Hayvansal Atıklar Burdur’da Biyogaz Tesisi ile Enerjiye Çevrilecek!

0
1102
hayvansal atıklardan enerji

Hayvansal atıkların değerlendirilmesi ve enerjiye çevrilmesi ile ilgili olarak Burdur’dan sevindirici haber geldi. Burdur Belediyesi’nin projesi kapsamında hayvansal atıklardan enerji elde etmeyi sağlayacak olan biyogaz tesisi projesine start verildi. Proje ile Burdur’da yıllık 500 bin TL’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlanması ve katma değer meydana getirilmesi amaçlanıyor.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından düzenlenen toplantı ile tanıtılan biyogaz tesisi projesinin tanıtım törenine; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Oktay Darcan ve Kooperatif Başkanları da katılım sağladı. Projenin tanıtımını yapmak üzere söz alan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, söze Türkiye’nin enerjide dış ülkelere olan bağımlılığından bahsederek başladı. Başkan Ercengiz; ülkemiz enerji ihtiyacının yüzde 65’inden fazlasını fosil yakıtlardan (petro, doğalgaz vb.) karşılıyor diyerek, bahse konu fosil yakıtların ise dış ülkelerden döviz karşılığında alındığına dikkat çekti.

Hayvansal Atıklardan Enerji Üretilecek

Fosil yakıtlar haricinde enerjinin nereden elde edilebileceğine dair bakıldığında birkaç seçenek kaldığına vurgu yapan Başkan Ercengiz; bu seçenekleri de hidroelektrik santral ve nükleer santral olarak sıraladı. Bu yatırımların devlet eliyle yapılan ve yüklü maliyet gerektiren yatırımlar olduğuna dikkat çeken Ercengiz, kendilerinin de belediye olarak hayvansal atıklardan enerji üretme yolunda proje geliştirmeye karar verdiklerinin altını çizdi.

Burdur’daki ilçe ve belde belediye başkanları dahil olmak üzere hep birlikte toplandıklarını ve enerji konusunda ne yapabileceklerini düşündüklerini ifade eden Başkan Ercengiz; çöpten enerji elde etme adına gereken adımları attıklarını söyledi. Ayrıca daha önce kurdukları güneş enerjisi panelleri ile güneşten enerji elde etme adına yatırımlarını da artırdıklarını belirten Başkan Ercengiz, Burdur’daki güneş enerji panellerinin gücünü 0,6 KWe’ye çıkardıklarını deklere etti. Bu güç ile Burdur’un bir yıllık enerji ihtiyacının yüzde 16’sını sadece güneşten karşıladıklarını söyleyen Başkan Ercengiz, bunun da çatıları kiremitle kaplamak yerine güneş panelleri ile kaplamakla olduğuna dikkat çekti.

Sıranın hayvansal atıklardan enerji elde etmeye geldiğini söyleyen Başkan Ercengiz, Burdur’da hayvancılığın gelişmiş olduğunu ve ilde 20 bin baş büyük hayvan ile 400 bin baş küçük hayvan bulunduğunu vurguladı. Bu hayvanların atıklarının değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Ercengiz, artık hayvansal atıklardan enerji elde edilmeye başlanacağını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here