Hisse Senedi Fiyatları Nasıl Değişir?

0
260
hisse senedi fiyatları

Yatırım yapan herkes bilir ki; takip yapıldığında hisse senedi fiyatlarının sürekli değişim halinde olduğu görülür. Hisse senedi fiyatlarının değişmesinde etkili olan birden fazla faktör mevcuttur. Bu etki faktörlerine göre sahip olduğunuz hisse senedinin fiyatı değişir; yükselir veya düşer.

Hisse Senedi Fiyatlarının Değişmesine Sebep Olan Unsurlar

  • Fiyatların belirlenmesindeki en temel unsur arz-taleptir. Hisse senedi fiyatlarını da alıcı ve satıcılar belirler. Örneğin, herkes bir hisse senedini satmak isterse o hisse senedinin fiyatı düşer fakat herkes o hisse senedini almak isterse fiyatı yükselir.
  • Hisse senedinin işlem gördüğü ülke borsası ekonomi gelişmelerinden etkilenir. Olumlu ekonomik gelişmeler olumlu, olumsuz gelişmeler ise olumsuz etki yaratır.
  • Şirketin; geliri, bilançosu, likidite ve faaliyet oranları ve finansal yapı oranları gibi şirket verileri önemlidir ve takip gerektirir.

Sahip olduğunuz kağıda ait şirketin hangi sektörde faaliyet gösterdiği de önemlidir. Sektör içi olumlu ve olumsuz gelişmeler fiyatları etkileyebilir. Bunların dışında ülke içindeki siyasi gelişmeler, küresel ekonomi gelişmeleri, küresel olaylar, savaşlar, terör tehdidi, doğal afetler gibi unsurlarda borsayı ve hisse fiyatlarını etkileyebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here