Güneşin Zaferi Projesi, Yunusemre Belediyesi Tarafından Hayata Geçiriliyor

0
1023
güneşin zaferi projesi
güneşin zaferi projesi,yunusemre belediyesi güneş enerjisi,yunus emre belediyesi güneş santrali

Yakın bir zamanda Yunusemre Belediyesi’nin hazırlamış olduğu ve Zafer Kalkınma Ajansına gönderdiği, ” Güneşin Zaferi, Enerjisi Verimli ” isimli proje diğer projeler arasından ilk üçe girmeyi başardı. ZEKA Güneşin Zaferi Projesi için 560 bin TL hibe desteği sağlayacak ve projenin hayata geçirilmesi ile birlikte güneş enerjisinden elektrik üretilecek. Güneşin Zaferi Projesi uygulanması ile birlikte dış kaynaklı fosil kaynaklara ihtiyaç da biraz olsun azalacak.

Bilindiği üzere fosil kaynaklı yakıtlar şu anda ülkemizin baş enerji kaynakları arasında yer alıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından mümkün olduğu kadar yararlanmak bu yüzden oldukça önemli bir konu haline geliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının en önemlilerinden olan güneş enerjisinden ülkemiz yüksek oranda istifade edebilir.

Mehmet ÇerçiZafer Kalkınma Ajansı’nın düzenlediği yarışmaya 70 proje katıldı. Yunusemre belediyesinin projesi, bu 70 proje arasından üçüncü oldu. 560 bin TL hibe desteği sağlanacak olan proje, güneşin en verimli olduğu bölgede hayata geçecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi “Manisa ilinde bulunan Yunusemre ilçesi, yılın 300 günü güneş alabilen bir konuma sahip. Biz bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirebilmek için güzel bir proje hazırladık ve projemiz destek buldu. Yakın bir zamanda tesis kurulumu başlayacak ve güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreteceğiz” söylemlerinde bulundu.

Manisa ilinin en büyük ve en kalabalık ilçesi olan Yunusemre’nin elektrik ihtiyacı da fazla oluyor. Tesisin kurulması ile birlikte ilçenin elektrik enerjisi ihtiyacı büyük bir oranda karşılanmış olacak. Proje, ilçenin Pazar yeri olan Laleli pazarının çatı alanına uygulanacak.

Yenilenebilir enerjinin gün geçtikçe ülkemizde yaygınlaşması, bu gibi projelerin artması ile kendisini gösteriyor. Enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için yenilenebilir enerji kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Şu anda Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları arasında en fazla güneş enerjisine yatırım yapılıyor. Ancak ilerleyen zamanlarda diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından da yüksek oranda istifade edilebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here