Güneş jeneratörü nedir? Yapımı ve Fiyatları Nelerdir?

4
5679
gunes-jeneratoru, gunes-enerjisi-jeneratoru, solar-jenerator, gunes-enerjili-jenerator, paket-gunes-enerjisi

Güneş jeneratörü, akü, şarj kontrol cihazı ve invertör cihazlarının kapalı bir kutu içinde montajı yapılmış ve çalışmaya hazır olan paket sistemlere verilen isimdir. Güneş jeneratörleri ahşap, plastik veya metal bir kutu olarak yapılabilir. Ayrıca güneş enerjisi jeneratörü bazı dahili soketlere sahiptir. Bu soketler sayesinde güneş paneli rahatlıkla dışarıdan takılabilir. Yani bir nevi tak-çalıştır sistemleridir.

Güneş jeneratörlerinin pek çok ebat ve çeşitlerde bulunmaktadır. Örneğin, tek elinizle taşıyabileceğiniz portatif solar jeneratör çeşitleri vardır. Ancak, vinç ile taşıyabileceğiniz güneş jeneratörü modelleri de bulunmaktadır.

Birçok güneş enerjisi firması, seyyar güneş jeneratörü satmaktadır. Bunlara paket güneş jeneratörü veya paket güneş enerjisi sistemleri denilmektedir. Aslında yapımı oldukça basittir. Eğer bu sayfanın son kısmına bakarsanız, adım adım güneş jeneratörü nasıl yapılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Şimdi kısa kısa güneş jeneratörleri hakkında genel bilgilere bir göz atalım.

Güneş jeneratörü çeşitleri, avantajları, fiyatları ve yapımı

1- Solar güneş jeneratörü çeşitleri nelerdir?

Piyasada satılan toplam 4 çeşit güneş enerjisi jeneratörü vardır.

a- Portatif solar jeneratör

solar-aydinlatma-setiPortatif solar jeneratör aslında en küçük boyutta olan güneş jeneratörü çeşididir. Portatif güneş enerjisi jeneratörü çok hafif ve elle taşıması oldukça rahattır. Genellikle kısa süreli aydınlatma ve cep telefonu şarjı için kullanılır. Portatif modellerde inverter cihazları genellikle kullanılmaz. Bu yüzden maliyetleri de oldukça düşüktür. Dolayısıyla satış fiyatları da daha ucuzdur. Üstteki resimde örnek bir portatif solar jeneratör bulunmaktadır. yukarıdaki modeldeki ürün, tek ampulu 10 saat boyunca çalıştırabilmektedir.

Bu sürede bence gayet yeterlidir. Unutmadan, bu ürünü temiz enerji çekilişimizde hediye olarak vereceğiz. Eğer sizlerde bu çekilişe katılmak isterseniz çekiliş sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

b- Evler için paket güneş jeneratörü

Evler için paket güneş jeneratörüPaket güneş jeneratörü birçok firma tarafından üretilmektedir. Genellikle içerisinde akü, inverter, şarj kontrol cihazı ve diğer devre elemanları bulunur. Ağırlıkları ise genelde 30 kg’dan başlar 100’lerce kg’ya kadar çıkar.

Paket güneş enerjisi jeneratörleri ev kullanımı için tasarlanır. Bu yüzden içerisinde çok sayıda akü bulunur. Bu güneş jenaratörü modelleri televizyon, aydınlatma ve buzdolabı çalıştırabilir. Hatta bazı modellerde su pompası ve süt sağma makinası gibi cihazlar da çalıştırılabilmektedir.

Bahsettiğimiz ev için solar jeneratör modelleri tak çalıştır olarak elinize ulaşır. Siz sadece güneş panellerini takarsınız. Daha detaylı bilgi için ev tipi güneş enerjisi sistemleri sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

c- Mobil güneş jeneratörü

Mobil güneş jeneratörüMobil güneş jeneratörü isminden de anlaşılabileceği gibi mobildir. Yani büyük tekerlekler ile bir yerden başka bir yere taşınabilir. Genelde bir araba veya motorlu taşıtın arkasına takılır ve istenilen bir yere götürülür. Mobil güneş enerjisi jeneratörü ciddi güçlere sahiptir. İçerisinde çok sayıda akü ve diğer komponentler bulunmaktadır.

Bu güneş enerjisi sistemleri daha çok kampçılar için düşünülmüştür. Ev kullanımına yönelik pek çok elektronik ev eşyasını uzun süreler boyunca çalıştırabilirsiniz.

