Güneşi Tut Gelecek Parlak Olsun Projesi Sandıklı’da Hayat Buluyor

0
940
Güneşi Tut Gelecek Parlak Olsun Projesi
Güneşi Tut Gelecek Parlak Olsun Projesi,sandıklı güneş enerjisi,sandıklı güneş santrali,sandıklı kaymakamlığı güneş enerjisi

Zafer Kalkınma Ajansının desteği ile Afyonkarahisar ilinin Sandıklı ilçesinde bir okulda, “ Güneşi Tut Gelecek Parlak Olsun ” projesi uygulanacak. Proje kapsamında seçilen okulun; ısınma, aydınlatma ve enerji ihtiyacı tamamen güneş enerjisinden sağlanacak. Sandıklı Kaymakamlığının öncülüğünde gerçekleşecek olan projeye, Zafer Kalkınma Ajansı destek sağlayacak.

Sandıklı Kaymakamı Faik Arıcan ve Zafer Kalkınma Ajansı yetkilileri, uygulanacak olan projeye imzalarını attılar. İmzalanan protokolde Sandıklı Kaymakamlığına bağlı “Köylere Hizmet Götürme Birliği” de projeye maddî destek sağlayacak. Zafer Kalkınma Ajansı projeye 261 bin 633 TL kaynak ayırdı. Köylere Hizmet Götürme Birliği ise projeye 112 bin 172 TL bütçe ayırdı. Projenin toplam maliyeti ise 373 bin 805 TL olarak açıklandı.

Güneşi Tut Gelecek Parlak Olsun projesi, Yavaşlar Köy Okulunda uygulanmaya başlayacak. Okulun enerji, ısınma ve aydınlatma ihtiyacı hayata geçirilecek proje sayesinde karşılanacak. Okulun bahçesinde kurulacak olan sistem tamamen hibrit ısıtma sistemi ile çalışacak. Projenin kapladığı alan 9 bin 800 metre kare olarak tespit edildi. Açık alanda kurulacak olan tesis, 6 metre uzunluğunda 61 adet akıllı aydınlatma direği ve 1500 metre kare alana sahip spor salonunun aydınlatmasını sağlayacak.

Yeni Okullar için de Yeni Projeler Hayata Geçirilecek

Pilot uygulama okulu olan bölge dışında, ilerleyen zamanlarda yeni projelerin de hayata geçirileceği öğrenildi. Sandıklı Kaymakamlığından gelen açıklamaya göre “Güneş Enerjisi Üretim Merkezlerini yatırımcıların da desteği ile artırmayı düşünüyoruz. Bu kapsamda ilerleyen zamanlarda daha çok proje üreteceğiz” denildi. Köylere Hizmet Götürme Birliği, örnek okul olarak seçtiği Yavaşlar Köyü’ndeki okulu pilot bölge olarak belirledi.

Sandıklı Kaymakamı Faik Arıcanİlerleyen zamanlarda bu okula uygulanacak olan sistem, diğer okullarda da kullanılabilecek. Kaymakamlığın amaçlarından bir tanesi de fiziksel olarak okulların durumunu iyileştirmek ve yenilenebilir enerji kaynaklarından okulların da yararlanmasını sağlamak. Okuldaki öğrenciler de aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilinçlendirilecekler. Projenin ilk defa uygulanacağı Yavaşlar köyündeki okul bir ilk.

İlerleyen zamanlarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar, ilkokul öğrencilerinin bu konuda bilinçlendirilmesi ile farklı bir boyut kazanacak. Türkiye’de güneş enerjisinden yararlanılan alan sayısı oldukça fazla. Bu potansiyeli değerlendirebilecek büyük projelere ihtiyaç var. Halihazırda uygulanan ve uygulanacak olan projeler bulunuyor. Ancak bu projelerin sayısı şu anda bile yeterli değil.

Projelerin birçoğu güneş enerjisi olarak hayata geçse de ülkemizde başka yenilenebilir enerji kaynakları da bulunuyor. bu kapsamda diğer yenilenebilir enerji kaynakları alanında da projeler gelmeye devam edecek gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here