Güneş Evi – Tasarımcılar İçin

0
1403

Güneş enerjisi hakkındaki ilgim ilk olarak 1972-1973 ‘de Amerika ‘nın ciddi enerji krizine girmesi ile belirmiş , 1978 ‘de kriz tekrarlayınca iyice pekişmişti.

1971 civarı kendi elimle (kürek ve kova) yüzme havuzu için gerekli olan çukurun büyük kısmını kazıp ondan sonra yüzme havuzu inşa eden şirkete ( Sunkist Pools ) kazma işini bitirme ve sıvama işini yaptırmıştım. İlk güneş enerjisi kolektörleri plastik olup aynı zamanda ucuz , alımı kolay olmuş yüzme havuzları için düşünülmüş polypropylen siyah plastikten yapılmıştır. Bu kolektörlerin ilk tasarımcılarından biri olduğunu öğrendiğim Menlo Park , California ‘da bulunan FAFCO ‘yu bir görüşme için aradım. Kurucuları Freeman A. Ford ile konuşup bir gizlilik anlaşması imzaladıktan sonra ilk zamanlarında bulunan imalat tesisini gezdim ve motive olmakla beraber o zamandan bu yana güneş enerjisinin destekçisi oldum.

Bu zaman diliminde kendi evimin çatısında sekiz tane FAFCO ‘nun yüzme havuzu için olan güneş enerjisi kolektörlerinden bulunuyordu. Kolektörlerden birinin seri numarası Menlo Park ‘ta üretilmiş ilk numaralardandı . Yüzme havuzunu o kadar iyi ısıtıyorlardı ki şehir yasaları gereği bulunması gereken gazlı ısıtıcının çalışması gerekmiyordu . Bu FAFCO kolektörleri ve performansları hakkında bir sürü teknik rapor yazıp , bu yeni teknolojinin kullanımı için yeni yollar önermiştim . Kolektörlerin yüzeyini yapraklardan temiz tutup düşen dallardan oluşan delikleri onarmam gerekiyordu . Paslanan , sızdıran ve sonrasında değiştirilmesi gereken bağlantılar da bulunuyordu .

Fakat kolektörler bu küçük çapta bakım işleri ile 1991 ‘deki Berkeley yangını evimi ve yaklaşık 3000 evi daha harap etmeden öncesine kadar havuzumu ısıtmışlardır. FAFCO ‘dan aldığım bilgilerden anladığıma göre havuz sistemim sürekli olarak en uzun çalışmış olan ilk kolektörlerinin rekorlarına dahilmiş.

1991’deki yangından sonra evimi en yeni güneş teknolojileri kullanarak tekrar inşa etme şansına sahip oldum . Bunu bulabildiğim en yeni güneş enerjisi ürünlerini bularak yaptım .

Bu kitap ise okuyucularına bu deneyimimin sonuçlarını anlatmaktadır .


Kitabın Adı : Güneş Evi : Tasarımcılar İçin

Kitabın Yazarı : Terry Galloway

Çeviri : Nilgün Çervatoğlu , Aydın Bodur

Yayınevi : EMO Yayın

Yayın No : EG/2011/1


gunes-evi-tasarimcilar-icinİçindekiler :

 1. Bu kılavuzun hedefi 02
 2. Yer seçimi 11
 3. Güneş ve yer kaynaklı ısıtılan kütle 24
 4. Pasif ısıtmaya sera eklenmesi 32
 5. Kullanım Sıcak suyu 41
 6. Birleştirilmiş KSS ve yüzme havuzu ısıtma sistemi 49
 7. Alanın ısıtılması 55
 8. Hacim soğutması 74
 9. PV elektrik gücü 82
 10. Yıllık enerji kullanımı 94
 11. Bakım tasarruf sağlar 97
 12. Geri ödeme ekonomisi 100
 13. Isıl performansın izlenmesi ve kontrolü103
 14. Güneş enerjisinin geleceği
 15. Elektrik ve ısı için yakıt pilleri 119

Bu güneş evi kitabını emo kitabevi’nin internet adresinden satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here