Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum !

135
103209
güneş tarlası
güneş tarlası,güneş tarlası kurmak,güneş santrali kurmak,güneş enerji santrali kurmak

Güneş tarlası kurmak istiyorum diyen insanların sayısı son zamanlarda çok fazla artış göstermeye başladı. Özellikle enerjibes.com sitemizdeki kullanıcılardan bu soruyu çok fazla almaya başladık. Bizlerde bu konuyla ilgili bir makale yazmaya karar verdik. Umarım sorularınızın cevaplarını verebiliriz.

Güneş tarlası kurmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum ?

Bu soru birçok işe başlamak isteyen insanların ortak sorusu aslında. Atalarımızın dediği gibi “Bir işe başlamak o işin yarısıdır” diye boşa dememişler. Aslında güneş tarlası kurmak isteyenlerin işe başlamak için tek eksiği “Cesaret” ‘tir. Çünkü hep kendilerine şu şekilde sorular sorarlar ve vazgeçerler veya fırsatları kaçırırlar “başvurum onaylanırmı ? , hangi tarlanın üzerine güneş tarlası kursam ? , malzeme olarak ne seçeceğim ? , güneş tarlası yatırım maliyeti ‘ni nasıl karşılayacağım ? , gözle görünmeyen bir maliyet çıkacakmı ? , v.b…” . Evet , maalesef bu sorular yüzünden birçok insan bu işe başlamadan vazgeçmektedir. Biz ise sizlere bu konuda biraz cesaret vereceğiz.

güneş tarlası

Öncelikle paranız var ise işiniz çok kolay 🙂 . Çünkü , çağrı mektubu çıkmış, tedaş projeleri onaylanmış ve belediyeden imar izinleri alınmış güneş tarlalarını rahatlıkla alabilirsiniz ve aylar hatta 1 kaç yıl beklemenize gerek kalmadan güneş santrali kurabilirsiniz. Bu çağrı mektuplarının yaklaşık piyasa fiyatı ise Megawatt başına arsa bedeli de dahil olmak üzere 100.000 Euro ile 160.000 Euro arasında değişkenlik gösterebilir. Bu kısım işin en rahat ve garanti kısmıdır. Ve hazır çağrı mektubu satın alacak arkadaşların yazımızın kalan kısmını okumasına gerek yok 🙂 , hiç vakit kaybetmeden bir çağrı mektubu satın alsınlar ve güneş tarlası yapsınlar. Çünkü Ocak 2016 yılında çağrı mektubu devir satışı bitecek !

Gelelim bir diğer kısıma , eğer sizinde bizim gibi milyonlarca dolarınız yoksa ne yapabiliriz ! güneş santrali kurabilirmiyiz ?

  1.Tarla (Arazi) Seçimi

İlk olarak yapacağımız şey güzel bir tarla satın almak. Peki tarla almak risklimidir. Tabiki değil , zaten lisanssız elektrik üretimi işinde insanların yapacağı en büyük risk tarlaya verdikleri paradır. Bana sorarsanız güneş tarlası için tarlaya verilen para da herhangi bir risk teşkil etmez , çünkü kumar oynamıyoruz neticede , arsamız olmuş oluyor en nihayetinde.

marjinal tarim arsasi

Peki arsamızın özellikleri ne olmalı ?

Tarlamızın özellikleri şu şekilde olmalıdır ; aşırı veya çok fazla verimli arazi olmamalı , sulu tarım için uygun olmamalıdır ve üzerinde ekili veya dikili herhangi bir ağaç (meyve , v.b..) ve arpa , buğday gibi tahılların olmaması gerekiyor. Enerji nakil hattına yakın olmasında fayda vardır . Çünkü güneş tarlası ile bağlantı yapılacak nokta için nakil hattı maliyeti kilometre başına 60.000 TL yi buluyor. Arazinin cephesinin güney olmasında fayda vardır . Ama son iki cümlemizdeki şartlar olmasa da olur. En önemli bir diğer özellik ise fiyatıdır. Fiyat ne kadar ucuz olursa sizin için o kadar iyi olur. Tarlayı almadan önce aşağıdaki 2. maddemize muhakkak bakın !

  2.Trafo Merkezi ‘ne Olan Mesafe Önemli mi ?

Alacağınız tarlanın Trafo Merkezi‘ne olan mesafesi en fazla 20 km olmalı aksi taktirde boştan yere başvuru yapmayın çünkü ret yiyeceksiniz. Peki trafo merkezi ile arsanızın arasındaki mesafeyi nasıl öğreneceksiniz ? Bunun da basit bir yolu var. Arazinizin ada ve parsel bilgilerini alarak , bölgenizdeki enerji dağıtım şirketine güneş tarlası kurmak istiyorum diye bir dilekçe ile başvuru yapacaksınız.

trafo merkezi

Dilekçeye , benim burada şu ada ve şu parselde bir arsam var , ben bu arsada lisanssız elektrik üretmek istiyorum ve arsamın mevcut trafo merkezine olan mesafesini öğrenmek istiyorum , şeklinde bir başvuru yapabilirsiniz. Onlar size konula ilgili gereken cevapları vereceklerdir.

Trafo Merkezi kapasitesini öğrenmeniz maalesef pek mümkün değil , o yüzden bu konuya hiç girmiyorum.

  3.İl Tarım Müdürlüğü

Güneş tarlası için arsanın trafo merkezi’ne olan mesafesini öğrendikten sonra ve arsayı satın aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey , bağlı bulunduğunuz İl Tarım Müdürlüğü‘ne giderek bir dilekçe ile başvuru yapmak olacak. Oradaki arkadaşlar konuyla ilgili sizi yönlendireceklerdir. Buradaki amaç , tarım bakanlığından ziraat mühendislerini çağırarak arsanızın aşırı verimli olup olmadığının tespit edilmesidir. Bakanlık mühendisleri , arsanız üzerinde gerekli incelemeyi yaptıktan sonra , size posta yoluyla bir tebligat gönderecekler ve araziniz eğer lisanssız elektrik için uygun görüldüyse , “marjinal tarım arazisi dir” şeklinde bir yazı vereceklerdir.

marjinal tarim arazisi

Bu yazı ile güneş tarlası işine başlamış olacaksınız artık. İl Tarım Müdürlüğü konusunda korkmanıza gerek yok , çünkü genelde kendileri lisanssız elektrik üretimine karşı çok iyi duygular besliyorlar ve pek fazla zorluk çıkartmıyorlar. Tabi bu durum şu anlama gelmemeli , eğer siz buğday ekili kocaman bir arsaya götürürseniz , ret yemeniz garantidir 🙂

  4.ÇED Raporu Muafiyeti

Bu rapor kaldırıldı ama biz yinede konuya değinmeden geçmeyelim. ÇED muafiyet raporu lisanssız elektrik üretimi yapanlardan fütursuzca istenen ve tamamen zaman kaybına neden olan bir konudur. Çevreye hiçbir zararı olmayan güneş tarlası yatırımı için devletin memurları boştan yere saatlerce mesai harcamak durumunda kalıyor ve yatırımcının önüne bir engel ve bürokratik zorluk daha getiriliyor. Neyseki ÇED muafiyet raporu güneş tarlası için kaldırıldı. Aksi halde en az 1 aylık süreniz heba olacaktı.

ced muafiyet yazisi

ÇED muafiyeti ile ilgili yazımızı bu yazımızda bulabilirsiniz.

  5.Enerji Dağıtım Şirketine Başvuru

İl Tarım Müdürlüğü’nden “marjinal tarım arazisi” yazınızı aldıktan sonra , enerji dağıtım şirketine gidiyorsunuz ve ben lisanssız elektrik üretimi için başvuru yapmak istiyorum diyorsunuz. Onlar sizden bazı evraklar isteyecekler, bu evraklar zaten sizde mevcut olan evraklardır , korkulacak birşey yok. Bu evrakları topladıktan sonra , güneş tarlası için başvurunuzu yapıyorsunuz ve geriye sadece beklemek kalıyor. Buraya kadar olan herşey aslında çok basit.

Enerji dağıtım şirketi güneş tarlası başvurunuzun sonucunu size e-mail olarak gönderecektir. Ve trafo merkezinde lisanssız elektrik ile ilgili boşluk varsa , başvurunuzu onaylayacaktır , yoksa ret edecektir ve ilerleyen dönemlerde siz aynı evraklarla tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Biz sizin başvurunuzun onaylandığını kabul ediyoruz ve yazımıza devam ediyoruz.

