Hidrojenle Çalışan Audi Q6 h-tron

2
1970

Almanya ‘nın en büyük otomobil üreticilerinden olan audi ‘den hidrojenle çalışan Q6 h-tron isimli otomobilini detroit otomobil fuarı ‘nda tanıttı.

Yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışan birçok otomobil piyasada mevcut. Ancak hidrojenle çalışan arabalar piyasada pek yok. Audi firması da hidrojenle çalışan yeni bir araç geliştirdi , bu aracın ismine de Audi Q6 h-tron ismini verdi.

Audi-Q6-Studie-h-tron-quattro-concep

Detroit otomobil fuarı nın başlamasıyla görücüye çıkan birçok otomobil ve teknolojik gelişme ziyaretçilere ve basın mensuplarına sunuldu. Audi firması da hidrojen yakıtı ile çalışan otomobili ile şimdiden büyük bir yankı uyandırdı. Audi Q6 h-tron otomobili şuan için sadece konsept aşamasında ama firma ilerleyen zamanlarda Q6 h-tron ‘nu piyasaya sunmayı hedefliyor.

Audinin bu konsept aracı günümüzdeki audi araçları ile neredeyse aynı çizgide ve görüntüde.

Alman firması ilk defa hidrojen yakıtı ile çalışan bir otomobili tanıttı. Bu h-tron SUV özellikte bir kasaya sahip. 2015 yılında da firma A7 h-tron aracını tanıtmıştı.

Audi-Q6-Studie-h-tron

Q6 h-tron alman aracı 148 hp ‘lik güç üretebilen güçlü bir motora sahipken elektrik motoru ise 134 hp ‘lik güç üretebiliyor. Toplamda 600 km ‘lik mesafeyi rahatlıkla alabiliyor.

Q6 h-tron ‘nun ivmelenmeside çok iyi ve 0’dan 100 km hıza sadece 7 saniye gibi kısa bir sürede çıkabiliyor.

Hidrojenle çalışan bu aracın iç dizaynı da çok güzel. Bütün herşeyi dokunmatik ekranlar sayesinde kontrol etme imkanı sunuyor. Ayrıca iç dizaynı da görsel açıdan gayet sade ve kullanışlı bir yapıda.

Q6 h-tron nasıl çalışıyor ?

Bu araç hidrojen yakıtını elektrik enerjisine çevirebilen yüksek teknolojili yakıt hücrelerine sahip. Hibrit olarak çalışma prensibine sahip.

Hibrit otomobillerden farkı ise , piyasadaki birçok hibrit araç benzini elektrik enerjisine dönüştürürken , Q6 h-tron hidrojeni elektrik enerjisine çeviriyor.

Audi Q6 h-tron

Audi firmasının en son konseptlerinden Q6 htron ‘nun birçok özelliği var. Ancak bir özelliği de varki bu gerçekten araca ayrı bir albeni katıyor. O özellik ise sürücüsüz çalışma sistemi.

Bu aracın sahip olduğu bu özellik sayesinde herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan otonom bir şekilde çalışabiliyor. Yalnız bu sistem ile maksimum 60 km hız yapabiliyor. Sürücüsüz çalıştığı gibi park ederkende herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymuyor.

Alman firması önümüzdeki yıllarda toplam da üç adet daha hidrojenle çalışan konsept araçlar üretmeyi hedefliyor.

Kaynak : yeniakit

2 Yorumlar

  1. Harika bir araçmış , bakalım daha nasıl teknolojiler olacak , yakında uçan arabaları da görürüz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here