Hayatımızı Kolaylaştıran Teknolojiler

0
219
codex

Bilişim çağı olarak isimlendirilen günümüzde hemen hemen her ihtiyacımız teknolojik bir alet yardımıyla yapılmaktadır. Bir dönemler yapılan tüm işlerin ve işlemlerin insan gücü kullanımıyla yapıldığını göz önünde bulunduracak olursak çok değil daha bir asır ileriye gittiğimizde kullanılan aletlerin çağımıza göre ne kadar geri kaldığını görebilirsiniz.

Günümüzden 15 – 20 yıl gibi kısa bir süre önce çevirmeli ev telefonları kullanılırken şuanda avuç içine sığan ve bununla da kalmayarak adeta bir bilgisayar gibi kullanabileceğimiz bir cihaza sahip durumdayız. Tabi bundan 200 yıl kadar geri gidecek olursak haberleşme için posta güvercinlerinin kullanıldığını görebiliriz. Bu durumda yaşanan gelişmeyi ifade etmek oldukça zor olacaktır. Teknolojinin gelişmesi ve bu gelişmenin içerisinde yeni aletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok sorun da hayatımızdan çıkmış oluyor. Daha önce yapamadığımız ya da yapmakta zorlandığımız birçok şey şuanda sadece birkaç saniye içerisinde verilen bir komut yardımıyla yapılabilmektedir.

Bu durumu anlatabilmek adına çok fazla örnek verebiliriz bunun için verilebilecek en net örnek bilgisayar ve mobil cihazlar olacaktır. Bu alanda yapılan yenilikler oldukça dikkat çekicidir. Yazılım Şirketleri tarafından hazırlanan uygulamalar sayesinde cep telefonları giderek küçülmeye ve daha fazla aktivite için kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojilerin hızlı bir şekilde ilerlemesi bazı cihazlara karşı bağımlılık denebilecek şekilde ilerlemeye de neden oluştur. Bu konuda Nomofobi durumunu örnek vermemiz mümkündür. Nomofobi kelimesi, İngilizce “No Mobile Phobia” sözlerinin kısaltılmasından meydana gelmiştir. Bu kavram, cep telefonundan uzak kalma korkusunu ifade etmektedir.

Bununla birlikte İstanbul Yazılım Firmaları gibi büyük firmalar aracılığıyla oldukça kullanışlı ve işlerimizi kolaylaştıran çok sayıda uygulamalarda hayatımızda yerini almıştır. Günlük hayatımız içerisinde ihtiyacımız olan ya da ihtiyacımız olmadığı halde sadece durumu kolaylaştırdığı için kullanımı tercihe edilen çok sayıda uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar yardımıyla yapılan işlemler normal şartlar altında yapıldığı takdirde belki de saatlerimizi alacakken sadece birkaç saniye içerisinde işlemlerimizi tamamlayabiliyoruz. Günümüzde işimizi kolaylaştıran bu teknolojiler ilerleyen dönemlerde hangi boyuta ulaşabileceği tahmin edilmesi zor bir durum olsa da gelişme hızına bakarak sadece 10 yıl gibi kısa bir süre sonra bile adeta çağ atlayacak durumda olabilmemiz mümkün görülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here