Ancak, mobil güneş jeneratörü ile trafiğe çıkmak için muhakkak plaka ve trafik tescil işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir.

d- Cam küreden güneş enerjisi jeneratörü

kuresel gunes jeneratoru bannerBir diğer ismi küresel güneş jeneratörü de olan bu içi su dolu olan sistem, ay ışığında dahi elektrik üretebiliyor. Şu anda türkiye’de satışı yok. Ancak, yurt dışından veya internet üzerinden sipariş vererek alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için küresel güneş enerjisi sistemi sayfamıza bakabilirsiniz.

2- Güneş jeneratörü avantajları nelerdir?

Güneş enerjili jeneratör kullanmanın pek çok avantajı vardır. Başlıca avantajları ise şunlardır;

 • Özellikle hobi bahçesi tarzında evi olanlar için en büyük sıkıntı hırsızlıktır. Bu yüzden güneş jeneratörü üzerindeki güneş paneli bağlantısını sökerek, başka bir demontaj yapmadan arabanıza atabilirsiniz. Böylece hırsız gelse dahi çalacak bir şey bulamaz.
 • Bir yerden başka bir yere kolayca taşınabilir. Bu taşıma esnasında hiçbir demontaja ihtiyaç duymaz.
 • Sistem komple kapalı bir kutuda olduğu için çocuklar oynayamaz. Böylece elektrik çarpması gibi ölümcül riskler en aza indirilir.
 • Yine sistem kapalı bir kutuda olduğu için, tavandan gelecek su akıntıları, elektronik devre elemanlarına ulaşamaz. Böylece dış etkenlerden minimum düzeyde etkilenir.

3- Güneş jeneratörü fiyatları nelerdir?

Sizlere piyasadaki bazı solar jeneratör fiyatları hakkında küçük bir liste hazırladık. Tamamen rastgele firmalardan alınmış güneş jeneratörü fiyatları ‘dır.

Güncelleniyor (sponsor bölümü)

4- Adım adım güneş jeneratörü yapımı

Şimdi sizlere güneş jeneratörü yapımı nasıl olur, onu anlatacağız. İlk olarak kullanılacak tüm malzemeleri sırasıyla yazacağız. Ardından bu malzemelerin montajı nasıl yapılır, onu anlatacağız. Bazı küçük tüyolar da vereceğiz.

a- Güneş jeneratörü yapımı için malzeme listesi

Taşınabilir güneş enerjili jeneratör sistemi yapmak için birçok malzemeye ihtiyacımız var. Bu malzemeler içerisinde güvenlik amaçlı olanlar da bulunmaktadır. Yalnız, taşınabilir güneş enerjili jeneratör yapımında kaçak akım rölesi kullanmayacağız. Çünkü, inverter’den gelen elektrik akımının frekansı, şebeke frekansını yakalayamayacağı için sürekli sorun çıkartacaktır. Bunun yerine topraklama sistemine ağırlık vereceğiz.

Önemli Not: Arkadaşlar, sadece elimdeki montaja hazır boş panonun resmini paylaştım. Sizler için bu panonun adım adım tüm montaj aşamalarını resimleyerek yine bu sayfadan paylaşacağım.

Taşınabilir güneş enerjili solar jeneratör yapımı için başlıca malzemeler;

 • 1 adet boş metal (sac) kutu,
 • 4 adet tekerlek (360 derece dönenler tercih edilebilir),
 • 1 adet topraklama için somun ve vida seti (metal kutunun topraklaması için),
 • Topraklama kablosu için 1 adet pabuç (yukarıdaki vida ve somuna uygun olacak),
 • Yeteri uzunlukta 6mm topraklama kablosu,
 • Kırmızı ve siyah renkli 4mm/6mm solar kablo,
 • 2 adet MC4 konnektör soketi (biri dişi, biri erkek olacak),
 • 1 adet kapaklı pano prizi,
 • 1 adet start/stop butonu,
 • 1 adet inverter,
 • 1 adet şarj kontrol cihazı,
 • Belli sayıda akü,
 • Akülerin bağlantısı için belli miktarda kablo ve kablo pabuçları,
 • 2 adet elektrik bandı (bir tanesi siyah, bir tanesi kırmızı renkli olmalı).

Taşınabilir solar jeneratör için başlıca malzemelerimiz bunlardır. Şimdi sırasıyla bu malzemelerin montajı nasıl yapılacak birlikte bakalım.

b- Güneş jeneratörü için boş kutu yapımı

güneş enerji jeneratörü yapımıÖncelikle, boş kutuyu sizin yapmanıza gerek yok. Elektrik panosu yapan birçok imalatçı var. Bu firmalardan herhangi birisine giderek çok rahat yaptırabilirsiniz.

Aküleri, inverteri, şarj kontrol cihazını, MC4 soketlerini, start/stop butonunu yanınıza alarak pano yapan bir firmaya gideceksiniz. Ve aşağıdaki örnek resmi o arkadaşa göstereceksiniz. Panocu, sizin verdiğiniz tüm malzemelerin ölçüsünü çıkartarak basit bir şema çıkartacak.

