Güneş Enerjisini Elektrik Enerjisine Dönüştüren Akıllı Kumaş

0
1909
akilli-kumas
akıllı kumaş,güneş enerjisini elektriğe çeviren kumaş,güneş panelli kumaş,güneş enerjili kumaş

Akıllı kumaş teknolojisi gün geçtikçe yeni buluşlarla bizleri heyecanlandırmaya devam ediyor. Georgia Institue of Technology tarafından geliştirilen akıllı kumaş ve üzerinde uzun zamandır çalışılan, güneş ışığını enerjiye çeviren kumaş bulundu. Akıllı kumaş aynı zamanda sürtünme yolu ile enerji de üretebiliyor. Proje kapsamında ilk başlarda yalnızca hareket enerjisini elektriğe çevirebilen kumaş üzerinde çalışılıyordu. Ancak proje sonlarına doğru aynı zamanda güneş enerjisini de elektriğe çevirebilen bir akıllı kumaş geliştirildi.

Projenin sonlarına doğru üretim maliyetini düşürmeye çalışan bilim insanları, bunu başardılar. Akıllı kumaş, hafif polimer ve fiber tabanlı “triboelectric nanogenerator” malzemelerinin bir araya getirilmesi ile oluşturuldu. Kumaş üzerinde küçük güneş pilleri yer alıyor ve bu piller kumaşı tamamen saracak şekilde oluşturulmuş.

Akıllı Aksesuarlara Bir Yenisi Daha Eklendi, Akıllı Kumaş !

Son yıllarda akıllı aksesuarlar üzerinde çalışan bilim adamlarının birçok buluşu var. Bunlardan bir tanesi nano teknoloji ile üretilen kumaşlar ve bu kumaşların özelliği, kendilerini temizleyebilmeleri. Üzerlerine ne dökülürse dökülsün kir tutmayan bu kumaşlar aynı zamanda kendilerini, kısa bir süre içerisinde temizleyebiliyorlar. Üstelik kumaş özelliğinden dolayı ütü de gerekmiyor. İlk olarak takım elbise olarak üretilen nano kumaş teknolojisinin ardından, kol üzerinde görüntü yansıması ile akıllı saatler üretildi.

solar-electric-fabricAkıllı saatlere yalnızca kol üzerinden görünen tuşlara basarak kumanda edilebiliyor. Yani yalnızca kolunuza dokunarak, saatinizi kontrol edebiliyorsunuz. Bir adet akıllı telefon ile bağlantılı olan bu saatler, önümüzdeki yıllarda yaygınlaşacak gibi görünüyor.

Akıllı aksesuar teknolojisi alanı şimdilerde yalnızca kumaşlar üzerinde yoğunlaşıyor. Güneş enerjisini ve sürtünme enerjisini elektrik enerjisine çeviren kumaşların yanı sıra, son yıllarda kişilerin kondüsyon durumunu bildiren kıyafetlerde gündeme gelmeye başladı. Bu kıyafetlerin özelliği, içlerinde bulunan çipler sayesinde kişinin kalp atım ritmini ve vücudunda oluşabilecek herhangi bir düzensizliği, doktorunun bilgisayarına iletmesine yarıyor. Bu teknoloji sayesinde birçok hayatın kurtarılabileceğini özellikle son yıllarda sıkça yaşanan ani kalp krizlerinde hayat kurtarılabileceği belirtiliyor.

Şu anda akıllı kumaşların geliştirilmesine devam ediliyor. Ancak yakın bir zamanda, yanınızda bulunan elektronik eşyaları bu akıllı kumaş sayesinde şarj edebileceksiniz ve batarya sorunu ortadan kalkacak. Kumaşın olumsuz özellikleri ise su ve nemden etkilenmesi. Ancak yakın bir zamanda bu soruna da bir çözüm bulunacak. Şimdilerde herkesin merakla beklediği bu teknoloji yakın bir zamanda piyasada görülebilir ve seri üretime geçilebilir. Önümüzdeki yıllarda nano teknoloji kapsamında yeni buluşlar bizleri bekliyor olacak ve bu buluşlar yaşamımızı oldukça kolaylaştıracak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here