Hayvanların İçme Suyu Güneş ve Rüzgar Enerjisinden Geliyor

0
1142
Hayvanların İçme Suyu Güneş ve Rüzgar Enerjisinden Geliyor

Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi ile çalışan aletlerden sağlanan yarar, her geçen gün farklı alanlarda görülmeye devam ediliyor. Konya’nın Beyşehir ilçesinde de bu duruma güzel bir örnek hayata geçirilmiş durumda. Beyşehir ilçesinin Yeşildağ Mahallesi’nde hayvancılık yapan vatandaşların yardımına güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi ile çalışan su pompaları yetişti. Gerek küçükbaş ve gerekse büyükbaş hayvanların temiz içme suları rüzgar ve güneş enerjisinden elde edilen elektrikle çalışan pompalar vasıtası ile sağlanıyor.

Bölgenin yurt dışında yaşayan gurbetçi hayırseverlerinin desteği ile kurulan sistem doğrultusunda; meralarda otlayan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar içme suyu sıkıntısı çekmiyorlar. Konu hakkında açıklamalarda bulunan yöre insanı Besici Adem Gökoğlan; meralarında iki farklı sistem ve iki farklı pompa bulunduğuna dikkat çekti. Bir sistemin güneş panellerinden elde edilen güneş enerjisi ile sisteme bağlı olan pompayı çalıştırdığını ve yer altı sularını çıkardığını belirten Gökoğlan; diğer tribünün de rüzgar gülü sayesinde rüzgar enerjisinden elektrik elde edilerek yine siteme entegre pompa vasıtası ile yer altı sularının çıkarılması şeklinde çalıştığını vurguladı.

Rüzgarlı günlerde rüzgar tribünü sisteminin devreye girdiğini, güneşli günlerde ise güneş panelleri ile elektrik üretildiğini söyleyen Gökoğlan, bu sayede yılın 365 günü temiz yer altı sularının çıkarılabildiğinin altını çizdi. Yerin 50 metre altından çıkarılan temiz yer altı suları sayesinde meralarda otlayan hayvanların her daim temiz içme suyuna kavuştuklarını vurgulayan Gökoğlan; kendilerinin de bu sayede taşıma maliyeti ve zahmetinden kurtulduklarını belirtti.

Rüzgar ve güneş enerjisi ile çalışan pompa sisteminin elektrik maliyeti de oluşturmadığına dikkat çeken Besici Gökoğlan; sistemin kuruluş aşamasındaki yatırım maliyetinin akabinde herhangi bir gider yaratmadığını ve son derece kullanışlı bir teknoloji olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here