Güneş Panelleri ile Donatılmış Observer Kataramanı Dünyayı Dolaşacak

0
580
Güneş Panelleri ile Donatılmış Observer, güneş enerjisi ile çalışan gemi, güneş enerjisi ile çalışan yat, güneş enerjisi ile çalışan katamaran, hidrojenle çalışan gemi, hidrojenle çalışan yat, energy observer
Güneş Panelleri ile Donatılmış Observer, güneş enerjisi ile çalışan gemi, güneş enerjisi ile çalışan yat, güneş enerjisi ile çalışan katamaran, hidrojenle çalışan gemi, hidrojenle çalışan yat, energy observer

Tamamında güneş panelleri bulunan ve tamamiyle güneş enerjisi ile çalışan hem katamaran hem de yat özelliği sergileyen “Energy Observer” dünya turuna çıkacak.

Energy Observer’in dünya turu altı yıl kadar sürecek ve bu yolculuğunda tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanacak.

Kataramanda güneş enerjisinin yanı sıra rüzgar enerjisi ve deniz suyunu hidrojene çeviren bir yakıt bataryası bulunuyor. teknenin özelliklerinden bir tanesi de çevreye hiçbir şekilde zarar vermemesi. Enerji üretimi sırasında hiçbir şekilde atmosfere karbon monoksit salmıyor.

Bu yat özel olarak Fransa’nın kuzey batısında yer alan Britanny şehrinde hazırlanmış ve hazırlığında mimar ve denizcilerden oluşan 50 kişilik özel bir ekip yer alıyor.

Yatın kaptanı Victorien Erusard yaptığı açıklamada, yatın adeta teknolojiye meydan okuduğunu ve güneşin gücünü kullanarak hareket ettiğini belirtti. Ayrıca kaptan yatın tamamen yenilenebilir enerji kaynakları ile çalıştığını ve bu şekilde dünya turunu tamamlayacağını belirtti.

Yat 30 metre boyunda ve yatın her tarafı güneş panelleri ile kaplı. Ayrıca yatta bir adet rüzgar türbini bulunuyor ve özel tasarım hidrojen yakıt batarya sistemi bulunuyor. Yatın gövdesi yarışlarda kullanılan kataramanların gövdesi esas alınarak üretilmiş.

Teknenin yapımı üç yıl sürmüş ve normal bir kataraman ile aynı boyda. Ancak ağırlığı normal bir kataramanın tam iki katı ve 20 ton ağırlığa sahip.

Dünya turu sırasında teknede yaşananlar birebir kameraya kaydedilecek ve bununla ilgili bir belgesel hazırlanacak.

Teknede bulunan ekibin lideri küresel ısınmanın azaltılması için neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermek istediklerini belirtti.

Ekibin lideri Jerome Delafosse, dünyadaki isteyen herkesin tekneyi canlı olarak internet ortamından seyredebileceğini söyledi.

Kataraman yaklaşık olarak 5 milyon euro’ya mal olmuş ve yolcuğuna Fransa’da başlayacak. Önümüzdeki Nisan ayında yolculuğu başlayacak olan kataraman, 50 ülkeyi ziyaret edece ve dünya turunu tamamlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here