Güneş Enerjisi Sistemleri için İnverter Seçimi Neden Önemli?

0
678
güneş enerjisi sistemleri
güneş enerjisi sistemleri, Schneider Electric

Güneş enerjisi sistemleri için inverter seçiminde pekçok kriter aranmalıdır. Çünkü inverter yani evirici dediğimiz cihazlar özellikle ongrid güneş enerjisi sistemleri için hayati önem taşımaktadır.

Peki inverter kısaca nedir?

İnverter dediğimiz cihaz elektronik bir komponenttir. Görevi ise güneş enerjisi sistemleri’nde bulunan güneş panelleri ile üretilen DC (doğru akım) elektriği AC (alternatif akıma) çevirmektir.

Ongrid inverter cihazlarının offgrid inverter’lardan farkı ise şebeke elektriği kesildiğinde şebekeye enerji vermeyi durdurur. Bunun sebebi ise şebekede ki arızayı yapan teknik personelin elektrik çarpmasını engellemektir.

Şimdi ise güneş enerjisi sistemleri için ongrid inverter seçiminde bilinmesi gereken kriterlere göz atalım;

Schneider Electric inverter
Schneider Electric inverter

İlk olarak ongrid inverter seçerken dikkat edeceğimiz en önemli ve hatta hayati bir nokta olan marka bilinirliğidir. Eğer inverter markası bilindik ve güvenilir bir marka ise bu bizim için oldukça iyi olacaktır. Çünkü, Schneider-electric gibi dünya devi firmalara asla markalarına kötü izlenim bırakacak şeyleri istemez. Bu yüzden size sattığı malın sonuna kadar arkasında durur.

Schneider-electric Güneş Enerjisi Çevrim Merkezi

Ongrid inverter cihazlarında dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise wifi bağlantısına uygun portlarının olup olmadığı. Bu neden önemli peki! Çünkü, inverter uzaktan izleme sistemi için her bir inverterınıza internet ile bağlantı yapmanız gerekmektedir. Zaten her bir inverter için de güneş enerjisi sistemlerinde uzaktan izleme sistemini kurmanız çok önemli bir husustur. Bu yüzden inverterlarda mutlaka uzaktan izleme sistemi için uygun portlar ve girişler olmalıdır.

Bu portların birçoğunu birçok inverter firması ücretsiz vermektedir.

Diğer önemli husus ise inverter güç sınırlama özelliğinin olmasıdır. Bu niye önemli?! Güneş enerjisi sistemlerinde belli bir kurulu güç ile santral kurulur ve belli bir güç ile üretim yapılır. Şayet, siz güneş enerjisi tesis sözleşmesinde belirttiğiniz üretim gücünü üretirseniz doğrudan ceza yersiniz. İşte, inverterlarda bulunan güç sınırlandırması sayesinde enerji üretiminizi sınırlandırabilir ve fazla elektrik üretmeyerek para cezasından kurtulursunuz (biliyorum burası tam bir muamma ama burası türkiye 🙂 )

Arayüz ongrid inverterlarda ki bir diğer önemli husustur. İnverter üzerinde ki ekranın arayüzü ne kadar anlaşılır ise güneş enerjisi sistemi işletmecileri içinde bir o kadar iyi olur. Hem kullanım hem de arıza durumlarında hayati önem arz edebilir.

Schneider-electric offgrid inverter
Schneider-electric offgrid inverter

Kısaca güneş enerjisi sistemleri için inverter kriterleri bunlardır. Schneider-electric gibi dünya devi firmaların https://www.se.com/tr/tr/ web sitelerini ziyaret ederek daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here