Güneş Enerjisine Büyük Yatırım Elazığ İlinden

0
1470
Güneş Enerjisine Büyük Yatırım Elazığ
Güneş Enerjisine Büyük Yatırım Elazığ

Güneşlenme süresi bakımından avantajlı illerimizden bir tanesi de Elazığ. Düşük nem oranı, rakımı ve güneşlenme süreleri bakımından ilde GES projeleri için avantajlı unsurlar yer alıyor.

Elazığ valiliği tarafından Kovancılar ilçesinde yatırımcıların ilgisini çekmek amacıyla 480 megavat kapasiteye sahip Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kurulması için çalışmalar başlatıldı. Çalışmaların sonunda İle 616 megavat kapasitesinde GES tesisi kazandırılacak.

Enerji talebinin her geçen gün arttığı ülkemizde her ilden bu tür yatırımlara ihtiyaç var. Artan nüfusun enerji talebini karşılamak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Vali ZorluoğluVali Zorluoğlu, Elazığ ilinde yenilenebilir enerji yatırımlarını artıracaklarını ve bu kapsamda yatırımcıların önünü açacak çalışmaların başlatıldığını söyledi. İl genelinde kurulması planlanan GES projeleri için fizibilite çalışmaları, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına gönderilmiş. Şu anda ilde 10 bin dönüm alan GES projeleri için uygun ve Kovancılar ilçesinde yer alan bölgede İhtisas tesisi kurulması için çalışmalar başlatılmış.

Şu anda ilde 64 tane yatırımcı 1 milyar liranın üzerinde yatırım yapmayı taahhüt etti. Eğer yatırımcıların projeleri gerçekleşirse yalnızca Elazığ ilinde değil, Bingöl ve Tunceli ilinde de bu tesisler hizmet verebilecek.

Şu anda yapımı planlanan bazı projelerin 300 megavatlık kısmı için Enerji Bakanlığında ön izin alınmış durumda. Bakanlar kurulunun kararı alındıktan sonra ise enerji ihtisas projesinin çalışmaları başlayabilecek.

Güneş Enerjisi ile 10 Bin Hanenin Elektrik İhtiyacı Karşılanabilecek

Solentegre GES firması tarafından Şahinkaya köyünde kurulan 8 megavat kapasiteye sahip tesis sayesinde 10 bin hanenin elektrik enerjisi güneşten sağlanıyor. Bu tesisin kurulmasında ve faaliyet girmesinde hükümetinde büyük destekleri olmuş. Hükümetin bürokrasiyi hızlandırması sayesinde tesis kısa bir zaman içerisinde hizmete girebilmiş.

Tesisin yapımını gerçekleştiren Solentegre firmasının yaptığı açıklamada “Elazığ ili verimli bir alanda bulunuyor. Gökyüzü berrak, yüksek bir rakımda ve nem oranı düşük” söylemlerinde bulundu.

Türkiye ekonomisinin hızla yükselebilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının tam anlamı ile kullanılabilmesine bağlı. Şu anda ülkemizde cari açığın en önemli nedenlerinden bir tanesi, enerjiye harcanan paydır. Bu payın önemli ölçüde düşürülmesi ile birlikte ekonomi hızla iyileşecektir ve cari açık da azalacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here