Hindistan’da Dünyanın En Büyük Güneş Santrali Devreye Girdi

0
1119
dunyanin-en-buyuk-gunes-santrali
dunyanin-en-buyuk-gunes-santrali

Güneş enerjisinin geleceğin enerjisi olarak görüldüğü günümüzde, güneş enerji santralleri ile ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Güneş enerji santrali ile ilgili yeni bir haber de Hindistan’dan geldi. Hindistan’ın Tamil Nadu bölgesinde uzun zamandır yapımı devam eden dünyanın en büyük güneş santrali çalışmaya başladı. Adani Green Energy LTD firması tarafından yapımına başlanan santral geçtiğimiz Çarşamba günü devreye girdi. Santralin enerji üretme kapasitesi 648 megavat ve sistem 400 kV üzerinde bağlantı yapılarak çalıştırıldı.

Tesis 10 km2 alan üzerine kuruldu ve Ramanathapuram bölgesinde yer alan Kamuthi kentinde 300 bin eve elektrik sağlayabilecek kapasitede çalışacak. Proje 679 milyon dolara mal oldu ve projede 2,5 milyon adet solar panel, 576 adet inverter, 154 adet transformatör ve 6 bin kilometre kablo kullanıldı. Solar park olarak da adlandırılan güneş santrali bütün bir yıl boyunca hizmet verebilecek.

Hindistan Güneş Enerjisi Teknolojisinde İddialı

Hindistan Başkanı Narenda Modi yaptığı açıklamada “hedeflerimiz büyük, 2022 yılına kadar güneş enerjisi kapasitesini 100 GW’a kadar çıkarmayı plânlıyoruz” dedi. Bu hedefler doğrultusunda birçok uzmanın çalıştığını belirten başkan, aynı zamanda yeni projeleri de yatırım kapsamına aldıklarını belirtti. Hindistan’da güneş enerjisinin kullanılabileceği pek çok alan var. Karela ve Cochin kentleri bu alanlardan bazılarıdır.

narenda-modiGeçtiğimiz yıllarda yine Hindistan’ın Cochin kentinde yalnızca güneş enerjisi ile çalışan hava alanı yapılmıştı. Aynı şekilde Hindistan’ın Karela kentinde nehir üzerinde solar ada inşa edildi. Hindistan güneş enerjisi alanında bir numara olmayı hedefliyor ve bu konudaki çalışmalarını hız vermiş durumda. Ülkenin üçüncü projelerinden bir tanesi olan ve dünyanın en büyük güneş santrali olan solar park, şu anda verimli bir şekilde çalışıyor.

Ancak solar park geçtiğimiz günlerde büyük bir tehlike atlattı. Ülkede etkili olan muson yağmurları nedeniyle, solar park ( dünyanın en büyük güneş santrali ) sel felâketi ile karşı karşıya kaldı. National Geographic belgeseline konu olan olayda tesis felâketi ucuz atlattı. Tesis birçok rekorunda sahibi bulunuyor. Tesis 8 ayda tamamlandı ve yapımında 8,500 kişi çalıştı. Hindistan hükümetinin yaptığı açıklamaya göre dünyanın en büyük güneş santrali tesisi ürettiği elektriğin 7,01 / kWh kadarını sabit bir fiyatla 25 yıl boyunca satacak.

Tesis şimdilik dünyanın en büyük güneş santrali tesisi olma ünvanını alsa da yakın zamanda tamamlanması beklenen ve Çin’de yapımına başlanan 850 megavatlık kurulu güce sahip olan Longyangxia Dam Solar Park projesinin devreye girmesi ile birlikte, tahtını bu tesise kaptıracak.

Bu yazı ilginizi çektiyse, dünyanın en büyük 20 güneş santrali listemize de bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here