Güneş Enerjisi Potansiyeli Öğrenme

16
42420
PVGIS

Güneş enerjisi potansiyeli Öğrenme, güneş enerjisi ile elektrik üretmek isteyen herkese faydalı olacağına inandığımız bir makaleyi daha sizlere sunuyoruz.Bu makalemizin konusu güneş enerjisi sistemleri ile elektrik üretmek isteyen ve güneş enerjisi sistemi kurmaya karar verenlerin ilk başta yapması gereken bir konu olan , GES’in kurulacağı yerin aylık ve yıllık ne kadar güneş ışınımı alacağının tespit edilmesi işidir.Eğer ges tesisinin kurulacağı yer ile ilgili güneş ışınım bilginiz olursa , hangi tip ve çeşit malzemeleri kullanacağınızı ve kurulacak tesisin tahmini kazançları ve kayıplarını rahatlıkla tespit etmiş olursunuz

Burada konuyla ilgili neredeyse güneş enerjisi işi ile uğraşanların birçoğunun kullandığı PVGIS programını sizlere adım adım paylaşacağız

1.ADIM İlk adım : bu linkteki web sayfasına giriyoruz ve ardından resimde gösterdiğimiz “interactive maps” linkine tıklıyoruz

Güneş Enerjisi Potansiyeli Öğrenme

2.ADIM İkinci adımda ise , yukarıdaki resimde göstermiş olduğumuz linke tıkladıktan sonra , karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır , açılan bu sayfada “Europe” bağlantısına gidiyoruz,

22

3.ADIM yukarıdaki resimde gösterdiğimiz “europe” bağlantısına tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki resimdeki ekran gelecek.Aşağıdaki ekranda ok işaretleri ile size tüm yazılacak yerleri yazdık, bunları aynen uygulamaya devam ediyoruz

3

4.ADIM yukarıdaki resimdeki adımlarıda uyguladıktan sonra ve “calculate” butonuna tıklıyoruz. Calculate butonuna basdıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran gibi sonuç ekranı gelecek. Bu sonuç ekranında güneş enerjisi potansiyeli ni görebilirsiniz.

4444

Ekrandaki “Em” değeri , bize aylık güneş enerjisi potansiyel üretimini göstermektedir.

Fizibilite raporu hazırlarken , aylık güneş ışınım değerlerini dikkate alacağız.

Son Adım , karşımıza böyle bir sonuç ekranı geliyor,artık bulunduğunuz ilin güneş ışınım sonuçlarını yani güneş enerjisi potansiyeli ‘ni öğrendiniz.

Güneş enerjisi potansiyeli verilerini kullanarak fizibilite raporu hazırlayabilirsiniz. Eğer güneş enerji santrali için detaylı rapor hazırlamak isterseniz. Muhakkak güneş enerji santrali fizibilite raporu hazırlama yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Detaylı olarak güneş santrallerindeki yatırımın geri dönüşünü yani amorti süresini hesaplayabilirsiniz. Ayrıca 30 dakikalık birde video hazırladık.

O video ile detaylı olarak güneş tarlanız için kendi raporunuzu hazırlayabilirsiniz.

Bu yazımız burada bitiyor,PVGIS sonuç ekranının analizini aşağıdaki video ile izleyebilirsiniz.

 

16 Yorumlar

 1. Merhaba, yorumlar ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim , PVGIS sonuç ekranının analizi hakkında yazınızı ne zaman yayınlayacaksınız.

  • Bu aralar web sitesinin bakımı ve tasarımları ile fazla zaman harcadık , bu yüzden yeni makale yayınlamaya pek vaktimiz olmadı . Ancak çok kısa bir süre sonra PVGIS sonuç ekranının analizi yapılacaktır ve yayınlanacaktır.

 2. resimlerle açıklayıcı yazınız için teşekkürler. artık istediğim yerin güneş potansiyelini hesaplayabiliyorum. gerçekten çok basitmiş.

 3. Vanda yaşıyorum ve burası için baktığımda ciddi bir potansiyel gördüm. Burada 250 kWat lık bir başlangıç yatırımı yapmak istiyorum. Fizibilite çalışmaları yapıyorum ayrıca sizin tecrübelerinizden de yararlanmak isterim. Vana yapılacak böyle bir sistemin bize amortismanı kaç yıl olur acaba?

  • Eren bey, solar system calculator uygulamamız ile yaptığım hesaplama neticesinde 250 kw için yaklaşık amortisman süresi 7 yıldır. Aylık kazancınız ise 4.140 Dolar’dır. Birim maliyeti 1400 dolar olarak baz aldım (kW başına). Buna göre toplam yatırım maliyeti ise 350.000 Dolar’dır. Yalnız bu kabalama hesaptır. Yıllık güneş panellerinin verim kayıpları dahil edilmemiştir.

 4. Merhaba Fatih Bey,

  Verdiğiniz bilgiler ve emekleriniz için ne kadar teşekkür etsek az…

  Bir yatırımcı adayı olarak sizden çok şey öğrendik. Sizinle çalışmak istiyorum.

  Umarım ortak bir proje üzerinde çalışırız

  Bana ulaşabilirseniz sevinirim.

  Selamlar

 5. Merhaba,

  Bizler tekstil sektöründe faaliyet gösteren işletmeleriz ve güneş enerjisi iş kolunda yatırım yapmak istiyoruz.
  Bu anlamda bir Megavatt kurulu gücün maliyeti, yatırımın amorte süresi ve üretim ömrü gibi konularda bilgi almak istiyoruz.

  Yardımlarınız ricasıyla,
  İyi çalışmalar,

 6. Fatih bey merhaba

  Hesapladığını bölge için em değeri toplam yıl için 1610 verdi bu sayıyı nasıl yorumlamalıyım

 7. Merhaba,
  Çok açıklayıcı bilgiler paylaşıyorsunuz.
  Uzun zamandır yorum yok. Sorulara hala cevap veriyor musunuz?
  Teşekkürler.

 8. Merhaba ben güneş enerjisi hesaplaması yapmak istiyorum fatura üzerinden fizibilite çalışmasını nasıl yapabilirim yardımcı olur musunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here