Güneşin Enerjisi ile Çalışacak Olan Arıtma Tesisinde Sona Gelindi

0
887
gunesin-enerjisi-ile-calisacak-olan-aritma-tesisi
güneş enerjisi ile çalışan arıtma tesisi,güneş enerjili arıtma tesisi,yalova arıtma tesisi,yalova güneş enerjisi

Dünyanın ikinci en büyük projelerinden bir tanesi olan ve enerji ihtiyacının büyük bir kısmını güneş enerjisinden karşılayacak olan arıtma tesisinin yapımında sona gelindi. Türkiye’de yapılan ve yapımı neredeyse tamamlanmak üzere olan arıtma tesisi, Türkiye’nin en büyük arıtma tesisi olacak. Arıtma tesisi şu anda UDEAŞ’tan enerji lisansı alınmasını bekliyor. Eğer lisans alınırsa, İller Bankası’ndan kredi talebinde bulunulacak.

Yalova ilinde yapılan arıtma tesisinin enerji ihtiyacı %60 oranında güneşten sağlanacak. Arıtma tesisinin maliyet olarak en önemli kalemlerinden bir tanesi olan enerji ihtiyacı böylelikle, düşük bir maliyetle karşılanmış olacak. Arıtma tesisinin enerjisini sağlayacak olan güneş enerji yapısında binlerce güneş paneli kullanılıyor. Proje nerede ise bitme aşamasına geldi ve UEDAŞ’a elektrik üretim lisansı için başvuruda bulunuldu.

YASKİ Başkanı Ahmet ÖzsümerYASKİ Başkanı Ahmet Özsümer “YASKİ olarak böyle bir projeyi Yalova ilinde bitirme aşamasına geldiğimiz için çok mutluyuz. Tesisin en büyük gider kalemi enerji ve biz bu enerjiyi en düşük maliyet ile elde etmeyi başardık. Diğer türlü düşük maliyetlerle enerjiyi elde etmemiz mümkün değildi. Bizde kendi enerjimizi üretmeyi kararlaştırdık. Yaptığımız araştırmalarda kendi enerjisini üretebilen dünya üzerinde yalnızca bir tesis olduğunu gördük. Biz dünyada bu tesisten sonra ikinci konumdayız” açıklamalarında bulundu.

Dünyadaki güneş enerjisi ile çalışan en büyük tesisten esinlenen proje, şu anda dünya çapında ikinci büyük proje olma konumunda yer alıyor. Enerji lisansı alındığı zaman tesis, kendi elektriğinin büyük bir kısmını üretebilecek ve 10 yılda kendisini amorti edebilecek konuma ulaşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here