İnönü Üniversitesi Güneş Enerjisinde Önemli Adımlar Attı

0
405
İnönü Üniversitesi Güneş Enerjisinde

Türkiye’nin en çok güneş alan illerinden bir tanesi olan Malatya, İnönü Üniversitesinin başlatmış olduğu güneş enerjisi projesi ile  alternatif enerji kaynaklarını kullanma yönünde büyük bir adım attı.

İnönü Üniversitesi Güneş Enerji Santrali Türkiye’nin en yüksek kapasiteli santrali olma özelliğine sahip. Santral devreye girdiği 2 yıl boyunca 5 milyon 600 bin TL katma değer sağladı.

2015 yılında kurulumu tamamlanan ve prestijli ödül olan Uluslar arası Enerji ve Çevre Fuafı ve Konferansı ödülünü Güneş kategorisinde alan santral ilk enerjisini Turgut Özal Araştırma Hastanesinin elektrik ihtiyacının dörtte birini karşılayacak sağladı.

Santralin işletme sorumlusu Elektrik ve Elektronik Mühendisi Nihat Demirci İHA ajansına yaptığı açıklamada, Malatya’da kurulan santralin bir yıl içerisinde 8 buçuk milyon kilovatsaat elektik üretebildiğini ve bu üretimin üniversiteye 5 milyon 600 bin TL kar sağladığını belirtti.

Santral Turgut Özal Araştırma Hastanesinin Elektrik İhtiyacının Dörtte Birini Karşılıyor

2015 yılında faaliyete giren güneş enerji santrali, geçtiğimiz yıllarda faaliyete giren Karaciğer Nakil Hastanesinin elektriğinin bir kısmını üretmeyi başardı. Tesisin yapımı tamamlandığında ilk planlanan hastanenin elektriğinin üçte birinin karşılanmasıydı. Ancak tesis hastanenin elektrik ihtiyacının dörtte birini karşılayacak, verimli bir şekilde çalıştığını ortaya koydu.

Güneş Enerji Santrali 3 Bin Konutun Elektriğini Rahatlıkla Karşılayabilir

Tesisin fatura bedeli 2016 yılı itibari ile 3 milyon 400 bin TL civarında ve tesis tam kapasite ile çalıştığında 3 bin konutun elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyor.

Güneş enerjisi santralinin kurulumundan sonra diğer üniversitelerden ve yerel yönetimlerden de talep gelmiş. Kurulumun nasıl olduğu ve kurulum tecrübeleri hakkında bilgi alınmak istenmiş.

Üniversiteye gelen bu talepler olumlu karşılanmış ve teknik detaylar ile ilgili talepte bulunan kurumlara yardımcı olunmuş.

Şu anda Malatya Belediyesine ait 300 kilovatlık kurulu bir tesis var ve bu tesisin işletilmesi için gerekli teknik destek İnönü Üniversitesinden alınıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here