Güneş Enerjisi Yatırımcıları için Neden Büyük Bir Fırsat ?

0
1131
güneş enerjisi yatırımcıları
güneş enerjisi yatırımcıları

Güneş enerjisi yatırımcıları için neden büyük bir fırsattır? Güneş enerjisi neden bu kadar önemlidir? Bu ve bunun gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Yerkürenin sıcaklık ortalamasının son 50 yıldır artması, şu ana kadar ki en yüksek ortalamanın ortaya çıkmasına sebep oldu. Fotovoltaik (ışığa maruz kaldığında voltaj üreten) enerji bu sorunu engellemede en önemli seçeneklerden biri konumunda yer almaktadır.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansına göre dünya üzerinde Fotovoltaik enerji üretimi şu anda %2 de iken 2030 a kadar %13 ü bulması bekleniyor. Bu da 6 kat büyümeyi ifade ediyor.

Solar enerji endüstrisindeki gelişme, harcamaların azalmasına öncülük ediyor ve önümüzdeki 10 yıl içesinde %60 oranında tasarruf sağlayacağı öngörülüyor. Fotovoltaik enerji daha ucuz, daha ön planda ve son zamanlarda fosil yakıtlara göre çok daha mantıklı bir enerji olmaya başladı.

Niçin solar enerji üretimi bu kadar önemli ve yaşadığınız dünyaya nasıl etki edecek inceleyelim.

Solar Enerjinin Önemi Nedir?

Şu anki haliyle Fotovoltaik enerji her kilowatt-saat için 5 ila 10 cent (1 dolar 100 centtir yani günümüz kurunda 1 cent yaklaşık 0.288 tl ye denk gelmektedir) arasında maliyet oluşturmaktadır.

Amerika Enerji Bilgi Kurumunun istatistiklerine göre, enerji fiyatları eyaletler arasında değişmektedir. Louisiana da 9.2 cent her kWh içinken, Hawaii de 27 centtir.

Küresel ısınma bu konuyla çok yakından ilgilidir. NASA’ya göre nisan ve mayıs aylarında sıcaklık rekoru kırıldı. Bu sıcaklık trendi yaklaşık olarak 6 aydır devam etmektedir. Buna ek olarak tahminlere göre %99 oranında 2016 yılı yeni bir rekora daha tanık olacaktır.

Şu anda her zamankinden daha çok, temiz ve yenilenebilir enerjiye bir dönüş yapılmasına ihtiyaç vardır. Talep ortada duruyor ve biz yavaş yavaş bu talebin karşılığının oluştuğunu görmeye başlıyoruz.

Temel arz-talep ilişkisi gösteriyor ki ileri teknolojinin gelişimi, arzın artmasını ve süreç içerisindeki maliyetin düşmesini sağlıyor. Teknolojinin insanlık tarihinin en ileri seviyesine geldiği günümüzde, Fotovoltaik enerji yükselen bir değer olarak ortaya çıkıyor ve biz bunun çok önemli işaretlerini görüyoruz.

Yatırımcılara Göre ” Belki Tesla Düşünüldüğü Kadar Çılgın Değildi “. 21 Haziran 2016 da ilk kez ilan edildiğinden beri piyasa TSLA ve Solarcity şirketlerinin birleşmesine hızlı bir cevap verdi. TSLA şirketi hisseleri ilk saatlerde %11 e varan düşüşler yaşadı fakat ilerleyen şu günlerde eski seviyelerine geldi. Bununla birlikte büyük bir potansiyeli olan solar enerjide, pozisyon almadan bu anlaşmaya farklı bir gözle bakmak iyi olacaktır.

Tesla Ceo’su Elon Musk ” müşterilerine dünya üzerinde bir numaralı çevreci enerji ürünleri sunan tedarik zinciri olmayı planlıyoruz ” dedi. Musk’ın vizyonu tüketicilerin kullandığı elektrikli arabaları, ev enerjileri ve güneş panellerini içermektedir. Solarcity’nin hedefi micro şebekeler kurarak bu şebekelerin evlere güç ve enerji servisi sağlamasını tedarik etmek.

