İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

0
998
ihtiyac-kredisi-veren-bankalar

Dönem dönem nakit paraya ihtiyaç duyduğumuz anlar olur. Böyle zamanlarda bankaların sunduğu ihtiyaç kredisi imkanları imdadımıza koşuyor. İhtiyaç kredisi veren bankalar arasında kamu bankaları olduğu gibi özel bankalar da var. Her bankanın kredi sunma şartı ise birbirinden farklı olabiliyor.

İhtiyaç kredisi araştırması yaparken onlarca seçenek arasından en avantajlı krediyi bulabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlardan en önemlisi ihtiyaç kredisi faiz oranları. Kredi faiz oranı ödeyeceğiniz toplam tutarı doğrudan etkileyeceği için oldukça önemli. İhtiyaç kredisi faiz oranları dışında krediye yönelik tahsis ücreti, dosya masrafı, sigorta gibi diğer ek ücretlere de dikkat etmeniz gerekiyor. Karşılatırma siteleri üzerinden ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparak en uygun ihtiyaç kredisi seçeneğine kolayca ulaşabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi dışında bankalardan alabileceğiniz bir kredi daha türü var: Konut kredisi. Konut kredisi, ev almak için bankadan alabileceğiniz borç anlamına gelir. İpotekli bir kredi ürünü olan konut kredisini alabilmek için öncelikle almak istediğiniz eve karar vermeniz gerekir. Almak istediğiniz eve karar verdikten sonra ekspertiz raporu ile bu evin değeri belirlenir. Banka size bu değer üzerinden kredi verir. Konut kredisi evin ekpertiz değerinin tamamı için verilmez. Almak istediğiniz evin ekspertiz değerinin en fazla yüzde 80’i için banka kredisi verilebilir. Geri kalan yüzde 20’lik tutar için peşinatınız olması gerekir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Konut kredisi alabileceğiniz bankalardan biri Ziraat Bankası. Devlet Bankası olan Ziraat Bankası genelde diğer bankalara göre daha avantajlı faiz oranı sunmaktadır. Ziraat Bankası’nın güncel konut kredisi faiz oranı yüzde 1,28’dir. Bu faiz oranı ile 100.000 TL konut kredisi almak isterseniz aylık taksit ödemeleriniz 1.635,47 TL oluyor. Yine aynı kredinin toplam ödemesi ise 197.459,20 TL.

Toplam ödemeyi etkileyen tek faktör faiz oranı değil. 100.000 TL 120 ay vadeli örnek hesaplama için masrafları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ekspertiz Ücreti: 573,00 TL
 • Banka Tahsis Ücreti: 500,00 TL (binde 5 oranında alınır)
 • İpotek Ücreti: 129,80 TL

Ayrıca bir de bankanın hayat sigortası talep etmesi durumunda hayat sigortası masrafı ortaya çıkacaktır.

Ziraat Bankası konut kredisi başvurusu yapabilmek için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve 18 yaşından büyük olmanız gerekir. Diğer tüm kredi başvurularında olduğu gibi bu kredide de kredi notu ve gelir durumu oldukça önemli. Bankalardan ev kredisi alabilmek için kredi notunuzun risksiz grupta olması gerekir. Geliriniz ise almak istediğiniz tutarla doğru orantılı olmalıdır. Burada yasal olarak dikkat etmeniz gereken kural şu: Aylık taksit ödemelerinin toplam tutarı belgelenebilir gelirin yüzde 50’sini geçemez. Bu bilgi ışığında ne kadar Ziraat Bankası konut kredisi alabileceğinizi hesaplayabilrsiniz.

VakıfBank Konut Kredisi

VakıfBank da ev kredisi alabileceğiniz kamu bankalarından biri. VakıfBank da tıpkı Ziraat Bankası gibi yüzde 1,28 faiz oranı sunuyor. VakıfBank’tan 100.000 TL ev kredisi almak istediğinizde de aylık taksit ödemeleriniz 1.635,47 TL, toplam ödemeniz 197.459,20 TL oluyor.

VakıfBank’taki masrafları inceleyecek olursak şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:

 • Ekspertiz Ücreti: 950,00 TL
 • Banka Tahsis Ücreti: 500,00 TL (binde 5 oranında alınır)
 • İpotek Ücreti: 354,00 TL

Ayrıca bankanın sağlık sigortası talep etmesi durumunda sağlık sigortası masrafı da toplam ödeme tutarınıza eklenecektir.

VakıfBank için de aynı kredi şartları geçerli. Yine en temel kural olan 18 yaşından büyük olma ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma kurallarının yanı sıra en önemli kriter kredi notu ve gelir belgesi .

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi hesaplaması yaparak en ucuza mal edebileceğiniz krediyi bulabilirsiniz. Kredi hesaplaması yapmak için Hangikredi.com gibi karşılaştırma sitelerinden yararlanabilirsiniz. Hangikredi ve benzeri karşılaştırma siteleri üzerinden çekmek istediğiniz kredi tutarı ve vadesi için güncel faiz oranları ile zahmetsizce kredi sorgulaması yapabilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda şu bilgilere ulaşarak en avantajlı olacak kredi şeçeneğine kolayca karar verebilirsiniz:

 • Faiz oranı
 • Aylık taksit tutarı
 • Toplam ödeme
 • Dosya masrafı/kredi tahsis ücreti
 • Yıllık maliyet oranı

İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları

Kredi başvurusunda bulunabilmek için öncelikle T.C. vatandaşı olmanız ve 18 yaşından büyük olmanız. Bu temel şartların dışında kredi notunuz risksiz grupta yer almalıdır. Her bankanın belirlediği kredi notu alt sınırı birbirinden farklı olsa da kredi notunuzun yüksek olması kredi alma ihtimalinizi arttırır. Banka, vereceği borcun geri döneceğinden emin olmak istediğinden başvuru şartları arasında gelir belgesi ve en az üç aylık sigorta girişi de yer almaktadır. Bu şartları sağlıyorsanız kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here