PVsyst Güneş Enerjisi Simülasyon Programı

8
12329
güneş enerjisi simülasyon

PVsyst güneş enerjisi simülasyon programı ile birçok çeşitte güneş enerjisi sistemi tasarlayabilirsiniz. Bu program ile ongrid (şebeke bağlantlı güneş enerjisi), offgrid (şebekeden bağımsız güneş enerjisi) ve güneş enerjili sulama sitemleri tasarımı yapabilirsiniz.

PVsyst güneş enerjisi simülasyon programı ile 3 boyutlu modellemeler hazırlayarak ve bu modellere güneş panellerini program üzerinde yerleştirerek , gölgelenme durumlarını simüle edebilirsiniz.

Kendi güneş enerjisi sisteminizi tasarlayarak , güneşin doğuşu ve batışındaki güneş panellerine düşen gölgelenmeleri gerçek zamanlı görebilirsiniz. Alttaki video daki gibi.

Bu güneş enerjisi simülasyon programının dili ingilizce ve program ücretli. Ama ücretsiz demo sürümünü de kullanma şansınız var.

Ücretli sürümü bana biraz pahalı ve gereksiz geldi.

Ayrıca ücretli sürüm için de 2 adet farklı fiyat seçeneği var. Bunlardan ilki 30kw‘a kadar olan güneş enerjisi simülasyonu için.

Diğeri ise limitsiz seçeneği olandır.

PVsyst güneş enerjisi simülasyon programı ile tasarladığınız sistemin ayrıntılı raporunu da alabiliyorsunuz. Program güneş ışınım değerlerini PVgis sistemini baz alarak kullanıyor.

PVGIS ile güneş potansiyeli hesaplaması ‘nı yaptıktan sonra , bu değerleri programa yüklüyorsunuz ve sisteminizi tasarlıyorsunuz. Daha sonra ayrıntılı raporlar alabiliyorsunuz.

Bu programı satın almadan önce muhakkak Demo sürümünü ücretsiz indirip denemelisiniz.

Ayrıca aşağıdaki programın resmi sitesinden ve youtube sitesinden , program ile ilgili birçok bilgi ve video izleyebilirsiniz.

Güneş Enerjisi Simülasyon Programının Demo Sürümünü İndir

8 Yorumlar

 1. İyi günler.Tez ödevim için bu simülasyonu kullanmam gerekiyor.Hiç bilmediğim halde kendi başıma uygulamayı kullanabilir miyim? ve Demo versiyonunu ile orjinali arasındaki farklar nelerdir? Ödevimi Demo ile halledebilir miyim? En kısa sürede cevaplarsanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler

  • Merve hanım, full versiyonu arasında birçok fark var. Ama demo versiyonunu indirmenizi tavsiye ederim. Eğer biraz ingilizceniz varsa, demo versiyonunu çok rahat kullanabilirsiniz. Demoyu indirip deneyin derim, çok zor değil. Yorumunuz için teşekkürler.

 2. merve hanım ben de tezimi bu programla yaptım öğrenci olduğumu belirterek firmadan aktivasyon kodunu rica ettim 3 aylığına bana full sürümünü vermişlerdi sizde deneyebilirsiniz. Tezimi ben pvsyst kullanarak yapmıştım kolay gelsin

  • Etem bey, yönlendirici ve önemli bir yorum yaptığınızı için teşekkür ederim. Eminim yorumunuz bu programla ilgilenen bir çok kişiye yardımcı olacaktır.

 3. Merhaba,

  Bu program arazinin bulunduğu konumun güneş enerjisine olan verimliliğini anlamamıza da yardımcı oluyor mu?
  Arazi seçimi konusunda yardımı olur mu?

  • Doğrudur tuğba hanım. Arazi seçiminize de yardımcı olur. Ama çok çok kesin bir sonuç elde etmek istiyorsanız, seçim yapacağınız araziye güneş enerjisi ölçüm istasyonu kurmalısınız.

 4. PVsyst Güneş Enerjisi Simülasyon Programının limitsiz seçeneğinin fiyatı nedir? Teşekkürler, iyi çalışmalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here