Güneş Paneli Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
11724
güneş paneli nedir

Güneş paneli nedir? Kısaca güneş enerjisinin soğurmasını sağlayan güneş paneli aynı zamanda birçok gün güneş hücresi bulundurmaktadır. Güneş hücresinin performansını anlayabilmek için direkt olarak verimine bakmak gereklidir. Kullanılabilir enerjiye dönüştürme miktarına bakarak verim anlaşılabilmektedir. Belli dalga boyundaki ışık, elektriğe dönüştürülebilmektedir. Geriye kalanlar büyük miktar hücreyi meydana getiren madde tarafından ya yansıtılır ya da emilir. Güneş paneli solar panel olarak da bilinmektedir.

Güneş paneli nedir ve sistemdeki aparatlar nelerdir. Güneş paneli güneş enerjisinden elektrik üretilmesini sağlamak için yapılacak sistemin baş aktörüdür. Akü şarj regülatörü, akü, evirici ve gerekli olan elektronik devreler kullanılmaktadır. Sisteme göre bu gerekenli olanlar değişiklik gösterebilmektedir. Yeteri kadar enerji miktarı baz alınarak  güneş paneli ve sayısı belirlendikten sonra güneş olmadığı durumlarda enerji ihtiyacı olduğunda akü grubu sisteme dahil edilir. Akünün fazla şarjdan zarar görmemesini sağlamak için akü şarj regülatörü de kullanılabilir. Buna göre güneş pillerinden sağlanan akımı engeller ve ya yükün akımını keser. Eviriciler alternatif akım istenilen sistemde panelde olan doğru akımı, alternatif akıma çevirmek için kullanılır. İstenmesi durumunda sisteme fazladan maksimum güç noktası izleyici de eklenebilir

Güneş Paneli Nedir, Güneş Enerji Santral Çeşitleri Nelerdir?

Güneş Enerji santralleri temel olarak termak sistem ve fotovoltaik sistem şeklinde 2 çeşittir. Bu iki sistemde birbirinden farklı özellikler taşımaktadır. Fotovoltaik sistemde, güneşten gelmiş olan radyasyon, paneller yoluyla elektrik enerjisine çevrilir. Bundan elde edilen DC elektrik cihazlar yardımıyla şebeke frekansına uygun olan AC elektriğe çevrilir ve kullanıma uygun hale getirilmiş olur. Termal sistemlerde ise farklı bir yöntem vardır. Özel aynalar yoluyla güneş ışınları belirli bir noktaya ilerlemekte olup bu noktalarda bulunana su ya da yağ ısıtılmakta, bu ısıtılan sıvıyla termik sistemlerdeki gibi buhar basıncı yoluyla mekanik enerji, kinetik enerjiye dönüşmektedir.

Güneş Paneli Nedir Nasıl Çalışır

Güneş Paneli, silikon hücreleri sayesinde üstüne düşen güneş ışınlarının direkt olarak elektrik enerjisine çevirmektedir. Güneş modelleri modüler yapıya sahiptirler. Seri ve ya paralel olarak bağlanabilme özelliğine sahip olan güneş paneli tüm mevsimlerde en ideal sarj alınımına olanak sağlamaktadır.

Güneş Paneli Fiyatları Ne Kadardır?

Güneş paneli fiyatları farklılıklar göstermektedir.Bu fiyat farklılığındaki en büyük etken güneş enerjisi piyasasındaki ürün çeşitliliğinin artmasıdır. Farklı markalardaki güneş panelleri arasındaki fiyat farkları göze çarpmaktadır. Fiyatları öğrenmek için internette arama yapabilabiir ve internet üzerinden satın alma seçenekleri kullanılabilir. Fiyat farkının bir diğer nedeni de saate verdiği KW miktarıdır. Güneş paneli fiyat verim oranı açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.

solarevi.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here