Güneş Santrallerinden Dron İle Para Kazanmak !

3
6725
dron

Dron son zamanlarda ön plana çıkmış bir üründür. Hatta , ülkemizde PKK terör örgütü tarafından dron bir silah olarak kullanılacakken ,emniyet güçlerimiz tarafından engellendi. Dron’ların kullanım alanı çok fazla.

Film setlerinde en ilgi çekici sahneler için tercih sebebidir. Haritalama yaparken kullanılıyor,reklam çekimlerinde kullanılıyor ve daha birçok alanda tercih ediliyor.

  Peki bu dron dediğimiz alet nedir?

dron para kazanmak

Dron aslında birçoğumuza göre bir oyuncaktan ibarettir.Ama gerçek tam aksi yöndedir. Dron insansız hava aracı demektir. Yani uzaktan kontrol edilebilen hava aracıdır.

Bu araçlar sivil ve askeri alanda çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Dron fiyatları ise çok geniş bir yelpazeye sahiptir. 100 TL gibi bir rakamdan başlar 100.000 Dolar gibi uçuk rakamlara kadar çıkabilir.

  Dron ile nasıl para kazanabilirim ?

is fikirleri

Yeni iş fikirleri arasında kesinlikle yerini alan dron ile para kazanmak sanıldığı kadar zor değil. Eğer yeni iş fikirleri arıyorsanız, dronlar ile para kazanmayı da düşünebilirsiniz. Peki nasıl?

Öncelikle bu insansız hava aracı ile çok fazla sektörde iş imkanı bulabilirsiniz. Ama biz size sadece güneş enerjisi santralleri için bir öneride bulunacağız.

  Güneş Enerjisi Santralleri ve Dron İle Para Kazanmak !

dron solar farm

Güneş enerji santralleri son yıllarda ülkemizde ciddi anlamda artış göstermiştir. Öyleki , cebinde parası olanda yapıyor, olmayanda. Çünkü devlet garantisi var, ve bu bağlamda finans firmaları ve bankalarda insanlara destek olmak için yarışıyor.

Hal böyle olunca, güneş enerji santralleri için birçok yan sektör oluşmaya başlıyor. Örneğin güneş paneli temizliği sektörü gibi. Dronlar da güneş enerjisi sektörünün bir yan sektörü olma yolunda hızla ilerliyor.

Çünkü bu santrallerin yapım aşamalarında birçok kez kullanılıyor.

Dronlar güneş santrali kurmadan önce, satın alınmış arazinin havadan fotoğraf ve video çekimleri yapılarak genel haritası çıkarılabiliyor. Ve bu harita üzerinden gerçeğe en yakın fizibilite raporları yapılabiliyor.

Ayrıca , ihale yoluyla GES işi verecek olan devlet kurum ve kuruluşları da , ihale şartları arasında dron ile çekim işini muhakkak koyuyor. Bunun sebebi ise yapılan işin güzel bir reklamını yapmak içindir.

Özel sektör de dron çekimlerine çok önem veriyor. Neticede onların da reklama ihtiyacı var.

  Dron ile Ne Kadar Para Kazanabilirim ?

Eğer yenilenebilir enerji sektöründe drone’leri kullanacaksanız kazanacağınız para genelde şu şekildedir.

Kendi şehrinizde, yaklaşık harcayacağınız 30 dk‘lık video ve fotoğraf çekimi ile 500 ila 1000 TL para kazanabilirsiniz. Eğer arazi ve güneş enerji santralinin boyutu çok büyükse ve harcayacağınız emekte bi o kadar büyükse,bu rakam da artar.

Eğer il sınırları dışında bir yere gidiyorsanız da ,1.000 TL‘nin üzerinde kazanabilirsiniz. Bu biraz da sizin yeteneğinize ve ticari kapasitenize bağlıdır.

Ancak şunu asla unutmayın. Dronların fiyatları çok yüksektir. Hele hele işinizi görecek bir cihaz alacaksanız 3.000 TL ile 10.000 TL arasında parayı gözden çıkartmanız gerekiyor.

Ve eğer dron kullanmayı bilmiyorsanız, bunun dron eğitimleri ne muhakkak katılın ve ucuz bir cihaz ile işe başlayın.

Yenilenebilir enerji sektörünün,özellikle güneş enerji sektörünün yeni iş fikirleri oluştukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

  Dron ile çekim yapılmış bazı GES tesisleri

3 Yorumlar

  1. Drone çekimi için izin almak lazım diye biliyorum. İzinsiz çekimin 17 bin lira cezası var diye duymuştum?

    • Biz bu yazıyı yazdığımız zaman dron için herhangi bir yasal sınırlama yoktu. Ancak drone hakkında lisans almak ta çok pahalı değil. Lisans alınıp, bu iş yapılabilir. Zaten, güneş santrallerinin bir çoğu şehir merkezlerinin dışında. Pek sıkıntı yaşanacağına inanmıyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here