PVGIS ile bulunduğunuz noktanın güneş potansiyelini hesaplayabilirsiniz. Güneş potansiyeli hesaplama için sizlere video hazırladık. Keyifle izlemeniz dileğiyle.

Güneş enerjisi hesaplama hakkında ki video ile hangi ülke ve şehir için istiyorsanız, o yerin güneş radyasyon değerlerini hesaplayabilirsiniz.

Biz tüm dünya da standart olarak alınan değerlere göre olan Pvgis programı ile kendi ges potansiyel hesabını yaptık.

Programda ayrıca güneş panelinin yerleştirileceği açıyı seçerek te güneş enerji potansiyel değerinizi hesaplayabilirsiniz.

Bu uygulamanın bir diğer güzel tarafı ise, güneş tarlası ve çatı için güneş paneli kurulumu yapacaklar için ayrı ayrı hesaplamalar ile sonuç verebiliyor olmasıdır.

Eğer isterseniz güneş panelinin verim kaybını dikkate alarak ta potansiyel hesabı yapabilirsiniz. Ama türkiye’de genel olarak %10 verim kaybı dikkate alınmaktadır.

Bu kaynak dışında, güneş potansiyeli hesaplayabileceğiniz bir diğeri ise Gepa ‘dır.

Gepa türkiye’nin kendi fiziki ölçümleri ile yaptığı güneş radyasyon hesaplarıdır. Eğer google’da “gepa” diye arama yaparsanız karşınıza çıkacaktır.

Umarım faydalanabileceğiniz bir video olmuştur. Eğer izlerseniz, olumlu ve olumsuz yorumlarınızı video’nun altına yazarsanız çok memnun olurum.

1 YORUM

  1. Öncelikle emeğiniz için teşekkürler. Ancak video sessiz olduğundan izleyip uygulamak çok uzun bir vakit almaktadır. Ayrıca videoda anlatılan sıralama ile web sayfasındaki sıralama aynı değildir.
    bunları dikkate alırsanız değerli emeğinizin daha faydalı olacağına inanıyorum.

    teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here