Güneş Enerjisini Tercih Etmeniz İçin 10 Sebep

0
4369
güneş enerjisinin faydaları

Güneş enerjisinin faydaları çok fazladır. Hem maddi hemde manevi ,yani çevresel faydaları bulunmaktadır. Peki bedava yakıtı olan ve yakıtı bizlere hiçbir karşılık beklemeden veren doğanın sunduğu bu sistemi, neden tercih etmeliyiz?

Güneş Enerjisinin Faydaları Işığında 10 Tercih Sebebimiz

1Elektrik Faturasından Tasarruf Edebilirsiniz!

Güneş enerjisinin faydaları arasında ilk sırayı elektrik faturasından tasarruf alıyor. Güneş enerji sistemleri eğer büyük çaplı yapılırsa ve öz sermaye ile yapılırsa kendisini yaklaşık 5 yılda amorti edebiliyor. Ancak biz ev kullanıcıları için durum biraz karmaşık. Bunun sebebi ise resmi prosedürün çok meşakkatli olmasıdır.

O yüzden ev tipi öz tüketim modellerinde amortisman süresi 15 ila 20 yılı bulabiliyor. Bununla ilgili bir düzenlemeyi enerji bakanlığı ve yegm’den bekliyoruz.

Ama yinede elektrik faturasından tasarruf edebiliyorsunuz,süre uzunda olsa.

Not: Kira geliri için satın aldığınız 1 evin yaklaşık amortisman süresi 40-50 yılı bulabiliyor.

2Elektrik Şebekesi Olmayan Yerler İçin Kısa Amortisman İmkanı

Güneş enerjisinin faydaları sıralamamızda ikinci sırayı offgrid sistemler alıyor.

Eğer elektrik şebekesi olmayan bir yerde eviniz varsa ve jeneratör gibi fosil yakıt tüketen cihazlar kullanıyorsanız. İşte o noktada güneş enerjisi sistemleri bulunmaz bir nimet oluyor. Çünkü,jeneratör kullanırken aylık 1000 lerce lira parayı sadece yakıta harcarsınız.

Ancak, güneş enerjili sistem için sadece ilk yatırım maliyetiniz olur. Daha sonra tekrar para harcamak durumunda kalmazsınız. Aylık elektrik faturası derdinizde olmaz.

Tabi burada, güneş enerjisi sistemini tasarlarken veya yaptırırken iyi seçim yapmak gerekiyor. Aksi halde harcadığınız para boşa gidebilir.

Not: Biz çok duyduk insanlardan, milyarlarca para veripte hiçbir şeyi çalışmayan! İlk yatırım seçiminizi iyi yapın ve acele etmeyin.

3Zam mı? Hiç Düşünmenize Gerek Yok!

Belkide güneş enerjisinin faydaları içinde en önemli olanlarındandır.

İster şebeke destekli , ister şebekeden bağımsız güneş enerjisi sistemi yaptırın hiç farketmez. İki türlüde elektrik faturalarına ve diğer yakıt ürünlerine gelen zamlardan etkilenmeyeceksiniz. Çünkü bu sistemin yakıtı güneş ve bu yakıtı bize veren doğa çok cömert.

Bizden hiçbir karşılık beklemiyor!

Not: Türkiye’de elektrik faturalarına yılda yaklaşık %5 ila %12 zam yapılıyor.(son 10 yılın verilerine baktığımızda)

4Evinizin veya Dairelerinizin Değerine Değer Katar!

Güneş enerjisinin faydaları ile evinize değer katabilirsiniz.

Belkide göz ardı edilen bir nokta olsa da,güneş enerjisi ile kendi elektriğini üreten bir evin değeri,emsallerine göre daha değerlidir.

Konuyu biraz daha geliştirirsek eğer, yap-sat yapan bir müteahhit, eğer yapmış olduğu daireler için bu sistemi düşünürse iyi kar edebilir.

Çünkü, insanlar biraz gösteriş birazda farklılık arıyor. Buna basit bir örnek veriyim. İçinde bizzat olduğumuz bir iş olan müteahhitlikte genelde şöyle bir şey vardır. Yaklaşık 1,5-2 bin TL ‘ye ankastre seti alıyorsunuz ve dairenin normal değerinin üzerine 10-15 bin TL değer katabiliyorsunuz. Ve bu gerçekten işe yarıyor, ayrıca ankastre olmayan dairelere göre daha hızlı satılıyor.

Gelelim GES sistemlerine. 42 dairelik bir binanın, herbir dairesinin aylık 100-120 TL elektrik giderini karşılayan bir sistemin, binaya kurulması ile .müteahhitin daire başına maliyeti yaklaşık 8.000 TL ile 9.000 TL oluyor.