  6.TEDAŞ ve Belediye Süreçleri

TEDAŞ ve Belediye süreçleri normal vatandaşı biraz zorlayabilir. Araziniz ile ilgili çağrı mektubunu aldıktan sonra , herhangi bir elektrik mühendisine güneş tarlası ile ilgili bir proje çizdirmeniz gerekiyor. Yalnız burada çok ucuza kaçıpta , yeni mezun birine yaptırmayın projenizi , güneş tarlası ile ilgili proje çalışması yapmış bir mühendis bulun , aksi halde işi bilmeyen bir mühendis TEDAŞ‘ın ne istediğini bilemez ve projeniz ret yer , zamanınızda paranızda çöpe gitmiş olur.

tedas logo

Projeyi de TEDAŞ’tan geçirdikten sonra belediye’den imar izni almanız gerekiyor . Eğer anlaştığınız mühendise bu kısmıda yaptırmak isterseniz , benim tavsiyem bunuda anlaştığınız mühendise yıkın , çok fazla paranız gitmez , süreç içinde de boğulmazsınız.

  7.Başvuru Sonuçları

Güneş tarlası için bütün başvuru ve izinler alındıktan sonra , geriye yatırımı yapmak kalıyor. Bütün onayları aldıktan sonra 2 yıllık bir süreniz bulunuyor. Eğer 2 yıl içinde veya sonunda lisanssız elektrik üretim tesisini kurmazsanız , hakkınızı kaybetmiş olacaksınız ve yukarıdaki bütün süreçleri en baştan yapmak durumunda kalacaksınız. Böyle bir durumda güneş tarlası için tekrar yaptığınız başvurunun onaylanması da garanti altında değildir.

  8.Yatırım İçin Finans Bulma

Başladığımız işin %90 ‘lık kısmını bitirdik , geriye sadece %10’luk kısım olan finans bulma kısmı kaldı. Türkiye’de lisanssız elektrik üretimi ile ilgili çok çeşitli finans kaynakları vardır. Biz sizlere konuyla ilgili bildiklerimiz aktaracağız.

  a) Banka Kredisi ;

Eğer finansal durumunuz bankaların gözünde iyi bir noktada ise , bankalardan kredi çekerek finansal kaynağı bulabilirsiniz. Türkiye’deki bankaların birçoğu %10 özkaynak şartı ile lisanssız elektrik üretim tesisinin yani güneş tarlası nın %90 ‘lık maliyetini finanse edebilir.

Buna kendimizden bir örnek verebilirim , biz 700 kW’lık GES için TEB bankasından 400.000 Euro kredi teklifini aldık , banka buna karşılık 450.000 Euro istedi , vade olarakta 2 yıl ödemesiz , 8 yıl vadeli toplamda 10 yıllık bir ödeme planı verdi.

Bunu birçok banka güneş tarlası için verebiliyor.

  b) Yap İşlet Devret Modeli

Alman ve çin firmaları , türkiye’de lisanssız elektrik üretimi ile ilgili yap işlet devret modeli uyguluyor. Bu model ‘den faydalanmak için yukarıdaki başvuruların sonuçlanmış olması ve güneş tarlası ‘nı yapabilecek durumda olmanız gerekiyor.

Yap İslet Devret Modeli

Yap işlet devret modeli ile arazinize yapılacak yatırımı alman ve çin firmaları %100 ‘e kadar finanse ediyor. Bu model şu şekilde işliyor ; firmalar sizin arazinize güneş tarlası yatırımını yapıyor ve sizinle 10 yıllık bir işletme sözleşmesi imzalıyor. Size de yıllık satılan elektrik bedelinden %5 ile %10 arasında bir kar payı veriliyor. 10 yıl sonra da tüm tesisi size devredip çekip gidiyorlar. Aslında kazançlı bir model , tabi burada arazi ne kadar büyük ise sizin alacağınız kar payı da bir o kadar fazla olur.

Bu modele bir örnekleme yapmak gerekirse şu şekilde tarif edebiliriz. Örneğin 1 MW’lık bir tesis kurdurdunuz (yap işlet devret modeli ile) .Bu tesisin normalde yıllık kazancı en az 600.000 TL ‘dir. Firmanın size vereceği yıllık kar payı ise %10 olursa , yıllık en az kazancınız 60.000 TL olur ve buda aylık 5.000 TL ‘ye tekabül eder. 10 yıl sonunda ise yaklaşık 3.000.000 TL değerindeki tesis sizin olmuş olur. Bunu miras yolu ile çocuklarınıza bile bırakabilirsiniz.

  c)Diğer Finansman Seçeneği

Türkiye’de 2015 yılı itibari ile finansal desteği veren 2 tane yerli firma vardır , bu firmalar tüm finansmanı lisanssız elektrik üretimi yapan kişilere sağlıyor. Yalnız bu finansman seçeneği yap işlet devret modeli değildir. Daha çok bankaların verdiği krediye benzer bir yapısı vardır.

Ben iki firma ile görüştüğümde , şuanda türkiye’de yaptıkları ve devam eden projeler olduğunu söylediler. Ama bana pek karlı bir seçenek gibi gelmedi.

  d)Hibe ve Teşvikler

Bu konuyla ilgili devletin çok ciddi teşvikleri vardır. Çünkü şuanki hükümetin 2023 hedefleri arasında Yenilenebilir Enerji Üretimi‘nin yeri çok büyük.

Son zamanlarda İPARD 2 teşvikleri çıktı diye bir söylenti dolaşıyor ama açıkçası Aralık 2015 itibari ile İPARD 2 ‘nin yenilenebilir enerji (302 kodlu) ile ilgili hibesi ilan edilmedi. Bizim beklentimiz Ocak 2016 ‘da bu hibenin ipard tarafından verileceği yönündedir.

İpard hibelerinden faydalanmak için bazı kriterler aranacak. Bunlardan ilki , güneş tarlası projenizin tüm izinlerinin alınmış olması ve onaylanmış olması zorunlu olacak. İpard burada puanlama sistemine göre hibe dağıtacak . Örneğin ; 40 yaşının altında olanlara 20 puan , elektrik mühendisi olanlar için 20 puan , kadın mühendis için ekstra 20 puan , vb… diye gidiyor.Burada ne kadar çok puan toplanırsa , hibeyi alma şansınız o kadar yüksek olur.

Enerji Bakanlığı Hibe ve Teşvikleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

  9.Yatırım yapılacak seviyeye gelene kadar olan süreçte ne kadar para harcarım ?

Lisanssız elektrik üretim tesisinin kurulumuna kadar olan süreçte yaklaşık harcayacağınız bedeller şu şekildedir ;

 • Arazi yatırım bedeli (bu tamamen size kalmış)
 • Danışmanlık hizmet bedeli = 10.000 TL (eğer yukarıdaki saydıklarımı siz kendiniz yaparsanız , herhangi bir danışmanlık maliyetiniz olmaz)
 • Proje ve Kabul bedelleri =15.000 TL (hiç bulaşmayın ve yaklaşık bu bedel karşılığında projelerinizi iyi bir mühendise yaptırın.)

 10.Sonuç

Hepsi bu kadar , dediğim gibi aslında hiçbir riskiniz yok ! Sadece arsa yatırım bedeli ve proje bedeli maliyetiniz olacak. Tesisiniz için Finansman seçeneği çok. Toplam harcayacağınız zaman ise 6 ay ile 1,5 yıl arasında değişiyor , -ki bu sürecin çoğu beklemek oluyor.

ges santrali
Beypazarı’nda yapmış olduğumuz 90 kW’lık Güneş Enerjisi Santrali ‘nden bir fotoğraf

Sonuç olarak size tavsiyemiz , eğer lisanssız elektrik üretimi ve güneş tarlası yapmak ve elektrik üretip devlete satmak istiyorsanız , hiç vakit kaybetmeden bu işe başlayın. Ne kaybedeceksinizki ?

135 Yorumlar

 1. Arazi benden masrafı sizden gelin ortak olalım iki parsel arazim var biri 83000 metre kare diyeti 48000 metre kare yer adiyaman kahta ilçesi tuglu köyü bervenos mezrasi

  • Ahmet bey , öncelikle teklifiniz için teşekkürler. Ama benim size tavsiyem , arazileriniz ile ilgili çağrı mektubunu çıkartın , daha sonra istemediğiniz kadar ortak bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Bu sektörde kilit faktör çağrı mektubu’dur . Çağrı mektubu olmadan kimse böyle bir şeye yanaşmaz. Eğer çağrı mektubunu çıkartamam diyorsanız , piyasada bu işi yapan 100 ‘lerce firma var. Bunlarla iletişim kurabilirsiniz.

