Güneşten Elektrik Üreten Perde İmal Edildi! | +Yerli

0
1239
güneşten elektrik üreten perde

Güneşten elektrik enerjisi üretmede yeni bir adım daha atıldı. Üstelik bu adım bir Türk’ten geldi. Perde şeklinde tasarlanan güneş enerjisi üretim hücreleri ile evlerde güneşten elektrik elde etmek mümkün hale geldi. Yalçın Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Fuat Yalçın tarafından geliştirilen güneşten elektrik üreten perde ürünü ile ilgili olarak Ukrayna’ya ihracat da başladı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yalçın Enerji Üst Yöneticisi (CEO) Ahmet Fuat Yalçın; kendisinin yüksek lisans tezi sırasında geliştirdiği bu proje üzerinde 2,5 yıldır çalıştıklarını ve projede son aşamaya geldiklerini dile getirdi. Proje ile her evin kendi elektrik enerjisini üretmesini amaçladıklarını belirten Yalçın; üstelik bunu da yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşten gerçekleştirecek olmanın hem ekonomik tasarruf sağlayacağını hem de çevreye zarar vermeyeceğini vurguladı.

Faturalar 3’te 1 Oranında Azalabilir!

Binaların çatılarına güneşten elektrik enerjisi üretmek adına panel yerleştirilmesinin bina sakinlerinin onayına tabi olduğunu hatırlatan Yalçın; kendi geliştirdikleri üründe ise böyle bir durum olmadığını ve herkesin evindeki perdeleri bu ürün ile değiştirebileceğini kaydetti. Katlanabilir yapıdaki gerçek perde görünümündeki bu ürünün dünyada türünün ilk ve tek örneği olduğunun altını çizen Yalçın konuyla ilgili hesaplama da yaparak vatandaşın kazanç seviyesini takribi olarak ortaya koydu. Buna göre;

İstanbul’da güney cephe bir pencerede takribi 5 saat güneş gören bu perdenin 700 wattsaat elektrik üreteceğini kaydeden CEO Yalçın; bu elektriğinde bir televizyonu takribi 14 saat, veya bir buzdolabını yaklaşık 7 saat, yahut bir lambayı ortalama 70 saat çalıştırmaya yetecek seviyede olduğuna dikkat çekti. Herkesin evinde kullanabileceği bu ürünün yanında ufak bir güç kaynağı olduğunu söyleyen Yalçın; ürünün prize takılması ile güneşten elde edilen enerjinin hemen evde kullanılmaya başlanabileceğine vurgu yaptı. Bu sayede yılda faturaların ortalama 3’de 1 oranında azalmasının mümkün olduğunun altını çizdi.

Güneşten elektrik üreten perdenin metrekare fiyatının yaklaşık 3 bin 125 Türk Lirası olduğunu söyleyen Yalçın; ürünlerinin büyük oranda yerli üretim olduğunu ifade etti. Yalnızca perdede yer alan güneş hücresini Amerika Birleşik Devletleri ve Tayvan’dan getirttirdiklerini söyleyen Yalçın; ürünün diğer malzemelerinin ise yurtiçinden sağlandığını belirtti.

Güneşten Elektrik Üreten Perde İhracatı Başladı!

Ürünlerinin pek çok ülkeden talibi bulunduğunu deklare eden Yalçın; ilk ihracatlarını da Ukrayna’ya yaptıklarını ifade etti. Bunun yanı sıra; New York ve Kıbrıs’tan ürünlerini sipariş eden firmalar olduğunu söyleyen Yalçın; bu firmaların ürünü denedikten sonra daha fazla adet sipariş geçeceklerini belirtti.

2019 yılı ile birlikte fabrika kurarak seri üretime geçmeyi hedeflediklerini deklare eden Yalçın, enerji verimliliği bakımından yüzde 22 ile en yüksek noktada bulunan ürünlerinin alıcısının çok olacağının sinyallerinin şimdiden aldıklarını kaydetti. Türkiye’de de özellikle hastane ve şirketler gibi pek çok binanın enerji maliyetlerinin güneşten enerji üreten perde sayesinde düşürülebileceğini ifade eden Yalçın; yurtiçi Pazar payını 1,7 milyar dolar olarak hesapladıklarını söyledi.

Ürünün seri üretime geçmesinin ardından marketlerde satışa sunmayı planladıklarını sözlerine ekleyen Yalçın; bu sayede herkesin kolay ulaşabileceği ve hemen alıp evinde kullanmaya başlayabileceği yapıda bir ürün olmasının hedeflendiğini vurguladı.

Avrupa ve Ortadoğu’ya da İhraç Edilecek!

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Ortadoğu’nun da kendi Pazar stratejileri arasında yer aldığını ifade eden Yalçın; ABD’nin yaklaşık 10,1 milyar dolar, Avrupa’nın takribi 10,7 milyar dolar ve Ortadoğu’nun da ortalama 3,8 milyar dolar seviyesinde Pazar hacmine sahip olduğunu tespit ettiklerini dile getirdi.

Gelecek yıl geçilecek seri üretimde yılda 80 megavatlık üretim kapasitesine ulaşmayı planladıklarını belirten Yalçın; gelecek talebe göre bu kapasitenin de artırılabileceğinin altını çizdi. Yalçın; seri üretime geçmeleriyle birlikte, geliştirdikleri aplikasyon ile tüketicilerin perdeyi hangi pencerede kullandıklarında daha fazla verim alabileceklerine yönelik bilgileri de sunacaklarını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here