Hasan Sever İnşaat Enerji Yatırımlarını Artıracak

0
993
Hasan Sever inşaat
Hasan Sever inşaat,Hasan Sever inşaat güneş enerjisi,Hasan Sever inşaat ges yatırımı,güneş enerjisi yatırımları,gaziantep güneş enerjisi

Yurt içinde ve yurtdışında birçok başarılı inşaat işlerine imza atan Hasan Sever inşaat, bugüne kadar yapmış olduğu enerji yatırımlarını artırma kararı aldı. Gaziantep firması olan Hasan Sever inşaat, gelecek dönem yatırım planları arasında, 6 MW kurulu güce sahip 6 adet güneş enerji santrali kurmayı planlıyor. Firma kurmayı planladığı GES projesi için Gaziantep ilinin Nizip ilçesine bağlı Keklik Köyü mevkiinde bulunan alanı seçti.

Firmanın kuracağı GES projesi arazi bedeli dahil olmak üzere 24 milyon TL üzerinde bir rakama mal olacak. Proje tamamlandığı ve faaliyet geçtiği zaman 2.000 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Yenilenebilir enerji yatırımlarında öne çıkmayı planlayan firmanın gelecek dönemlerde yatırımları hızlandıracağı öğrenildi. Firmanın hedefi yalnızca GES projeleri değil, diğer yenilenebilir ve temiz enerji alanlarında da olacak.

Yerli Paneller Santral Kurulumunda Tercih Edilecek

Yalnızca ülkemizde değil tüm dünyanın gündeminde olan yenilenebilir enerji kaynakları özellikle ABD, Çin, Hindistan, Japonya ve bazı Ortadoğu ülkelerinde ciddi kapasitelere ulaştı. Bu anlamda Türkiye’nin kat etmesi gereken çok mesafe var. Hasan Sever inşaat güneş enerji santrali kurulumunda yerli panel kullanımının, sektördeki gelişmeyi olumlu anlamda etkileyeceğini savunuyor. Dünya genelinde uygulanan teknolojinin tamamının ülkemizde üretilmesi, maliyeti önemli oranda düşürecektir.

hasan-severTürkiye, Avrupa ülkeleri arasında İspanya’dan sonra yenilenebilir enerji kaynakları konusunda en verimli alanlardan bir tanesidir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik tesislerin artırılması, iş gücü ve istihdamında önemli ölçüde artmasını sağlayacak. Ayrıca ülkemizin bu günlerde hiç olmadığı kadar enerji bağımsızlığına ihtiyacı var. Yerli sermayeye destek olmak ve maliyetleri düşürmek adına GES santrallerinde Hasan Sever inşaat yerli panelleri kullanmanın önemine değindi.

Arazi Fiyatlarındaki Artış Durdurulmalı

Sektördeki olumsuzluklardan bir tanesi de arazi fiyatlarındaki artış olarak karşımıza çıkıyor. Gaziantep ilinin birçok ilçesinde GES projeleri için yer bulma sıkıntısı var ve var olan arazilerde değerinin üç katına bir bedelle satılmaya çalışılıyor. Arazilerin pahalı fiyatlara satılmak istenmesinin yatırımları olumsuz etkilediği bir gerçek. Yatırımlar yalnızca GES projeleri ile sınırlı değil, aynı zamanda Rüzgar Enerji Santralleri için de arazi gerekiyor.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının hızlanması devlet ve özel sektör desteklerinin artması ve uygun yerlerin yalnızca yenilenebilir enerji tesislerine tahsis edilmesi gerekiyor. Arazi fiyatlarının uygun olması dünya genelinde üretilen teknolojilerin ülkemizde üretilmesi ve teşviklerin artması ile birlikte, yenilenebilir enerji tesisleri yatırımları daha hızlı ilerleyecek ve bu tesislerin bitirilmesi ile birlikte dışa olan enerji bağımlılığımız önemli ölçüde azalacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here