Bunu da Tesla’nın lityum iyonlu bataryaları ile yapmayı planlıyorlar. Bu bataryalar enerjiyi depolayabiliyor ve yönlendirebiliyor, en az diğer bataryalar kadar da verim sağlıyorlar. Yenilenebilir enerjiye ihtiyacın büyüdüğü günümüzde, bu anlaşma, Kullanıcılara ihtiyaç duydukları bu enerjiye ulaşma imkanını temiz ve etkili bir yoldan, kirliliği minimize ederek sağlayabilir.

Solar Enerjiye Genel Bir Bakış

Gelecekle alakalı solar enerjiye pek çok pozitif bakış açısı mevcut. Hatta Oxford Üniversitesi araştırmacıları Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansından daha da ileriye giderek, 2027 yılına gelindiğinde fotovoltaik enerjinin kapasitesinin dünya üzerindeki enerjinin %20‘sine ulaşacağına inanıyor.

Dünyanın farklı bölgelerindeki işletmeler enerji üretim alanları inşa ediyorlar, üretimi arttırarak fotovoltaik enerjiden daha fazla faydalanıyorlar. Birleşik Arap Emirliklerinde yenilenebilir enerji alanında hizmet veren MASDAR şirketinin öncülük ettiği bir grup, geçtiğimiz günlerde Dubai de solar enerji üretme tesisi kurma ihalesini kazandı.

Bu Tesis çok önemli çünkü sadece 2.99 cente (kwh) elektrik üretebiliyor ki bu açık ara en ucuz elektrik üretme maliyeti. Frankurt’ta bir okulun çalışmasına göre gelişmekte olan ülkeler özellikle Çin, Hindistan ve Brezilya yenilenebilir enerji üzerine yatırımlarını %6 dan %16 ya çıkardılar.

Güney Afrika, Meksika ve Şili piyasada yeni olsalar da büyük bir hızla onlarda yatırımlarını arttırıyorlar. Büyüyen ekonomiler yenilenebilir enerjiye, özellikle fotovoltaik enerjiye daha fazla kaynak tahsis ediyorlar.

Yenilenebilir enerjiye yapılmakta olan büyüyen yatırımların başını %12 lik büyümeyle 2. Sırada %4 büyümeyle bulunan rüzgar enerjisine büyük bir fark atarak fotovoltaik enerji çekiyor. Tüm bu durumlarda solar enerjinin geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz.

Finans Alanında Sektöre Nasıl yönelmeli ?

Solar enerji diğer sektörlere göre çok genç bir yatırım alanı. İlk solar piller 1956 da satışa uygun oldular ve o günden bu güne pek çok değişiklik gösterdiler. Bu gelişme sürecinde maliyetler sürekli düştü ve teknoloji sürekli ierledi. Fotovoltaik enerjideki yükseliş trendinde bir yavaşlama düşünmemiz için herhangi bir neden yok.

Bu nedenlerle yatırımcılar kesinlikle Hanwha Q Cells ve Renesola ltd şirketlerinin Zacks Rank#1 listesine gireceğini tahmin ediyor (finansta güçlü alan listesi). Bu iki şirketin mali yılda iyi kazançlar sağlayacağını tahmin ediyorlar.

SON SÖZ 

Bazı büyüme sancıları çekse de fotovoltaik enerji sektörü çok fazla şey vaat ediyor. Dünya üzerinde elektronik ürünlere duyulan güven büyümekte ve büyüyen ihtiyacın karşılanması için fotovoltaik enerji daha sürdürebilir bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatırımcılar fotovoltaik enerji için açık fikirli olmalı ve solar endüstriye çok geç olmadan yatırım yapmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here