Müteahhit bu maliyeti dairenin üzerine rahat 20-30 bin TL koyarak satabilir. Çünkü elektrik faturası ödemeyeceksiniz diye bir daire satıyorsunuz 🙂

Tabi bu durum, ev sahipleri içinde avantaj olacak. Eğer evini kiraya verirse, daha değerli bir fiyat ile evini kiraya verebilir.

5Gelir Vergisinden Muafsınız!

Küçük veya büyük güneş tesisleri, hiç farketmez. Eğer 1 TL‘likte 50.000 TL‘likte elektrik satıyorsanız gelir vergisinden muafsınız demektir. Devletin verdiği teşvikler arasında bulunan gelir vergisi muafiyeti, yaklaşık 5 yıl ile sınırlıdır. Beş yılda azımsanmayacak bir süredir.

6Güvenli Bir Yatırımdır!

Yapabileceğiniz en güvenli yatırım güneş enerjisine yapacağınız yatırımdır. Çünkü en başında en az 10 yıl devlet garantisi vardır. Dolar euro gibi sürekli artış veya azalış olmaz. Geliriniz dolar üzerinden sabittir.

Zamlardan ve enflasyondan etkilenmezsiniz. Devlet memuriyeti gibi bir şeydir. İlk yatırım aşamasında 25 yıllık fizibilitenizi çok az yanılma payı ile kesinleştirebiliyorsunuz.

Kesinlikle güvenli bir yatırımdır.

7Malzeme ve Performans Garanti Süreleri

Belkide piyasada satılan hiçbir üründe bu kadar uzun garanti süresi yoktur. Neredeyse tüm güneş paneli üreten firmalar 10 Yıl Malzeme Garantisi vermektedir. Bazı alman firmaları 12 yıl malzeme garantiside verebilmektedir.

Ayrıca güneş panellerinin performanslı çalışma garantilerinide yaklaşık 25 yıl verebilmektedirler.

Bu durum da kullanıcıyı memnun etmektedir. Güneş panellerinden sonra en önemli malzeme olan inverter içinde en az 5 yıl garanti verilmektedir. Bu garanti de bütçeyi hiçbir şekilde etkilemeyecek bir miktar ile ek bedel vermek kaydıyla 10 yıla kadar uzatılabilmektedir.

8Çevre Dostu Bir Teknoloji Ve Yatırımdır

Hiçbir sera gazı salmayan ve herhangi bir egzoz gibi zararlı gaz bırakmayan bu sistemler, tamamen doğa dostudur. Çok çevreci olan bu sistemler, doğada bol miktarda bulunan güneş ile çalışmaktadır. Bundan dolayı doğayı kirletmemektedirler.

Gelecek nesiller için yapılacak en başarılı yatırım olan temiz gelecek,ancak yenilenebilir enerji ile mümkündür.

Güneş enerjisinin faydaları say say bitmez.

9Enerji Bağımlılığını Ortadan Kaldırır

Türkiye gibi enerjide dışa bağımlı ülkeler kesinlikle güneş enerjisine ağırlık vermelidir. Çünkü bu sistemler ile sadece güneşe bağımlı olursunuz. Ve hiçkimseye minnet etmek zorunda kalmazsınız.

Belki, güneş enerjisini belli bir kapasiteye kadar kullanabiliriz ama bu bile dışa bağımlılığı çok fazla miktarda engeller.

Almanya gibi güneşi neredeyse olmayan bir ülkede, 30.000 MW enerji sadece güneşten elde ediliyor.

Bizim ise Hes,Res,Ges,Termik ve Doğalgaz ile üretim yapan tesislerin kurulu gücünün toplamı 72.000 MW ‘tır. Gerisini siz hesap edin …

10Tesis Kurulumları Çok Basittir!

Belkide en kolay kurulum yapılabilen sistemlerdir güneş enerjili sistemler. Çünkü, gerçekten çok basittir. Gerek ongrid gerekse offgrid sistemlerin kurulumları çok kolaydır.

Çok aşırı bir mühendisliğe gerek yoktur.

1 MW‘lık bir tesisin fiziki kurulum süresi 2 ay ile 4 ay arasında sürüyor. Diğer enerji üreten tesislerle kıyas edersek çok kısa bir süredir.

Ayrıca offgrid sistemlerde çok basittir. İnternette bulabileceğiniz birçok örnek ile kendi güneş enerjisi sisteminizi yapabilirsiniz. Kendi ges sisteminizi yapmak isterseniz güneş enerjisi ile elektrik üretelim yazımıza bi göz atabilirsiniz.

Son

Güneş enerjisinin faydaları bu şekildedir. Sizlerde güneş enerjisinin faydaları ‘ndan yararlanmak istiyorsanız,beklemenize gerek yok!

Güneş enerjisinin faydaları ile ülkemiz ve geleceğimiz daha ileriye gidebilir.

Eğer güneş enerjisinin faydaları yazımızı beğendiyseniz, yazımızı paylaşarak daha fazla kişinin okumasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here