Güneş Enerjisi Santrali için Arazi Tavsiyesi – Tüyo !

2
2778
güneş enerjisi santrali için arazi
ges için arazi, güneş santrali için arazi, ges arazisi

Ülkemizde son yıllar da güneş enerjisine olan yatırımlar arttı. Bu kapsam da güneş enerjisi santrali için arazi bulmak ta zorlaştı. Peki, güneş santrali kurmak için arazi bulamıyorsanız ne yapmamız gerekiyor? Bu yazımız da yatırımcılar için bir kaç ipucu daha doğrusu tüyo vereceğim.

Malumunuz , trafo merkezlerindeki lisanssız üretim için ayrılan kapasitelerin bir çoğu doldu veya dolmak üzere. Yatırımcılar artık bu iş için uygun trafo merkezine yakın arazi bulmak ta zorlanıyor. Çünkü trafo merkezlerindeki kapasiteler dolmuş vaziyette.

Yatırımcılar için bizim bazı tavsiyelerimiz olacak. Eğer güneş tarlası kurmak istiyorsanız ve trafo merkezlerindeki kapasiteler yüzünden hiçbir adım atamıyorsanız , ne yapmalısınız? ve hangi bölgelerden arazi almalısınız?

Benim güneş yatırımcıları için tavsiyem Ankara şehrine bakmalarıdır. Diğer iller hakkında detaylı bilgim olmadığı için o konuda yorum yapmıyorum. Benim sözüm Ankara’ya yatırım yapmak isteyenler için.

2016 yılı itibari ile Ankara iline 2 adet yeni trafo merkezi kuruluyor. Ve bu trafo merkezlerinin inşaatı şuan devam ediyor. Muhtemelen de yıl sonuna kadar inşaatı tamamlanır.

Ankara’ya yapılan bu trafo merkezlerinin birisi Sincan‘da yer almaktadır.

Diğeri ise Akyurt bölgesindedir.

GES yatırımcılarımız bu bölgelerden arazi alabilir veya kiralayabilirler.Ancak bu noktada bazı riskler olabilir. Nedir bu riskler?

Öncelikle Akyurt bölgesi için konuşmak gerekir. Bu bölgedeki çağrı mektubu alınmış ges arazilerinin tamamı Esenboğa TM (Trafo Merkezi) ‘ne bağlıdır.

Akyurt’taki Yeni Trafo Merkezi tamamlandıktan sonra 2 soru kafamıza takılıyor. Bunlardan ilki, çağrı mektubu alınmış ges santrallerine ne olacak? Yeni trafo merkezinde lisanssız üretim için kapasite ayrılacak mı?

Mevcut çağrı mektubu alınmış ges’ler de iki alternatif cevap var. Bunlardan birincisi, Esenboğa TM deki mevcut lisanssız onaylı başvuruların bir kısmının Akyurt TM’ye kaydırılması. Buna istinaden Esenboğa TM’de lisanssız üretim için yeni kapasite boşluğu oluşturulmasıdır.

Diğer alternatif cevap ise, Esenboğa TM’ye hiç dokunmadan Akyurt TM’ye sıfırdan lisanssız üretim için kapasite boşluğu yaratılmasıdır.

Bu cevapların ikisinden birisi olabilir veya kısmi olarak her ikisi de olabilir.

Şimdi diğer sorumuzu cevaplayalım. Sorumuz şuydu ; Yeni trafo merkezinde lisanssız üretim için kapasite ayrılacak mı?

Açıkçası bunun cevabını vermek biraz zor. Ama şunu kesinlikle söyleyebiliriz. Akyurt TM’de bu iş için kapasite kesinlikle ayrılacak. Ama bu kapasiteyi ne zaman serbest bırakırlar bunu bilemiyoruz.

Yatırımcılar için bu 2 yeni Trafo Merkezi hakkındaki sorularım ve cevaplarım bu şekildedir.

Şimdi işin içine biraz daha detay katalım. Bu bölgelerdeki arazilerin fiyatı ne kadar? ve mevcutta yatırımcılar var mı?

Akyurt ve Sincan’da Güneş Enerjisi Santrali için Arazi Fiyatları Ne Kadar?

Öncelikle Sincan’dan bahsetmek istiyorum. Sincan bölgesin de bu iş için arazi bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Araziyi bulsanız dahi fiyatları çok yüksek durumda. O yüzden Sincan bölgesini es geçiyorum ve size direk Akyurt Bölgesine bakın diyorum.