Bu kısım tamamen panocuya aittir. Birçok panocu da çok rahat bir şekilde bunu yapabilir. Ancak boş pano imalatı en az 1-2 gün sürmektedir. Bu arada panonun sac kalınlığını çok fazla yaptırmayın. Mevcut sistemi taşısın yeter. Tabi çok incede olmasın.

Panoyu yaptırırken, topraklama için delikleri de deldirin. Ayrıca 2 adet veya 1 adet kapaklı pano priz deliği de açtırın.

c- Tekerlek montajı

Boş pano imalatı bittikten sonra, hiçbir montaja başlamayın. İlk olarak aldığınız 4 adet tekerleği panonuza takın. Çünkü, aküleri panonun içine koyduktan sonra, tekerlekleri takamazsınız.

Ve muhakkak tekerlekler akülerin en az 1,5 katı ağırlığı taşıyabilmeli. Aksi halde çok çabuk bir şekilde kırılır. Tekrar tekerlek takmak için genel sistemi sökmek zorunda kalabilirsiniz.

d- İnverter için açma kapama düğmesi yapımı

Taşınabilir güneş jeneratörü için kullandığımız inverter sürekli açık kalmayacak. Çünkü, inverter’in de kendi tüketmi bulunmaktadır. Bu yüzden, güneş jeneratörünü kullanmadığınız zaman inverter’i kapatmanız gerekiyor.

İnvertör ‘üde kapatmak için sürekli panonun kapağını açmakla uğraşmamak için 1 adet start/stop butonu koyacağız. Ancak, inverter’den bir kablo çıkartarak bu butona montaj etmemiz gerekiyor.

Bunun içinde, herhangi bir elektronikçiye elimizde inverter ile gideceğiz. Ve elektronikçi arkadaşa, inverter’in on/off düğmesinden bir miktar uzunlukta kablo çıkmasını isteyeceğiz. Bu işlem çok kısa sürmektedir. Lehim ile 2 adet kablo çıkışı verecek. Yaklaşık maliyeti ise 10 TL-30TL arasındadır.

e- Solar enerjili jeneratör için genel montaj kısmı

Panomuz bitti, tekerlekleri de taktık. Artık tüm sistemin montajını yapabiliriz. Burada benim size tavsiyem, akülerin montajını en sona bırakın. Böylece daha rahat hareket edebilirsiniz.

Panomuzun içindeki inverter ve şarj kontrol cihazı için ayrılan kısımlara bu 2 cihazı vidalayarak sabitleyin.

Start/stop butonunu, panonun dışından takın ve içeriden kalan kısmını basit bir şekilde çevirerek birleştirin.

Daha sonra, inverter’in 220 Volt çıkışından 3×2,5mm NYM kablo ile panonun, kapaklı pano prizi kısmı ile birleştirin.

Bir sonraki aşama ise şarj kontrol cihazı aşamasıdır. Şarj kontrol cihazının güneş paneli için ayrılmış olan (+) ve (-) kısımlarına 4mm/6mm solar kablo bağlayın. MC4 soketlerimizin kablo bağlanacak kısmına, şarj kontrol cihazına bağladığımız kabloları bağlayın. Ve MC4 soketi montajını da bitirin.

Şimdi sıra akülerin montajına geldi. Akülerimizi 12 Volt bağlayacağımız için, (+) kutuplar bir sıra, (-) kutuplar bir sıra olacak şekilde, panonun içine yerleştirin. Akülerin kendi arasındaki bağlantıyı da yapın. Daha sonra, önce şarj kontrol cihazını akülerin (+) ve (-) kısmına takın. Hemen ardından inverter’in (+) ve (-) kısmını şarj kontrol cihazını bağladığınız akü kutup başlarına takın.

Yalnız, her iki cihaz içinde, önce (+) ucu sonra (-) ucu takın.

Güneş jeneratörü için tüm montaj işlemleri bitti sayılır. Ufak bir test yaptıktan sonra artık kullanıma hazır.

4 Yorumlar

  • Enes bey, mc4 bir kablo değildir. Sadece kabloların birbirine geçmesi (teması) için bağlantı aparatıdır. MC4 kullanılmak zorunda değildir. Ama tüm sistemin toplu ve tak-çalıştır sistemi olması için böyle bir aparata ihtiyaç vardır. MC4 yerine farklı jack’lar da kullanabilirsiniz. Ama farklı jack kullanacaksanız, akım taşıma kapasitesine dikkat etmelisiniz.

 1. Peki bir dairenin tüm ihtiyacını karşılayabilecek bir sistemi kaça malederiz? Güneşlenme saati ortalama günlük 7 saat. Yer Gaziantep.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here