Hangi Besinlerde Omega 3 Bulunur?

0
102

Omega 3, vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan alması gereken yağ asitidir. Omega 3 yönünden zengin besinleri beslenme programlarımıza dahil etmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Omega 3 balık, kabuklu yemişler ve soya fasulyesi yağları gibi gıdalardan alınabilir.

Balık

Balık; yüksek yağ içeriği nedeniyle omega 3 açısından oldukça besleyici bir besindir. Sağlıklı bir şekilde tüketmek için ızgara yapılabilir veya fırınlanabilir.

Zeytinyağı

Omega 3 açısından zengin bir diğer besin ise zeytinyağıdır. Zeytinyağının her 100 gramında yaklaşık olarak 8-10 gram omega 3 bulunur.

Avokado

Sağlıklı yağlar açısından oldukça zengin olan avokado, salata ya da sandviç hazırlarken kullanılabilecek harika bir besindir. Bununla birlikte, bol miktarda protein ve potasyum içerdiğinden kas kütlesinin büyümesine ve onarılmasına yardımcı olur.

Soya Fasülyesi

Soya fasulyesi kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, B ve C vitamini içerir. Ek olarak, lif içeriği yüksektir ve daha iyi bir sindirim ya da kolesterolü düşürmek için faydalı olabilir.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi, her 100 gramda yaklaşık olarak 10 gram kadar omega 3 içerir.

Kuruyemiş

Omega 3 içeren besinlerden bir diğeri ise kuruyemişlerdir. Enerji ve canlılık sağlamanın yanı sıra, düzenli olarak kuruyemiş tüketimi vücudumuzda daha sağlıklı yağ değerlerine sahip olmamız konusunda yardımcı olabilmektedir.

Yeşil Sebzeler

Omega 3 genel olarak balık gibi hayvansal kökenli gıdalarla ilişkilendirilse de marul veya ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bolca bulunur. Daha fazla sebze tüketerek, daha sağlıklı bir beslenme programı uygulayabilirsiniz.

Omega 3 takviyesi için https://www.orzax.com/’u ziyaret edebilir, aradığınız takviye ürünlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here