Güneş Enerjisi Sistemleri ve Güneş Panelleri

0
1811
güneş panelleri, güneş enerjisi ve güneş panelleri
güneş panelleri, güneş enerjisi ve güneş panelleri

Güneş paneli güneş enerjisini elektriğe çeviren bir sistemdir. Paneller güneşten aldıkları enerjiyi elektrik enerjisine çevirirler. Yenilebilir enerjidir. Elektrik üreten diğer yöntemler pahalı olduğu, tükenebilen enerji olduğu ve doğaya zarar verebildikleri için yeni enerji üretim sistemleri arayışına gidilmiş ve bu arayış sonucunda güneş panelleri icat edilmiştir. Sınırsız olan güneş enerjisinden elektriği bedavaya üreten paneller enerji üretimini doğaya hiçbir zararı olmadan yapmaktadır. Güneş panelleri büyük sanayi kuruluşlarının elektriğini üretmek için bile yeterli güce sahiptir. Çevreye zararsız olduğu için devlette güneş panellerinin kullanılmasının yaygınlaşması için 38 ile teşvik desteği vermektedir. Teşvik desteğini en fazla alan şehir de Konya olmuştur.   Belediye kuruluşları da güneş panellerini birçok yerde kullanmaya başlamıştır. Otobüs duraklarındaki aydınlatmalar panellerden sağlamakta bazı kurumların elektrik ihtiyacı güneş paneli kullanarak üretilmektedir.

Güneş Panellerinde Kullanılan Malzemeler Nasıl Olmalıdır?

Güneş panellerinde kullanılan malzemeler olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı olmalıdır.  Kullanılan kablolarda çift fazlı koruma olmalıdır.  Donma, alev alma, UV ışınlarına, kimyasallara, doğal yağlara, kesilme, kopmalara karşı dayanıklı olmalıdır. Kullanılan akü ve akü regülâtörü de kaliteli malzemelerden olmalıdır.  Güneş olmadığı saatlerde elektrik kesintiye uğramaz akülerde biriken elektrik enerjisi kullanılır. Akü regülâtörü ise bu akülerde biriken elektriğin tamamen boşalmamasını ve fazla dolarak kısa devre yapmasını önlemek için bir nevi vana görevi yapan bir düzenektir.  Aküler ve akü regülâtörleri işlevini gerektiği gibi yapmazsa ya kısa devre yaparak sigortanın atmasını ya da tamamen boşalarak elektrik ihtiyacınızın kesintiye uğramasına neden olacaktır. Panellerin ve akülerin sayısı ihtiyacın biraz üzerinde hesaplanırsa elektik kesintiye uğramayacaktır. Panellerin ihtiyaca göre yapılması durumunda bu tip sorunlarla karşılaşmazsınız. Güneş panellerinin de hareketli ve eğimli olanlarından tercih etmemiz gerekir. eğimli olması üzerinde kar yağmur birikmesini hareketli olması da çok ısınmasını önleyecektir.

 Güneş Panelleri Niçin Tercih Edilmelidir?

Güneş panellerinin doğa dostudur. Doğaya zarar veren hiçbir atığı yoktur. Enerjilerin tüketilmesine neden olmaz: doğal gaz, taş kömürü, linyit gibi. Maliyetinin dışında hiçbir ücret ödenmemektedir. . Maliyeti de oldukça düşük fiyatlardadır.  Camla kaplı paneller oldukça şık bir görüntüye sahiptir. Çevre kirliliğine neden olmayan güneş paneli sistemlerinin gelecekte kullanımım artırılması için çalışmaların artırılması gerekir. Güneş panelleri güneşlenme süresi az olan bölgelerde kullanılmaması gerekir. Karadeniz bölgesi gibi güneşlenme süresi az olan bölgelerde enerji verimliliği sağlanamamaktadır. Doğu Anadolu bölgesi de yazları sıcak olmasına rağmen kısa süreli olduğu için bu bölgede de kullanımı uygun değildir. Bu iki bölgenin dışında güneş paneli bütün bölgelerde kullanılabilir.

SolarEvi.com güneş paneli başta olmak üzere güneş ve rüzgardan elektrik üretmek için gerekli bütün ekipmanları Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar ulaştırarak Türkiye’mizin enerji konusundaki dışa bağımlılığının azalmasına katkı sağlayan bir e-ticaret sitesidir. İlk etapta neredeyse %70’i kırsal kesimlerde yaşayan Türkiye halkını hedeflemekle birlikte Ortadoğu ve Afrika’ya da hizmet vermektedir.

Üstün kalite ve standartlarda hizmet veren SolarEvi.com bir AYETEK markasıdır. Türkiyenin en yeni sektörünün en eski şirketi olarak bütün Türk halkını güneşi ve rüzgarı hasat etmeye davet eder.

solarevi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here