Güneş Panelleri ve Gölge Analizi

3
4806

Güneş Panelleri ve Gölge Analizi Güneş enerjisi sistemlerinde gözden kaçan ve belkide yapılan en büyük hatalardan birisi de güneş panelinin üzerine düşen gölgelerdir.

Güneş enerjisi sistemlerini günümüzde birçok kurum,kuruluş ve bireyler yapmaktadır , ama maalesef bu işi özellikle küçük çaplı yani offgrid (şebekeden bağımsız sistemler) yapanların büyük çoğunluğu çok kötü işçilik ve hatalar yapabilmektedir.Bu hataların en başında da güneş panelinin üzerine düşen gölgeler dir.

Güneş Panelleri ve Gölge Analizi

Güneş paneli birden çok hücrenin seri ve paralel olarak bir araya getirilerek meydana gelen bir malzemedir .Güneş panelinin içindeki hücreler elektrik enerjisi üretir ama birbiri ile bağlantılı olarak tabiki ,yani hiçbir hücre birbirinden bağımsız değildir.Bunu bir otomobilin 4 adet tekerlek örneği gibi düşünebiliriz,eğer otomobilin herhangi bir tekerleği patlarsa otomobil düzgün bir şekilde yolda gidemez.Bu örnekteki tekerlekler aslında bizim güneş panelimizin içindeki hücrelerdir.

Yaptığımız bazı araştırmalara göre ve yaptığımız bazı test ve tecrübelere göre , güneş paneline çok az miktar gölge düşse dahi güneş panelinin ürettiği akım neredeyse yarı yarıya düştüğünü gözlemledik.

Bu gölgelenmeler çok basit örnekler verebiliriz ,örneğin güneş panelleriniz bir evin bahçesinde ve bahçede de irili ufaklı ağaçlar var,bu ağaçların dallarından günün belli zamanı veya büyük bölümünde gölge düşüyor,bu düşen gölge güneş panelinizin ürettiği enerjiyi kesinlikle %50’ye yakın bir oranda düşürecektir.

güneş paneli gölge 2

Bir başka ve belkide çok önemli bir örnek ise,prefabrik evlere verebiliriz.Bu sistemle uğraşanların bir çoğunun başına böyle bir şey kesinlikle gelir.Şöyle izah edelim,prefabrik evlerin birçoğunun yerleşimi güneş enerji sistemi kurulacak şekilde yapılmaz, bu yüzden birçok prefabrik evin çatısının eğimi güneş panellerini yerleştirmeye kesinlikle müsaade etmez,yani güneş panelini güney cepheye koyacaksınız ama prefabrik evin çatısının eğiminin bitarafı doğu diğer tarafı batıdır.Böyle bir durumda yapılacak iki şey var,bunlardan birisi çatının üst kesiştiği noktaya koymak,bu yol kesinlikle işe yarayacaktır ve gayet makuldur.Ama diğer yolu yapanlar içindir bu söylediğim,çatının üstünün kesiştiği noktanın altından öne doğru sundurma şeklinde yapılan konstrüksiyonlar içindir.Böyle bir durumda çok dikkat etmeniz gerekiyor , çünkü bu yolla yaptığınız yerleşimde hep şu gözden kaçıyor,çatının üst kısmındaki 10-20 cm lik çıkıntı güneş panelinin üst kısmına ve yaklaşık 3-5 cm lik kısmına enden ene gölge yapıyor,ve bunu farketmek gerçekten çok zor.

güneş paneli gölge 5                                                    güneş paneli gölge 4

İşte bu gölge güneş panelinin verimini düşürüyor ve müşteri veya kullanıcı başlıyor ,benim güneş enerji sistemim bozuk, diye söylenmeye.

Aşağıdaki analiz tablosunda güneş panelinin üzerine düşen gölge miktarları ve kaybedilen yüzdelik olarak güç kaybı oranları verilmiştir.

Güneş Panelinin Üzerine

Düşen Gölge Yüzdesi%

Güneş Panelinin Düşen

Gölge İle Kaybettiği Güç

% 13 % 44
% 11 % 47
% 9 % 48
% 6,5 % 44
% 3 % 25

 

Sonuç olarak,tablodaki verilerde dikkate alındığında ,aslında güneş panellerine düşen gölgenin ne kadar da önemli olduğu anlaşılmaktadır.Nitekim 6 adet seri ve paralel bağlı güneş paneliniz olsun,bunlardan 1 tanesi bile gölgede kalsa ve gölge düşen panel ne kadar verim kaybediyorsa diğerleride aynı oranda verim kaybedecektir.

3 Yorumlar

  1. Aslında bu sorun güneş panelinin tasarımıyla ilgilidir diye düşünüyorum. Büyük alana sahip ancak voltajı fazla yüksek olmayan panellerde bu sorunun daha az yaşanması beklenir diye tahmin ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here