 2. Yaziniz emeniginiz icin tesekkurler.
  Surecler kolaydir hizlica asilabilir fakat tecrube gerektirir profesyonel proje gelistirici (dogru danisman firmalar) tarafindan takip edilmesi gerekir. Yatiricimlarin kendi basina sureci takip etmeleri ne teorik ne pratik olarak mumkundur. Yatirim bir 90gunluk sureyi kacirmakla veya kablo guzergahinin yanlis projelendirilmesiyle cope gidebilir. Yatirimci gunes ile tanismistir temiz elektrik ureterek karli bir is yapacaginin farkindadir.
  Yukaridakileri asagidakileri kesinlikle kendiniz yapmaya kalkismayin isi profesyonellerine birakin.

  Saygilar..

  • Yorumunuz için teşekkürler , söylemiş olduğunuz bilgi yazımızda yer alıyor. Biz özellikle proje çizilmesi ve tedaş sürecinde , yatırımcının işi bilen bir mühendis veya firma tercih etmesi taraftarıyız.

 3. Çağrı mektubu hakkında biraz bilgi verirmisiniz. Yazınız çok güzel ve aydınlatıcı olmuş tek anlamadığım çağrı mektubu

 4. Tedaşla anlaşmayı imzaladım ve 2 yıllık sürecim başladı. Belediye imar işleriyle uğraşıyorum şuan, finans konusunda yardım lazım bana. Buradaki bankalara gittiğimde hala sıcak su üreteceğimi düşünüyorlar, bilgileri yok. Bu finans şirketleriyle yada bankaların işi bilen kısımlarıyla nasıl iletişime geçicez ki?

  • Özgür bey , güneş tarlasını hangi şehirde yapıyorsunuz ? , hangi bankalara müracaat ettiniz ? ve finansal durumunuz bankaların gözünde nasıl bir konumda ? , kaç kW lık başvurunuz var ?

 5. 540 kw yerim Mersin de. Finansal durumunda bir bozukluk yok. Yani bankalara herseyimi duzenli öderim. Ama bankacı arkadaslara krediyi nasıl tanıyamlacaklarını ben anlatıyorum. Şuan yenilebilir enerji için ayırdığımız kaynak tükenmiş durumda cevabımı aldım. Odeo ve denizbanktan.

  • Bu konuda haklısınız , türkiye deki bankalar maalesef bu konuda bilgileri yok . Bununla ilgili kredi veriyorlar ama ne olduğunu bilmiyorlar. Size banka kredisi konusunda şöyle bir öneri verebilirim , bankanın büyük veya merkez şubeleri değilde taşra şubeleri ile görüşebilirsiniz , onlar daha iyi bilir . Diğer finansal çözümler içinde biz yardımcı olabiliriz.Bu arada söylemiş olduğunuz bankalar ile ilgili aldığınız bilgileri bizimle paylaşırmısınız.

  • Boş arsa için 1 kw güneş enerji santrali ortalama 20 metrekare alan kaplar, Çatı içinde 1 kw GES için ortalama 6,4 metrekare yer kaplar. 1 MW GES ise 1000 kw ‘a eşdeğerdir. Vermiş olduğum değerler ile yaklaşık bir sonuç bulabilirsiniz.

 6. Merabalat benimde çağrı mektubu alınmış 12 mw lisanssız elektrik üretimi işlemim war. Ancak maliyeti yüksek diye çağrı mektubu ve arazilerle birlikte kül haliyle satmak istiyorum şanlıurfa ili hilvan ilçesinde arazilerim ilgi duyarsanız yardımcı olabilirim sayın yönetici

 7. abi ögle güzel yaziyorsunuski
  cok basi ve kolay oluyormus da biz uyuyormusuz
  konya egreyli zengende 110000 m2 yer alsi edrafini tel dikenli cevirdim kople araziyi yeterki yatirimimi türkiyemize yapalim diye
  sormadim kapa beyfendiler abiler kalmadi ulasabildigim hic bir yol alamadim
  araziye yesil bir fidam dikseniz iki saat sonra kurur gider ne su var ne verimli toprak köylüyede 60 km uzaklikda
  100 bin € 160€ bin avro sadece kapali müsadeli sarfa degil cogu rüsvet istiyor gelde cesaretli ol diyorsunuz
  bu cesaret degil al ben yigemedim sen yeg demekdir
  ben cesaretimi gösterdim aldim ataziyi ceverdim etrafini bu dur cesaret gözü kapali cesaret
  trafo ya uzak veya yakin suan benim bununla bi sorunum yok benimki bir ise baslamakdi
  olumsuz bir cevap alsamda suanki aldigim araziye gider baska yerdende alirim
  önemli olan kime güvenip de soracagimiz bir kurul bir yetkili varmi rüsvet vermeden ticaretimizi yapabilecegimiz sorun burda benim gördügüm ve yasadigim ,cesaret de degil
  saygilar
  hakan yalcin
  H3 Invest Ankara

  • sorununuzu/probleminizi tam olarak anlayamadım, nerede ve hangi aşamada sorun çıktı? sizin işiniz neden olmadı? Eğer yardımcı olabileceğim bir konu varsa , size buradan yardımcı olmaya çalışıyım. Sorun yaşadığınız noktaları biraz daha detaylı ve anlaşılabilir yazarsanız daha iyi olur.

 8. 1 MW GES kurulumu için marjinal arazi iznini aldikdiyelim yazınızda yap işlet devret modelinde belirtiğiniz almanfirmalarla nasıl irtibat kurabiliriz isimlerini verebilirmisiniz veya bu model ile kurulmuşörnek proje varmı

  • Mesut bey, marjinal arazi yazısı bir başlangıçtır. İşin asıl kısmı çağrı mektubunu alabilmektir. Eğer çağrı mektubunu alırsanız, o zaman bu firmalar ile görüşme yapabilirsiniz. Türkiye’de birçok firma yap-işlet-devret modeli yapıyor ama bu firmaların hepsi güvenilir değil! Firmayla anlaşma yapmadan önce iyi araştrmalısınız. Eğer bana e-mail adresinizi gönderirseniz, size bir kaç firma ismi verebilirim (iletisim@enerjibes.com)

 9. Sayın Yönetici,

  Sitenizde pratiğe dökülmüş çok kıymetli bilgiler mevcut. Böyle bir blog oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Size sorum şu:
  Kamuda çalışan bir memur lisanssız GES projesi için kendi adına gerekli girişimlerde bulunabilir mi? Memuriyeti buna engel midir?

  Teşekkürler.

  • Mustafa bey, öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkürler. Sorunuzun cevabını verecek olursak, bunu net olarak söyleyemem ama bir örnekleme ile cevap verebilirim. Benim bir müteahhit arkadaşım var ve eşi öğretmen (devlet memuru). Bu arkadaşın eşinin adına güneş santrali kuracaktık ama eşinin bize verdiği bilgiye göre böyle bir tesisi kendi adına kurduğunda memuriyette sıkıntı yaşayacağını söyledi. Cevabınızı net verememekle beraber, büyük ihtimalle memuriyette sıkıntı yaşarsınız. Ama eşiniz ev hanımı ise veya özel sektörde çalışıyorsa, onun adına yapabilirsiniz.

 10. Sayın yönetici yazinizi okudum cok güzel bilgiler vermişsiniz emeğiniz için teşekkürler. Benim sorum benim kendime ait 3 adet arazim var ve bu arazilere müracaat etsem marjinal raporu alinacak araziler fakat benim kafamdaki soru. Trafo merkezindeki kapasite sorunu biz bu basvurulari paralari harcamadan hangi trafo da ne kadar bosluk var ne kadar kapasite var yada trafo kapasitesi dolumu bunlari öğrenemiyormuyuz.Tesekkurler

  • Trafo merkezlerinde açılan kapasiteleri güncel olarak öğrenmek mümkündür. Zaten Teiaş kendisi kapasiteleri belirleyip, kamoyuna duyuruyor. Ancak mevcut trafo merkezindeki boş kalan kapasiteyi öğrenmek pek mümkün değildir. Bunun için, yapılan başvurulara bakmakta fayda var. Yapılan başvuruların sayısı ve kapasitesi, size az çok bir tahminde bulunmanızı sağlar. Eğer hali hazırda araziniz varsa, başvurunuzu yapabilirsiniz, neticede kaybedecek bir şeyiniz yok (eğer hazırda araziniz varsa)

 11. Yazınızı okudum ve gerçekten çok güzel olmuş. Yalnız size ufak bir sorum olacaktı. Güneş enerjisi hesaplama programı ne zaman vereceksiniz? Bende ciddi bir merak uyandı, merakla bekliyorum…

  • Üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Muhtemelen 1-2 hafta içerisinde ilk mobil uygulamamızı yayınlarız. Sitenin Duyuru kısmı ve e-mail ile gereken bilgilendirmeleri de kayıtlı kullanıcılarımıza vereceğiz. Yorumunuz içinde ayrıca teşekkürler

 12. Harika bir yazı yazmışsınız, kafamdaki bir çok sorunun cevabını yazınız da buldum. Sizden ricam fizibilite hesaplama hakkında hazirladginiz video için daha anlaşılır versiyonunu yuklemenizdir Teşekkürler

  • yorumlarınız için teşekkürler adem bey. Video yu yüklediğim bilgisayar benim diğer ofisimde. Vakit bulup bilgisayarı getiremedim. Ancak en kısa zamanda videonun kaliteli ve anlaşılır versiyonunu yükleyeceğim.