Akyurt’ta bundan 2-3 sene öncesine kadar arazi fiyatları metrekare başına 2-3 TL kadardı.

Ancak bu bölgeye güneş enerjisi yatırımcıları ile hayvancılık yapmak isteyenler birden hücum edince arazi fiyatları da arttı.

Ama yine de alınabilir fiyatlardan bahsetmek mümkündür.

Akyurt’ta güneş enerjisi santrali için arazi fiyatları metrekare başına 10 TL ile 30 TL arasında değişmektedir.

Yani alınabilir bir arazi fiyatıdır.

Yalnız Akyurt’un her yerinden de arazi alınmaz. Çünkü bazı araziler, 2016 lisanssız üretim için hazırlanan yasal tüzük kapsamının dışında kalıyor. Buna dikkat etmek gerekiyor.

Şimdi sizlere akyurttaki trafo merkezinin bilgilerini ve akyurt’un nerelerinden arazi alacağınız konusunda tavsiyeler vereceğim.

Akyurt’ta ki Trafo Merkezi Nerede?

Akyurt’ta inşaatı devam eden trafo merkezi Kalaba‘da dır. Aşağıda benim tarafımdan çekilmiş güncel fotoğrafa bakabilirsiniz.

Tam adres vermek gerekirse “Akyurt / Kalaba 57/58 Parsel” ‘dir. Bu bilgiler ile isterseniz yeni trafo merkezinin yerini parsel sorgulama ile harita üzerinden görebilirsiniz.

ges için arazi 2

güneş santrali için arazi 3

Akyurt’ta Güneş Enerjisi Santrali için Arazi’yi Nerelerden Almalıyım?

Kalaba’daki Trafo Merkezi’nin çevresinden alabilirsiniz. Ayrıca Akyurt/Cücük bölgesinden de alabilirsiniz. Bu bölgeler lisanssız ges için ideal. Hem trafo merkezine yakın, hem’de araziler çok güzel. Ancak fazla düzgün araziye de bakmayın, aksi halde marjinal tarım arazisi yazısı alamazsınız.

Akyurt Bölgesi için Bazı Dipnotlar!

Bu bölge’de uzun zamandır , güneş enerjisi için araziler alınmaktadır. Hatta yeni çıkan lisanssız üretim tüzüğü daha çıkmadan bazı firmalar bu bölgeye yatırım yaptılar.

Örneğin bazı istanbul firmaları bir kaç tane köy’den arazi satın aldı. Ve bütün köylü ile anlaşarak onların elektrik faturalarını kendi üzerlerine aldılar.

Üzerine aldıkları bu elektrik faturalarını da şirketler ödedi ve hala ödüyorlar. Peki neden? Çünkü yeni çıkacak yasal düzenlemeden haberleri vardı. Ve elektrik tüketimine göre lisanssız üretim tesisi kurulacağını biliyorlardı.

Ve yeni çıkacak yasal düzenlemeyi aşabilmek için bu yola gittiler. Gayet mantıklı…

Benim Tavsiyem Nedir?

Ankara ‘da lisanssız güneş enerjisi santrali kurmak isteyenler için tavsiyem Akyurt bölgesine bakmalarıdır. Ancak yukarıda saydığım bazı riskleri de göz önünde bulundurmaları şart. Aksi halde güneş enerjisi santrali için arazi alımında hüsrana uğrayabilirler…

2 Yorumlar

  1. Öncelikle yazınız için teşekkür ederim.Sormak istediğim soru şu; GES üretimi yapmak için mutlaka tüketiminde mi olması gerekiyor. Gerekli prosedurleri vs yaptıktan sonra kurduğumuz GES tarlasında ürettiğimiz elektriği hiç tüketmeden devlete satamıyor muyuz? İlgili yönetmeliğin 17nci maddesi fıkra 1 göre ve yukarıdaki yazınıza göre tüketim olmadan satış olmuyor sanırım. Dogru mudur?

    • Ahmet bey, öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Sorularınızı sırasıyla cevaplayacak olursak: – Ges üretimi için tüketiminiz olmak zorunda değil, lisanssız ges için tüketiminiz olmak sorundadır. – ges tarlasında hiç tüketim yapmadan elektrik satabilirsiniz, ancak lisanssız ges izinleri almak için zaten tüketiminizi beyan etmek zorundasınız. Bu durumda da her türlü tüketim yapmış oluyorsunuz. Ama dediğim gibi beyan ettiğiniz elektrik tüketimini gerçekte tüketmek zorunda değilsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here