Hamburg Kentinde Rüzgar Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı Başlıyor

0
942
rüzgar enerjisi ve teknolojileri fuarı
rüzgar enerjisi ve teknolojileri fuarı,rüzgar enerjisi fuarı,hamburg rüzgar enerjisi fuarı

İki yılda bir yapılan Rüzgar Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı bu seneki açılışı, Hamburg kentinde yapıldı. Kentte düzenlenen fuara, 30 ülkeden bin 200 firma katılım gösteriyor. 2 yılda bir fuara, dünyanın önde gelen firmaları katılıyor. Bu firmalar arasında Türkiye’de faaliyet gösteren tanınmış firmalarda var. Türkiye’den katılacak olan firmalar; rüzgar santralleri, türbin ve depolama sistemleri, tesis ile ilgili birçok malzemeyi rüzgar enerjisi ve teknolojileri fuarı ile tanıtacaklar.

Hamburg Fuar Merkezi, 65 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. Rüzgar enerjisi ve teknolojileri fuarı dünya çapında tanınan ve RES projelerinde isim yapmış firmaların yanı sıra siyasilerin de katılımı olacak. Hamburg kentinde düzenlenecek olan fuar ile birlikte, fuarın yanında yer alan konferans salonunda bu yıl Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından düzenlenecek olan “ Avrupa Rüzgar Konferansı ” da düzenlenecek. Fuarda katılım gösterenlere, rüzgar enerjisi hakkında genel bilgiler aktarılacak.

(TUREB) Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği başkanı Mustafa Ataseven yaptığı açıklamada “Türkiye’den katılım gösterecek olan üye firmalarımız, Hamburg kentinde düzenlenecek olan fuarda ürünlerini sergileyecekler ve sektördeki yenilikler hakkında bilgi edinecekler” söyleminde bulundu. Ataseven yaptığı bir başka açıklamada “Türkiye rüzgar enerjisi yönünden yüksek potansiyele sahip bir ülke. Biz bu potansiyeli en üst seviyesine getirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden olabildiğince yatırım kapasitesini artırmayı hedefliyoruz” söyleminde bulundu.

Rüzgar Enerjisi Pazarında Türkiye Hızla Büyüyor

hamburg-ruzgar-enerjisi-fuariHamburg kentinde düzenlenecek olan fuarın resmi internet sayfasında, Türkiye’den de bahsediliyor. Fuarın sitesinde Türkiye’nin dünya genelinde rüzgar enerjisi alanında hızla büyüyen Pazar olduğu belirtiliyor. Ayrıca internet sitesinde, Türkiye’deki yatırımcıların rüzgar enerjisi alanında yaptığı yatırımlara yer veriliyor. Hükümetin bu alanda yatırımcılara destek vermesi de fuarın internet sayfasında ayrıntılı bir şekilde yer alıyor.

Son yıllarda yenilenebilir enerji yatırımlarının arttığı ülkemizde, rüzgar enerjisi yatırımlarına olan ilgi oldukça büyük. Bu alanda yeni yatırımlar yapılıyor ve yeni teknolojiler takip ediliyor. Enerji bağımlılığından kurtulmak için yenilenebilir enerji alanında büyük projeler hayata geçiriliyor. Bu kapsamda Türk hükümetinin amacı, 2023 yılına kadar rüzgar enerjisi ile elektrik üretebilecek olan tesislerin kapasitesinin 20 MW gibi bir değere yükseltilmesini sağlamak.

Almanya’nın Hamburg şehrinde iki yılda bir düzenlenen rüzgar enerjisi ve teknolojileri fuarı ile edinilecek bilgiler bu kapsamda oldukça önemli. Yeni yatırımların yanı sıra maliyeti düşürecek ve kapasiteyi artıracak yeni teknolojilerin, proje kapsamına alınması ülke ekonomisi açısından önem arz ediyor. İlerleyen zamanlarda büyük bir potansiyele sahip olan ülkemizde, yenilenebilir enerji kaynakları son teknolojiler kullanılarak kapasitesi oranında kullanılabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here