 13. Lisanssız üretim ile yakınen ilgileniyorum, bu makale çok hoşuma gitti. Gayet açık ve çok detaylı yazmışsınız. Bu tarz makalelerinizi merakla bekliyorum, teşekkürler.

 14. Internette lisanssiz gunes enerjisi konusu hakkindaki en detayli yazi. Cok faydali oldu gercekten. Emeginiz icin tesekkurler.

 15. Merhaba benim Kütahya -Tavsanlida 4000 metrekare arazim var ve GES projesi icin kullanmak istiyorum sizce bu arazi cokmu kücük cokmu az kazancim olur bi fikir verirseniz bende bu ise baslamak istiyorum

  • Ahmet bey, öncelikle 4 dönüm araziye yaklaşık 200-250 kW büyüklüğünde güneş santrali yapılabilir. Tabi arazinin mevcut koşullarına bağlı olarak. Bence hiç de küçük bir yatırım değil. kW başına maliyeti 1200 dolar gibi düşünürsek, 250kW X 1200 = 300.000 Dolar maliyeti olur. Mobil Solar Uygulamamız ile yaptığım hesaplama ile aylık getiriniz 3.900 Dolar oluyor ve tesis kendisini 6,4 Yıl gibi kısa bir sürede amorti ediyor. Yıllık üretilen enerji miktarı 351.880 kWh ve yıllık kurtarılan ağaç miktarı 85 adet. (https://itunes.apple.com/us/app/solar-system-calculator/id1137381759?l=tr&ls=1&mt=8)

 16. İyi günler konya ili Karapınar ilçesi Feritpaşa mah. Kaçakyolu mevkinde takriben 432 bin metrekare arazimiz bulunmaktadır. GES için uygundur ilgilenirseniz irtibat numaram: 0554 872 64 72

  • veysel bey, 500 kW lık GES için arazi olarak ortalama 10.000 Metrekare, çatı için 3.200 metrekare alan yeterlidir. Arazinin durumuna göre 8.000 metrekare alanda bazen yeterli olabilmektedir.

  • Sayın kullanıcımız, enerjibes.com olarak siz ziyaretçilerimizden yap-işlet-devret modeli hakkında çok fazla soru ve e-mail almaktayım. Öncelikle bu konuyu merak eden arkadaşlarımızın google arama motoruna “yap işlet devret güneş enerjisi ” yazıp arama yapmalarını önermekteyim. Ancak , şu uyarıyı özellikle yapmak istiyorum ; bir heyecana kapılıpta projenizi heder etmeyin, kafanıza ve mantığınıza iyice yatması için gayret edin. Gerekirse, bu işi yapan firmaların referanslarını fiziki açıdan yerinde görün. Bu uygulamayı yaptıran gerçek yatırımcı var ise, bizzat onlar ile görüşün.

 17. Merhaba sayin admin,oncelikle yaziniz cok yarali olmus hicbir bilgisi olmayan insanlar icin tesekkurler.Sorularima gelecek olursak:
  1-)Su an itibariyle sanirim cagri mektubu devir donemi sona erdi( ocak 2016 sonrasi) yani cantacilik bitti diyebilirmiyiz?
  Internette soyle bir bilgide bulunuyor cagri mektubunu aldiktan sonra 2 yil icinde yatirim yapilmazsa,yatirim lisansi iptal oluyor diye bu dogrumu acaba?
  2-)En onemli soruya gelecek olursak;biz Teias in ilan ettigi toplam kapasite ve verilen cagri mektubu miktarlarini ogrendikten sonra harekete gecip arsa almak daha mantikli( sanirim burda ne kadar bos kapasite oldugunu bilmedigimiz icin ne kadarlik bir yatirim yapabilecegimizi de bilemiyoruz ve buna gorede arsa bakma sansimiz olmuyor,)yoksa trafo merkezine yakin arazi alip bu bolgeye kapasite cikmasini beklemekmi daha mantikli?Burdada soyle bir sorun var,yeni kapasite miktari az acilirsa uzun sure beklemek zorunda kalabilirmiyiz(bir sonraki veya birkac zaman sonraki) ve acilan kapasiteye ihale usulu mu basvuruda bulunabiliriz?Ilk once basvuranmi yoksa en fazla teklif verenmi yatirima hak kazanir?
  3-)Trafo merkezinin yerini ogrenme sansimiz olmazsa buraya yakin araziyi nasil arastiracagiz?

  • ilker bey, yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sorularınızı şu şekilde yanıtlayabilirim;
   1) Çağrı mektubu devir işi bitti. Aslında ocak 2016 yılında bitmedi. Bize gelen bilgiler o yöndeydi. 23 Mart tarihi itibari ile BİTTİ diyebilirim, resmi olarak. Eğer 2 yıl içinde tesis kurulmazsa çağrı mektubu iptal oluyor. Ancak bu 2 yıllık süre bazı bahaneler ile resmi olarak 3 Yıl’a kadar uzatılabiliyor. 2+1 yıllık bir süreniz oluyor.
   2) Başvurular genelde öncelik sırasına göre yapılıyor. Ancak daha önceden red edilen başvurunuz varsa, kapasiteler açıklanınca ve varsa boş kapasite, muhakkak vakit kaybetmeden başvuru yapmanızda yarar vardır. Arazi işi biraz detaylı bir iş, o yüzden o konuda size fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Ancak, bölgesel anlamda daha fazla yatırım yapılan yerlerden arsa almanızda yarar vardır. Çünkü o bölgelerde kapasite artışları söz konusu olabiliyor. Dediğim gibi arazi işi biraz karışık, devletin ne yapacağı belli olmaz. Eğer imkanınız varsa, çağrı mektubu ve projesi onaylanmış yerleri almanız vakit açısından daha avantajlı ve risksizdir.
   3) Trafo merkezinin yerini öğrenebilirsiniz, bunda herhangi bir kısıtlama veya engel yoktur. Trafo merkezinin güncel ve mevcut kapasitesini öğrenmeniz pek mümkün değildir. Bu ikisi karıştırılmamalı. Trafo merkezlerinin yerleri internette birçok yerde yazar. Bende siteye mevcut Trafo Merkezlerinin adreslerini görebilmeniz için bir sayfa oluşturmayı düşünüyorum. Ancak ciddi vakit gerektiren bir şey olduğu için şuanda yapmayacağım, ilerleyen günlerde koyabilirim. Kafanıza takılan ve atladığım noktalar varsa, tekrar bu kısımdan yorum yazarak soru sorabilirsiniz İlker bey.

 18. 1-)”çağrı mektubu ve projesi onaylanmış yerleri almanız vakit açısından daha avantajlı ve risksizdir.”
  Bir de 23 Martta cagri mektubu devir islemi bitti demistiz,
  Cagri mektubu onaylanmis yeri nasil alacagim?araziyi alip tekrardan cagri mektubu icin basvuru mu yapacagiz devir islemi olmadigina gore ?
  2-)Trafo merkezlerini nereden ogrenebiliriz?
  3-)Eger trafo merkezlerindeki bos kapasite alanindan daha fazla talep varsa acilan yeni kapasiteleri en fazla teklifi yapanlara veriyorlar diye bir duyum aldim.Bu dogrumudur?

  • ilker bey, çağrı mektubu devir işi resmi olarak bitti. Eğer şuan herhangi bir şekilde resmi kanallardan çağrı mektubu devri yaparsanız, o çağrı mektubu iptal oluyor. Ancak, bunun şu şekilde bir çözümü var, siz satın almak istediğiniz bir şahıs ile aranızda protokol imzalayarak, tesisin kurulması için gerekli yatırımı yapabilir ve geçici kabulden sonra tüm tesisi üzerinize alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, satıcı ile yatırımcı arasındaki protokolün noter tasdikli ve bir avukat tarafından hazırlanmış olması tavsiyemdir. Kısaca siz yatırımı yaptıktan sonra devir işlemlerini resmi olarak yapabilirsiniz, bunda resmi olarak bir sakınca yoktur. 3. sorunuzu ben duymadım, o yüzden o soruya bir yanıt veremem (belki rüşvet olayları dönüyor olabilir, enerjisa ve toroslar aş bu konuda taviz vermeyen nadir firmalardandır). 2. sorunuza ise basit bir cevap olarak, google arama motorunu kullanarak trafo merkezlerinin yerlerini tespit edebilirsiniz.

