere pek çok çeşidi vardır. Ama piyasada en çok tercih edilen module ise polikristal yapıda olan güneş panelleridir.
 • İnverter , şebekeden bağımsız ve bağımlı olan bütün sistemlerde kullanılır. Piyasada birçok marka ve çeşitte inverter vardır. Özelliklerine göre fiyatları değişmektedir. İnverter ile güneş panellerinden gelen doğru akımı alternatif akıma çeviren cihazlardır. Başlıca çeşitleri modifiye sinüs, tam sinüs, ongrid inverter, sürücü inverter, akıllı inverter (şebeke destekli inverter) ve micro inverter ‘dir. İhtiyaca göre herhangi birisi tercih edilebilir.
 • Akü ise genellikle şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemleri için kullanılır. Ancak hibrit sistemler olan hem şebeke elektriği hemde akü enerjisi ile çalışan sistemlerde de tercih edilir. Bu sistemlerde birçok akü çeşidi kullanılabilir. Ama genelde jel aküler bu iş için daha uygundur. Tabi bu bütçe meselesidir. Piyasadaki akü çeşitleri şunlardır, jel akü (solar gel battery), kuru tip aküler (AGM derin deşarj olanlar) ve sulu tip araba aküsü ‘dür.
 • Şarj kontrol ve MPPT cihazları ise ada sistemler de tercih edilir. Bu cihazlar güneş panelinden gelen elektriği akülere doldurur. Küçük ada sistemlerde şarj kontrol cihazları tercih edilir. Çünkü bu cihazlara en fazla toplamda 450-500 watt güneş paneli bağlanabilirken. MPPT cihazlarına ise 3 kW ‘a kadar güneş modülü bağlanabilir.

Bunlar güneş ile elektrik üretmek için kullanılan temel cihazlardır.Kimisi ongrid kimisi offgrid kimiside her ikisi için de geçerlidir.

Lisanssız elektrik üretimi çok faydalı bir elektrik üretim yöntemidir. Bu yazımız güneş enerjisi ile neler yapılabilir sorularının bir cevabı olması dileğiyle.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here