Güneş Paneli Verimi %44 Artabilir mi? Yeni Teknoloji!

0
4422
güneş paneli verimi
güneş paneli verimi,verimli güneş paneli,verimli güneş pili,güneş pili verimi

Güneş paneli verimi %44 olabilir mi? Evet, yeni çıkan bir teknoloji ile bu verim oranı artık mümkün. Güneş enerjisi ile elektrik üretmenin dezavantajlarından biriside güneş paneli verimi az olmasıdır. Güneş panelleri, rüzgar türbinlerine nazaran çok daha az verimlidir.

Güneşten aldığı ışığın sadece %16 ile %22 arasında bir kısmını elektriğe çevirebiliyor. Geriye kalan %84’lük kısım ise boşa gidiyor.

Ancak güneş paneli verimi ne kadar çok olursa, fiziksel olarak o kadar az yer kaplar.

Güneş Paneli Verimi %44 Arttı!

Bazı bilim adamları bizlere umut vaad eden çalışmalara imza attı. Ve güneş paneli verimi arttırma konusunda çok ciddi başarılara imza attılar.

Avustralya’da bulunan New South Wales Üniversitesi bilim adamları güneş enerji panellerinin verimini %34,5’e çıkartmayı başardı. Yani klasik güneş panellerinin verimine göre, güneş paneli verimi %44 arttı.

New South Wales Üniversitesi bilim adamları ayrıca %34,5 ile elde ettikleri güneş paneli verim rekorunu, %40’a çıkartarak tekrar yeni bir rekor daha kırdılar.

Tabi %40’lık verimi yoğunlaştırılmış güneş paneli teknolojisi alanında yaptılar.

Birçok bilim adamı güneş panellerindeki bu verim artışını uzun yıllar boyunca beklemediklerini söyemektedir. Ancak, %34,5 ‘luk verimle çalışan güneş panelleri çok daha erken başarıldı. Uzun yıllar beklemeye gerek kalmadan…

Piyasada satılan birçok güneş paneli %15-%16 verime sahip. Özellikle güneş tarlalarında kullanılan polikristal güneş panelleri bu verimle çalışmaktadır.

Dünya ve Türkiye’de birçok güneş paneli üreten fabrika bulunmaktadır. Ve üreticilerde ciddi anlamda güneş paneli stoku var. Acaba bu yeni teknoloji gerçek anlamda piyasaya ne zaman sürülecek?! Bu bir muamma…

Çünkü, şuanki teknoloji ile üretilen güneş panelleri tükenmeden , bu kadar yüksek verimli güneş panellerini piyasaya sürmek birçok fabrikanın batmasına ve iflas etmesine neden olabilir.

Açıkçası ben güneş paneli müşterisi olsam, yüksek verimli olan güneş panelini tercih ederim. Birçok kişide muhtemelen benimle aynı fikirdedir.

Bu sorular ve cevapları dikkate aldığımızda, muhtemelen bilim adamlarının yaptıkları %34,5 gibi yüksek güneş paneli verimi ile üretilecek paneller, en az 5-7 sene daha piyasaya sürülemeyecek gibi gözüküyor.

Yakın gelecekte güneş panellerinin verimlerinin çok daha fazla olması beklenmektedir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here