  • Ayrıca, resmi olarak çağrı mektubunu ve trafo merkezlerindeki boş kapasiteleri Devlet kanalları hiçbir şekilde Para ile satmaz. Bunlar ücretsiz ve vatandaşın doğal haklarıdır.

  • ilker bey, çağrı mektubunu alabilmeniz için gerekli olan şeylerden birisi ve en önemlisi lisanssız üretim için boş kapasitedir. Eğer boş kapasite yoksa, çağrı mektubunu alamazsınız. Çağrı mektubunu aldıktan sonrada 90 gün içinde projenizi Tedaş’a sunmak zorundasınız. Projeniz onaylandıktan sonra ise güneş enerjisi yatırımını fiziki olarak yapmak için 2+1 sene süreniz var. Eğer bu süre içerisinde tesisi kurmazsanız, çağrı mektubunuz iptal olur.

 19. Cagri mektubunu nereden bulabiliriz,300-400 kw lik bir yer icin bunun zor oldugunu soyleyen danismanlar var siz bu konuda ne dusunuyorsunuz?400 kw ile 1000 kw arasinda maliyet acisindan pek bir fark olmadigi soyleyenlerde var acaba hangi maliyetlerdir bunlar hangi malzeme ekipmanlardir?

  • ahmet bey, sorunuzu tam anlayamadım. Maliyet olarak sorduğunuz soru çağrı mektubu mu yoksa güneş santralinin maliyeti mi? Eğer çağrı mektubunu soruyorsanız, 400 kW ile 1000 kW arasında hiçbir maliyet farkı yoktur. Zaten başvuruyu siz yapacaksanız ve resmi başvurular neticesinde çağrı mektubu alacaksanız bunun hiçbir maliyeti yoktur. Ancak, elindeki çağrı mektubunu satanlardan alacaksanız, 400 kW ile 1000 kW arasında bence fark yoktur. Çünkü her ikisi içinde aynı çaba sarf ediliyor. Eksik noktalar varsa, tekrar soru sorabilirsiniz

   • ( ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİĞİ madde5 : 20) 5 inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında olan rüzgar ve güneş enerjisine dayalı enerji üretim tesisleri için başvuru tarihinden, başvuruya konu üretim tesislerinin tamamının geçici kabulü yapılana kadar, veraset dışında pay devri yapılamaz. Pay devri yapılması halinde ilgili tüzel kişiye ait Bağlantı Anlaşması Çağrı Mektubu iptal edilir. )
    yönetmelikle Çağrı mektuplarının devri yasaklandı. Çağrı mektuplarının devredildiğinin tespit edilmesi durumunda Çağrı mektubu derhal iptal edilir.
    250 kw ile 1000 kw arasında prosedür açısından bir fark yok süreç aynı şekilde işliyor. Bu sebeple Çağrı mektubu almak için talep güçü değerinden bağımsız olarak Çağrı mektubu başvurunuz aynı maliyete gelir.

  • 300 KW LIK BİR TESİS İÇİN 27,6 KW İNVERTER KULLANIRSANIZ 11 ADET İNVERTER GEREKİR. 1000 kw (=1MW) tesis için 36-37 adet İnverter gerekir. Sadece panel ve inverter sayısındaki artışı dikkate alırsanız bile her bir wattlık artış bile proje maliyetini artırır.

 20. Halihazir elindekini satanlari sormustum tesekkurler.
  Bir diger sorumda diyelim ki,”Adana Tm” isimli trafo merkezine 20 km yakinlikta bir arazi aldigimizi ve buranin marjinal tarim arazisi oldugunu varsayalim fakat 3 yil bu araziye bos kapasite verilmeme ihtimali nedir?(Trafo merkezinin guncel kapasite boslugunu ve tum kapasite sinirini ogrenemeyecegimiz icin artik ihtimaller hesabi yapiyoruz,guzel ulkemizin her is kolunda oldugu gibi:)

 21. Sormak istedigim elindeki cagri mektubu olanlardi tesekkurler.
  Yukaridaki yorumlari okudum ve ges de en onemli unsurun trafo merkezlerindeki bos kapasiteler oldugunu gordum.
  Peki biz trafo merkezlerindeki guncel ve toplam kapasiteyi ogrenemedigimize gore yatirimimizi bir ihtimal uzerine yapacagiz.Ornegin Adana trafo merkezine yakin bir yerde arazi aldik.Sizce bu araziye 2+1 yil icersinde bos kapasite denk gelmeme ihtimali nedir?Kuruma gidip konussak saglikli bilgi alabilirmiyiz yada verirlermi?

  • Ahmet bey, ihtimaller üzerinden Adana gibi bir il de arazi yatırımı yapmak risk teşkil edebilir. Çünkü, bildiğim kadarı ile Adana bölgesinde arazi fiyatları biraz yüksek. Ayrıca diğer cevapları pek anlayamadığınızı gördüm. İşin özeti şu şekilde, boş bir arazi alırsınız, bu arazi için çağrı mektubu başvurusu yaparsınız, eğer trafo merkezindeki kapasitede boşluk varsa çağrı mektubu başvurunuz onaylanır ve çağrı mektubu sahibi olursunuz. Daha sonra, almış olduğunuz çağrı mektubu sizin için şu anlamı taşımaktadır; “2+1 yıl içinde, aldığınız çağrı mektubuna istinaden güneş santrali yatırımını yapmak zorundasınız. Aksi halde çağrı mektubunuz iptal olur”. Arazi konusunda tavsiye veremem, çünkü konuyla ilgili hangi şehirde ne kadarlık bir kapasite açacaklar veya açmayacaklar, bunun bilgisini tayin etmek mümkün değil. Benim şahsım adına ilerleyen 1 adet projem var. İkinci bir projeye başlamak için de hali hazır da mevcut bir arazim var. O arazi yaklaşık 1 yıldır beklemede, ancak en son açıklanan Teiaş lisanssız kapasitelerinden bu senede faydalanamadım, o yüzden bir sonraki açıklamayı bekleyeceğim. Bu iş biraz şans işi. Ancak geçen sene bu işe fiziki olarak başlamış olsa idiniz, durum çok farklıydı. İçinde olduğumuz 1 sene içinde her şey %100 değişti.

 22. Merhaba arkadaslar,cok faydali bilgiler icin tesekkür ederim.
  Almanya kökenli bir Yatirimci ve Danismanlik sirketimiz var..Burada paylasilanlar cok güzel ve dogru bilgilerdir..
  KREDI baglaminda ve diger hizmetleri veren bir sirketimiz ve güclü bir Alman solar firmasi ile ortaklik yapmaktayiz.
  Alman kalkinma bankasindan %5 altinda yillik kredi sagliyoruz.
  sartlarimiz%15 öz kaynak
  %72 kullanilacak malzeminin Alman mali olmasidir.
  10 Yillik malzeme garantisi
  25 yil üretim garantisi
  veriyoruz.
  ilgi duyanlar Email ile yazabilir.

  • GES projesi kurmak istiyorum bunun için finansman olarak yetersizim. Hangi yabancı firmalar destek veriyor ayrıca çağrı mektubu yazınızı bulamadim, çağrı mektubu şuan alabilir miyiz.
   Teşekkürler

 23. Merhaba öncelikle size çok tessekur ederim bu güzel bilgileri bize sunduğumuz için benim karaman ayrancı da ayrı ayrı 4 tane 18000m2-44000m2-40000m2-20000m2 tarlaların mevcut benim sorum hepsi için tek sefer de başvuru yapabilirmiyim ve bu tarlalara güneş paneli yapılabilir belgesini aldıktan sonra neye göre belirleniyor ne kadar panel kurulacağı.

  • mehmet bey, bu arazilerin hepsi için başvuru yapılabilir. Ancak, siz kendi adınıza aynı trafo merkezi içnde sadece 1 MW’lık başvuru yapma hakkına sahipsiniz. Diğer araziler için başkaları adına başvuru yapmanız gerekiyor. 1 MW güneş santrali ise yaklaşık 20.000 metrekare alana kurulabilir. 18 dönümlük arazinizin yapısına bağlı olarak, oraya da 1 MW’lık GES sığabilir. Ama dediğim gibi, eğer bu arazilerin hepsi de aynı trafo merkezine bağlı ise, ancak en fazla 1 MW başvuru yapabilirsiniz.

