Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

5
54263
güneş enerjisinin kullanım alanları
güneş enerjisinin kullanım alanları,güneş enerjisi kullanım yolları

Güneş enerjisinin kullanım alanları çok çeşitlidir. Hemen hemen bütün sektörlerde güneş enerjisi kullanılabilmektedir. Zaten güneş enerjisi kendi başına ayrıca bir sektördür.

Günümüzde gelişen teknoloji ile enerjiye olan ihtiyacımız her geçen gün artmaktadır. Ancak son yıllarda insanoğlu tarafından atmosfere salınan karbondioksit miktarı ileri derecede artmıştır. Bundan dolayı devletler ve insanlar artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin tam zamanı olduğunu düşünmektedir.

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi de yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanma yöntemlerinden birisidir. Bu yüzden güneş enerjisinin önemi çok büyüktür. Peki güneş enerjisinden yararlanma yolları ve yöntemleri nelerdir?

Bu yazımızda güneş enerjisinin kullanım alanları nelerdir sorusunun cevaplarını bulacaksınız.

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Güneş enerjisi hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılmaktadır. Zaten bu teknoloji de yeni değildir. Çok eski yıllardan bugüne güneş enerjisi kullanılmaktadır. Güneş enerjisinin kullanım alanları başlıca şunlardır;

Kol Saatleri Bazı kol saatlerinde küçük güneş pilleri vardır. Bu güneş pilleri ile elektrik üreterek kendi gücünü karşılayabilir. Kol saatlerinde güneş enerjisi kullanımı çok eski yıllardan beri vardır.

Hesap Makineleri Güneş enerjisinin en eski kullanım yöntemlerinden birisi de hesap makineleridir. Birçoğumuzun elinin altında bulunan hesap makinelerinin pillerini neredeyse hiç değiştirmediği bir gerçektir.

Uzay ve Uydularda Güneş Enerjisi İnsanlığın uzaya gönderdiği uydu sistemlerinin elektrik ihtiyacı için de güneş enerjisinden faydalanılmaktadır. Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yer alan uydu sistemlerinde 1956 yılından beri kullanılmaktadır.

Acil Telefon Cihazları Daha çok amerika başta olmak üzere 1970 yılından bugüne güneş enerjisi yol kenarlarındaki acil telefonların elektrik ihtiyacı için kullanılmaktadır.

Trafik Lambaları ve İşaretleri Güneş enerjisi sistemleri trafik lambalarında da çok fazla kullanılmaktadır. Ayrıca trafik işaret levhalarında da sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemlerde genelde 1 adet akü,1 adet güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi ile enerji elde edilmektedir. Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında trafik işaret lambaları en yaygın olanlarıdır.

Cep Telefonu Şarj Etmek İçin Günümüzde akıllı telefonların şarjı çok çabuk tükenmektedir. Bu bağlamda, güneş enerjisi ile gündüz bir yerden bir yere giderken cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Güneş enerjisinin kullanım alanları içinde cep telefonları da kendine yer bulmaktadır.

Bahçe Aydınlatması İçin Piyasada özellikle son yıllarda satılan güneş enerjili led lambalar bulunmaktadır. Bahçe aydınlatmak için kullanılan bu lambalar çok az enerji tüketmekte olup, gündüz güneş enerjisi ile kendi elektriğini karşılayabilmektedir. Hem ucuz hem de tasarrufludur.

Cadde,Park ve Sokak Aydınlatması İçin Özellikle ülkemizde son zamanlarda parklar,caddeler ve sokaklarda güneş enerjili led aydınlatma direkleri çoğalmış durumdadır. Bedava elektrik olan güneş enerjisinin bir başka kullanım alanı ise bunlardır. Özellikle belediyeler güneş enerjisinin kullanım alanları arasında bulunan aydınlatma sistemleri için çok fazla ihaleler yapmaya başlamıştır.

Sıcak Su Üretmek İçin Sıcak suyu güneş enerjisinden elde etme yöntemini çok uzun yıllardır kullanmaktayız. Fotovoltaik teknolojiden daha erken hayatımıza girmiştir. Güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri bu yüzden çok ucuz fiyatlara yapılabilmektedir. Herhangi bir resmi prosedüre de ihtiyacı yoktur.

Güneş Ocakları İçin Güneş enerjisinin kullanım alanları arasında yemek pişirmek de vardır. Güneş ocakları ile yemeklerinizi bedava pişirebilirsiniz. Güneş ocakları piyasada satılmaktadır ve fiyatları çok ucuzdur. Ayrıca kendiniz de kendi güneş ocağınızı yapabilirsiniz.

Soğuk Su Üretmek İçin İlginç ama gerçek bir kullanım alanı daha soğutmadır. güneş enerjisi ile ihtiyacınız olan soğuk suyu elde etmek mümkündür.

Güneş Enerjili Uçaklar Henüz gündemden düşmeyen bir konudur güneş enerjili uçaklar. Bir mucit tamamen güneş enerjisi ile çalışan uçak yapmayı başardı. Ve bu uçakla dünyayı gezdi, hemde bedava! Gelecekte güneş enerjisinin kullanım alanları arasında uçak seyahatleri de çok ön plana çıkacak gibi duruyor.

Elektriği Olmayan Evler İçin Güneş enerjisinin en yaygın kullanım alanlarından biriside elektrik ihtiyacını karşılamaktır. Bu sistemlerde güneş paneli,aküler,inverter ve şarj kontrol üniteleri vasıtasıyla bir evin elektrik ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Tarımsal Sulamada Tarım arazilerinin koşulları genelde zordur ve buralara elektrik hatları götürmek ya çok maliyetli ya da çok zordur. Bu yüzden tarımsal sulama faaliyetlerinde güneş enerjisi yöntemleri sıkça kullanılmaktadır.Tarımsal sulama güneş enerjisinin kullanım alanları arasında çok önemli bir yere sahiptir.

Temiz Su Üretmek İçin Güneş enerjisinden faydalanma yöntemlerinden biriside temiz ve içilebilir su elde etmektir. Güneşin sıcaklığı ile bazı basit materyaller bir araya getirilerek temiz su elde etmek mümkündür.

Genel olarak güneş enerjisinin kullanım alanları ve yöntemleri bu şekildedir. İlerleyen zamanlar da farklı yöntemler ve teknolojik gelişmeler oldukça bu sayfamızı güncellemeye devam edeceğiz.

5 Yorumlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here