 24. muhteşem bir konu bu konu ile ilgili tüm makalelerinizi okudum,elektrik-elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiym nasipse birkaç ay sonra mezunum ve yenilenebilir enerji sistemleri üzerine çalışmak istiyorum benim sorum bu iş ile igilenen profesyoneller olarak nereden başlamamı tavsiye edersiniz?danışmanlık,proje ve uygulama gibi,şimdiden tşkler.

  • Sinan bey, öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler. Ayrıca mezun olacağınız içinde hayır olsun şimdiden. Eğer yenilenebilir enerji alanında faaliyet göstermek istiyorsanız, size önerim proje çiziminden yana olabilir. Güneş enerjisi santralleri için proje çizimi ve tedaş onayı yaklaşık 20-30 bin TL size gelir getirebilir, proje başına. Kaldıki GES projeleri mühendisleri çokta aşırı zorlayacak derecede değildir.

 25. İyi gunler

  Marjinal raporu ve cagri mektubu bize. nekadar mal olur.

  Ve bildiginiz yap islet devret yapan sirketler var mi

  • marjinal arazi yazısı için sadece harita mühendisine vereceğiniz 200-300 TL masrafınız olur. Çağrı mektubu içinde eğer 250 kW’a kadar lisanssız üretim tesisi kuracaksanız başvuru bedeli ödemezsiniz yani 0 TL. Ancak 250 kW ve üzeri için 500+KDV başvuru bedeli masrafınız olur. Bunun dışında sorduklarınız için bir masrafınız olmaz.

 26. Sevgili Yönetici, paylaştığınız bilgiler icin cok tesekkur ederim. Cok yalin ve net sekilde cevaplayarak aydinlatiyorsunuz bizleri. Hic bilgim olmayan bir ise, yazdiklarinizi okuduktan sonra heveslendim. Yatirim yapmayi dusunuyorum, umarim yanlis bir karar vermis olmam.

  Adana veya Mersin’de 10 dönümlük tarla kurmak istiyorum. İlk sorum, bu iki sehir arasinda gunes enerjisi toplamak icin ciddi bir fark var mi? En azindan tercihimi etkilemeye degecek kadar. Ikincisi de ovalik asagi bolumle, daglik yukari bolumde bir fark olur mu sizce. Rakimin daha dusuk oldugu yerlerde verimin dustugunu duymustum.

  Tesekkurler.

  • Değerli yorumlarınız için teşekkürler Ahmet bey. Adana ve Mersin arasında çok fazl bir fark olduğunu söylemem doğru olmaz. Bahsettiğiniz 2 şehirde de güzel bir güneş potansiyeli var. Güneş santrali için arazi seçimi isimli yazımızı okumanızı öneririm. Eğer bu yazıyı okuduktan sonra kafanızda soru işaretleri devam ederse, lütfen sorunuzu tekrar sorun.

 27. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim benim arsam hazır 40000m2 yap işlet devret sistemi bana uygun olduğunu düşünüyorum acaba bu iş için nereye başvurmam gerekiyor bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler saygılar Mustafa Akpınar

  • Mustafa bey, öncelikle çağrı mektubu almalısınız. Eğer ges için çağrı mektubunu alamazsanız, güneş tarlası kuramazsınız. Siz gerekli izinleri alın, yatırımcı muhakkak bulursunuz.

 28. İyi günler aceba bu işi yapmak için ilaki şirket olmamız lazım yada baş vurup ta yeni mi şirket kuracağız 2 niçisi bütün raporları çıkartıp daha sonra mı proje yapıyoruz ve projenin aceba ne kadara yaparlar 1 mw için şimdiden cok tşk ederim

  • Şenol bey, güneş tarlası kurmak için şirket kurma zorunluluğunuz yoktur. Yeni çıkan yasal düzenleme ile şahıs ve şirket farkı tamamen kaldırılmıştır. 1 MW büyüklüğünde güneş santralinin size maliyeti 3 Milyon TL civarındadır. Bu rakam artabilirde. Ayrıca bütün izinleri aldıktan sonra proje çizdiriyorsunuz. Eğer projenizde onaylanırsa, güneş santralini fiziki olarak kurabilirsiniz.

 29. Merhaba. Adana/Ceyhan’da ilçeye 7 km mesafede yaklaşık 112 dönüm güney cepheli tarıma elverişli olmayan Şanlıurfa Adana otobanına sıfır çoğunluğu kayalık arazimiz var. Bu yer ceyhan trafo merkezine kestirmeden 5 6 km kadar uzaklıkta kalıyor, biz bu araziye yap işlet devret modeli düşünüyoruz,yatırım için malesef gücümüz yok,bu işi yapan firmaları nasıl bulabiliriz? İnternette çok bilgi kirliliği var, şimdiden teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

  • Tamer bey, öncelikle enerji nakil hattının gideceği güzergahı siz değil enerji dağıtım şirketi belirleyebilir. Belki onlar sizin nakil hattınızı daha uzun yoldan götürmek isteyebilirler. Bunun cevabını ancak çağrı mektubu başvurunuz onaylandıktan sonra alabilirsiniz. Yap-işlet-devret modeli henüz oturmuş değil. Ancak siz mevcut arazileriniz için gerekli izinleri alıp, projeleride onaylatıp yaklaşık 3 sene bekletebilirsiniz. 3 seneye kadar ciddi gelişmeler beklenmektedir. Tabi geleceği kimse bilemez ama araziniz çok fazla değerli değil ise düşünülebilir.

 30. Iyi günler bizim Uşak Karahallıda arazimizimiz var burası babamın, amcamın, halamın ve babannemin üzerin de burasıyla ilgili işlem yapmak istiyorum sahsım için ticari olarak nasıl bir yol izlemem gerek? Bir de Uşak taki bir yer için ben Istanbul dan başvuru yapabilirmiyim?

  • Mustafa bey, Uşakta bulunan bir arazi için yapılacak olan tüm resmi başvuruları yine Uşak’ta veya Uşak’ın elektrik dağıtım işleri ile ilgilenen firmadan yapabilirsiniz. Ticari olarak masraflarınız kısaca şu şekildedir; eğer çağrı mektubunu siz alırsanız sadece 550+KDV başvuru bedeli ödersiniz, buna ilave 300-400 TL harita mühendisine maliyetiniz olur. Ancak bahsettiğim mektup başvurusunu başkasına yaptırırsanız yaklaşık 10-15 bin TL harcarsınız. Buna ek olarak, yukarıda bahsettiğim işlemler bittikten sonra proje için 15-30 bin TL masrafınız olur. Bahsettiğim proje masrafı, sizin alacağınız izinler kesinleşince ortaya çıkar.Aksi halde böyle bir masrafınız olmaz.

 31. Öncelikle merhabalar, iş yerinin çatısına kurmak mümkünmüdür acaba ? 6 bin m2 kapalı iş yeri var çatısına GES kurmak istesek nasıl olur nasıl yaparız gerekli izinler fln nedir tabi mümkünse böyle bir olay 😀 imagination4303@gmail.com mail atarsanız sevinirm

 32. Öncelikle merhaba, Herkez araziye kurmak için sormuş benim farklı bir fikrim var 😀 hali hazırda iş yeri mevcut 4000 m2 kapalı alanın çatısına kurabilirmiyiz. bu olay mümkün ise nasıl bir süreç izlememiz gerekir ve ne kadar bir maliyet tutar ? imagination4303@gmail.com adresinden geri dönüş yaparsanız sevinirm

  • Fatih bey, çatı sistemler içinde aşağı yukarı aynı süreçler izleniyor. Maliyet olarak, çatı sistemleri biraz daha uygun olabilir. Çünkü konstrüksiyon maliyetiniz ciddi anlamda azalıyor. Kablolama ve kanal maliyeti azalıyor. Kepçe ve arazi maliyetiniz olmuyor. Eğer 4000 metrekare çatının tamamına ges kuracaksanız, 4000/6,4= 625 kW Güneş santrali kurulabilir. kW başına maliyet ise 900 Dolar ila 1400 Dolar arasında değişir. 625 kW X 900 Dolar veya 625 kW X 1400 Dolar.

 33. Gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş. Ellerinize sağlık. Ayrıca bütün sorulara cevap verdiğiniz içinde teşekkür etmek isterim.

  • Doğrudur burak bey. Devlet 0,133 dolar cent ücretini vermeye devam ediyor. Bu ücrete ilave olarak yerli ürün teşvikleri de bulunuyor.

 34. Hocam banada il tarımdan cevap geldi ve bundan sonraki aşama içinde bir dilekçe ile bölgemizin Medaş şirketine başvurmamız gerekiyor dimi onlara başvuru dilekçesini yazıp verdikten sonra cevapları olumlu gelirse ondan sonra elektrik mühendisi bulup projeyi çizdirmemiz gerekiyor galiba öylemi bu konudada degerli yorumlarınızı yazarsanız çok memnun olurum.

  • Aynen doğrudur hüseyin bey. Eğer bağlı olduğunuz enerji dağıtım bölgesinde boş kapasite varsa ve eksik evrak sıkıntısı olmazsa, başvurunuz olumlu olur. Çağrı mektubu başvurunuz olumlu olursa, hem proje işlemlerini en kısa sürede başlatın, hemde yegm için belediyenizden izin alın. Başarılar…

 35. AYDIN/ÇİNE’ KURULUMU TAMAMLANACAK OLAN 1.15 MGW GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİMİZ SATILIKTIR. DETAYLAR TELEFON VE MAİL YOLUYLA VERİLECEKTİR.

 36. Fatih Bey merhaba, web sitenizi ve makalelerinizi paylaşımlarınızı çok beğeniyorum. Tümünü okumaya çalışıyorum. Benim sorum şu. Kuracağımız gesler için devletle 10 yıllık anlaşma yapılıyor. 10 yılın sonunda devlet sözleşmeyi sonlandırmak isteyebilir mi? Bu durumda bizim yatırımlarımız boşa gitmiş olur mu? Böyle bir ihtimal var mı? Daha önce sorulduysa yada ayrıca yazılarınızda bahsettiyseniz kusura bakmayın. Çok teşekkür ederim.

  • Cem bey, değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Yasal olarak en az 10 Yıl devlet garantisi bulunmaktadır. Ancak, bu 10 yıl sürenin sonunda ne olacağı konusunda kimsenin bir beyanı veya fikri yoktur. Biz, sadece mevcut olan bu garanti süresinin sonunda ne olacağı konusunda yasal bir düzenleme yapılacağını biliyoruz. Bunun dışında bir bilgimiz bulunmamktadır. Ancak, devlet milyonlarca lira harcanan bu tesisleri de çöpe atacağını zannetmiyorum. Bu tesisler bizim dışa bağımlılığımızın önüne geçen etmenlerden birisidir. Umarım, gerekli yasal düzenlemeler bir an önce çıkar.

  • Tedaş ile zannedersem proje onayı için gerekli evrakları sordunuz. İlerleyen dönemde, tedaş proje onayı için gerekli evraklar isimli bir makale yayınlayacağız. İlginiz için teşekkürler.

 37. henüz karar vermiş değilim elektirik üretip satmayı düşünüyorum bu işe 300.000.00[üç yüzbin] yeyeterlimi
  üçyüzbin yatırım yaptığımda kendini ne kadar sürde amörti eder bilgilendirirseniz memnun olurum

  • İbrahim bey, eğer gerçekten yaptığınız yatırımın kazanç getirmesini istiyorsanız en az 500.000 TL nakit paranız olmalı. 500kW’lık bir santral kurduğunuzu farz edersek, size yaklaşık 2.000.000 TL’ye yakın bir maliyeti olacak. Bu bedelin ise en fazla 1.500.000 TL’sini banka size kredi olarak verebilir. Birçok banka da maalesef vermiyor. Şuanda kuveyt türk bu işteki öncü bankalardan. Dediğim şekildeki bir yatırımın amortisman süresi ise yaklaşık 8-9 yıl olur.

 38. merhabalar bizim osmaniye kadirlide bir arsamız var. birileri gelip babamla anlaşma yapmışlar ve aylık kira bedeli vereceklermiş. içeriği hakkında hiç bilgim bulunmamaktadır.şu anda direkleri dikiyorlarmış. arsayı niye satın almadılarda kira aldılar.
  sıkıntı olur mu böyle şeylerde?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Fatıh bey cok guzel acıklama yapmışınız oncelikle tşk ederiz.benim de tarsus il sınırlarında guneye bakan TEK PARSEL 63 dönüm tarıma elverişsiz bi arazim var elektirik kablosu geciyo yakınından .kendim yapmayı düşünüyordum ama gücüm yok ve bu konularda tecrübesizim eger yapmak isteyen varsa arazim satılıktır.marjinal raporu var tlf 0 538 *******

   • Enver bey, öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkürler. Şuanda türkiye’deki neredeyse tüm trafo merkezleri dolu. Ancak, 1-2 yıl içerisinde yeni kapasitelerin açılacağını tahmin ediyoruz. Eğer arazinizi kiralama veya satma niyetiniz varsa, biraz daha beklemeniz gerekebilir.

  • Kiralama kontratına bakmak gerekiyor. Eğer kontrattaki şartlar her iki taraf içinde uygunsa bir sıkıntı çıkmaz. Bu işi yapanların araziyi kiralamalarının tek sebebi, arazi fiyatının yüksek olmasıdır. Eğer arazi fiyatı uygun olursa satın alırlar. Güneş santrali yatırımında her maliyet dikkatle yapılmalıdır, aksi halde amortisman süresi uzar. İlginiz için teşekkürler

 39. Merhaba, yıl 2017 çağrı mektubu devir satışı bitti, şimdi nerden başlanmalı ne yapılması gerekir. Anladığım kadarı ile bu iş gittikçe zorlaşmaya başladı.

  • Merhaba ibrahim bey. Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Evet yıl 2017 ve güneş santrali yatırımları şuan için (mevcutlar hariç) bitti. Çünkü trafo merkezleri dolu ve yeni kapasiteler açılmıyor. Bizim tahminimiz önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde yeni kapasite tahsislerinin olmasıdır. Sizin tek yapabileceğiniz şey, araziniz için marjinal yazısı almak ve çed gerekli değildir yazısı almak. Bunun dışında yapılacak veya başvurulacak herhangi bir yer yok maalesef.

 40. Yönetici bey Merhaba;
  Öncelikle yararlı bilgiler için ağzınıza sağlık.
  Benim de burada 2 farklı sorum olacak
  1-Lisansız üretimlerde, bizim kurulu gücümüzü ilgili dağıtım firması mı belirliyor.? ( İlgili arazi üzerinde tükettiğimiz Elektrik’e bakarak mı belirliyor. Yoksa, bütçemiz kapsamında 1 MW’a kadar istediğimiz güçte kurulum yapabiliyor muyuz.
  2-Bildiğim kadarı ile, ilgili dağıtım firmasının 10 yıl alım garantisi var. Ancak 10 yıldan sonra ne olacak. ?
  3-Eğer lisanslı üretime baş vuracak isem 1 yıl ölçüm yapmak zorunda mıyım?
  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum
  Saygılarımla

  • Yorumlarınız için çok teşekkür ederim hayati bey. Sorularınıza sırasıyla şöyle cevap verebilirim;

   1) En son çıkan yönetmelikler kapsamında, tükettiğiniz elektriğin en fazla 30 katı kadar bir kurulum yapabiliyorsunuz. Şahıs veya şirket farketmeksizin maksimum 1 MW gücüde lisanssız üretim tesisi kurabiliyorsunuz. Ayrıca, 1 MW’lık güneş santrali için en az 18-20 dönüm büyüklüğünde bir arazinizin olması gerekmektedir. Dip not: araziyi alırken yanından kadastro yolu geçmesine dikkat edin ki ileride imar başvurusu yaparken sıkıntı çıkmasın.

   2) Devletin en az 10 yıl alım garantisi bulunmaktadır. Ancak, 10 yıl sonra ne olacağı konusunda hiç kimsenin bir bilgisi veya fikri bulunmamaktadır. Ama bununla ilgili de bir yasal düzenleme beklenmektedir.

   3) Lisansslı güneş enerjisi işi bambaşka bir iş. Oldukça fazla prosedür bulunmaktadır. O yüzden burada herhangi bir bilgi veremeyeceğim.

   Teşekkürler

  • Fatih bey, kw başına 1500-1900 dolar gibi düşünebilirsiniz. 1 kW ise arazide yaklaşık 20 metrekare yer kaplamaktadır. 5000/20 = 250 kW büyüklüğünde bir tesis kurabilirsiniz. 250×1500 = 375.000 Dolar yaklaşık maliyetiniz olur. Tabi bu maliyet normal koşullar için geçerlidir. Eğer güneş santralini bağlayacağınız trafo mesafesi çok uzunsa maliyet artar. Arazi yapısı bozuksa harfiyat ve düzenleme maliyeti artar, v.b… uzar gider. İlginiz için teşekkürler

 41. Vermiş olduğunuz blgiler gerçekten açıklayıcı ve kolay anlaşılır teşekkürler. Güneş enerjisi tarlası için yatırım yapmak istedim fakat bana tüm trafoların dolduğu söylendi sıkıntı türkiye genelindeymiş bu konuda bir bilginiz varmı yoksa görüştüğüm firmanın bir hatası mı var cevap verirseniz sevinirim kolay gelsin

  • Osman bey değerli yorumlarınız için çok teşekkürler. Almış olduğunuz bilgiler doğrudur. Şuanda türkiye geneli tüm trafo merkezleri dolu diyebiliriz. Güneş santrali yatırımları için yeni kapasitelerin ise en az 1-2 yıl sonra açılacağını tahmin ediyoruz. Ancak, mevcut trafo merkezlerinde 50kW’a kadar olan tesisler için boş kapasiteler bulunmaktadır. O kapasiteler ise her trafo merkezi için 5 MW ile sınırlıdır. Bahsettiğim kapasiteler evlerin çatılarına yapılacak olan güneş enerjisi tesisleri için geçerlidir. Şuanda onlar boş ve başvurduğunuz anda alabilirisiniz. Benim sizlere tavsiyem, eğer aklınızda evinizin veya apartmanınızın çatısı için güneş enerji sistemi kurmak varsa, çağrı mektubunu şimdiden alın. Çünkü yeni bir düzenleme yapıldı ama henüz yürürlüğe girmedi. Yürürlüğe girdiği anda, tüm apartman çatılarında güneş enerjisi için çalışmalar hızlı bir şekilde başlayacak.

 42. Hayırlı işler cümleten bereketli kazanclar biz güneş paneli kurulumu ve her türlü elektirik islerini yapiyoruz 25 kisilik ekibimiz var (isin büyüklüğüne veya erken teslimata göre sayi artirilabilir ) panel kurumu , sehpa kurulumu , elektirik isleri icin ulasabilirsiniz

  Tel. **************
  Tel. **************

 43. 250 kwh arazi için santralin getirisi ne olur ? dc güç artırımı bunu etkilermi ? ve 2018 yılından itibaren dağıtım bedelleri artıcak bu durumu bizi ne kadar etkiler ?
  Teşekkürler

 44. güneş enerjisiyle ilgili yatırım yapmak isteyenlerle görüşebiliriz.benimle telden mesaj yolu ile irtibata geçebilirsiniz.whatsapp yada normal mesaj olur.tel no: ******

 45. Bende bu işe girmek istiyorum ama 0 sermaye var tarima elverissiz tarlayı nasıl bulucam bide enerji ve tabi kaynaklar Bakanlığı aldığın tarla hazine Maliysa %85 indirim yapiyo deniliyor bu doğru mu ? Cesaret var ama çevrenin lafları etkiliyor insanı 0 sermayeyle yapabilirmiyim ve bir çok insan diyo madem bundan bu kadar para kazanılıyo herkes yapar sen tek mi akillisin bana yardımcı olur musunuz

 46. Merhaba Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Çağrı mektubunu 6. adımı tamamladıktan sonra mı alabiliyoruz. önce mi ? Tedaşa verilecek proje için masrafım ortalama ne kadar olur?
  İyi çalışmalar.

 47. Benim anlayamadiğım nokta ülkemiz dişaridan elektrik ithal ederken elektrik fiyatlari ozellikle sanayii bu kadar yuksekken trafo merkezlerinde neden talep yok? Yeni trafolarmi yapilmasi gerekiyor yoksa bu kadar tuketim olmadigi içinmi boyle eger boyleyse fiyatlar neden düşürülmuyor aydinlatabilirmisiniz

  • Oğuz bey, trafo merkezleri istenildiği taktirde her yere kurulabilir. Bu önemli değil. Önemli olan şebekenin bu elektrik akışını kaldırabilmesidir. Bunun içinde şebeke elektrik altyapısının geliştirilmesi gerekmektedir. Bahsettiğiniz konu ciddi teknik açıklama isteyen bir konudur. Ben size sadece özet olarak şunu söyleyeyim; Mevcut türkiye elektrik altyapısı müsait değil. Ama devlet bunun için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Şuanda yeni yüksek gerilim hatları ve yeni trafo merkezleri inşaa ediliyor.

 48. konya celtikte 221 dekar arazamim var elektirik döşyeceklere kirya verebilirim 10 yıl yada 15 yıl telim 05356755127

 49. Merhaba Fatih Bey.sabırla bizlere değerli bilgilerinizi aktardığınız için teşekkürler.GES hakkında sayenizde bir şeyler öğreniyoruz sağolun varolun. Toplamda 210 DÖNÜM marjinal Tarım arazimiz var ,ancak 3 hisseli.Kişi başı 1 MW burada da geçerlimi yani 3 hisse= 3 MW mı? Yoksa tapuyu ayır kendin girişim yap mı dersiniz? İkinci olarak .Yap işlet Devret ciler 8 yıl süre sonunda devredeceğiz diyorlar ,Döviz in böyle yükselişinde maliyetler artarken bu kısa sürede onlar için nasıl Kar lı bir yatırım olabilir ki? Yoksa % 5 Komisyonu peşin alıp çekilecek mi? Kusura bakmayın elde avuçta biraz var onuda kaptırmak istemiyorum o yüzden haklı olarak tereddütteyim.İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

  • Berkan bey merhaba. Şuanda tüm türkiye’de ki trafo merkezlerinde lisanssız üretim için ayrılmış kapasiteler dolu görünüyor. Ve muhtemelen 1-2 sene boyunca da yeni kapasite tahsisi görünmüyor. Kapasiteler açıldığı zaman 1 kişi maksimum 1 MW başvuru yapabilir. İkinci bir başvuruyu aynı kişi, farklı trafo merkezine yapmak zorunda. Siz kapasiteleri epdk sitesinden takip edin. Yeni kapasite tahsis edildiği zaman çağrı mektubu başvurusu yapın. Çağrı mektubunu aldıktan sonra, 2. şahıs veya firma arayışına girmeye başlayabilirsiniz. İşin başı maalesef en zor kısımlarından birisidir. Bu yüzden sabırlı olmanız da fayda var. Çağrı mektubu başvurusunu kendiniz (arada aracı olmadan da) yapabilirsiniz.

 50. Fatih bey,çok anlaşılır cevaplar veriyorsunuz.Teşekkür ederiz.Ben şu konuda yardım istiyorum.Konutların çatıları için çağrı mektubu almak kolay dediniz sanırım.50 KW ya kadar Trafo merkezlerinde kapasite bulabileceğimizi belirttiniz.Çatılar da kurulacak sistemlerin trafo merkezine uzaklığı ve nasıl bağlantı yapılacağı ,yaklaşık maliyeti vede karlılığı hususunda bizi aydınlatırsanız sevinirim.Ayrıca bu tür bir yatırımın geri dönüşü ne kadar sürede olur ve bina sakinleri ne tür bir karlılıkla ikna edilebilir. İyi çalışmalar.

 51. Sayın yönetici kardeşim. şu anakadar verdiğin tüm bilgiler için size çok teşekkürle. Yazılarınızı ve yorumlarınızı dikkatle okudum ve çok faydalandım. çok araştırdım ama bir sonuç alamadı: Acaba seraların çatısına bu yatırım yapılabilirmi, mevzuat buna izin veriyormu. iyi çalışmalar dilerim.

 52. Merhabalar ben İstanbul’a elektrik santrali kurmak istiyorum milli Emlak’tan arazi alabilirmiyim bu iş için alınıyorsa toplam maliyetim ne olur

 53. Merhaba Şile’de deniz kıyısında 1.200 metre yerim var bu iş için değerlendirme yapmam ne kadar sağlıklı ve verimli olur. ( Yerim Küçük mü ? )

 54. İstanbul arnavuyköy tayakadında 8.000mt olan arsamıza ges yaptırmayı düşünüyoruz yap işlet devret modeliyle yada kredi alabileceğimiz destek olan bankalardan bilgi tedaşın arz talep onayı belediyeden imar izni hakkında bilgi istiyoruz / izmir seferihisarda 30.000mt olan arsamız içinde bilgi almak istiyoruz

 55. Hocam vermiş olduğun bilgilere sana çok teşekkür ederim bayağı GES için bilgi vermiş siniz ben ben Afyonkarahisar da 20 dönüm Tarla aldım ve ben GES kurmak istiyorum bana danışmanlık hizmetleri yaparmisiniz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here