İnşaatlarda İş Güvenliği ve İş Sağlığı

0
399
inşaatlarda iş güvenliği

İş kazalarının en çok yaşandığı yerlerden biri olan inşaatlarda iş güvenliği son derece önemlidir. Bundan dolayı inşaatlar için iş güvenliğinin için gerekli tüm önlemlerin alınması gerekir.

İnşaatlarda iş güvenliği buralarda çalışan kişi sayısının pek çok alana kıyasla daha fazla olması bakımından büyük önem taşır. Özellikle işçilerin inşaatlarda geniş bir alana hakim olması inşaatlarda iş güvenliği konusunu daha da ciddi hale getirir. İnşaatın her aşamasında çalışan bu işçilerin olası iş kazalarına karşı tedbirli şekilde çalışmaları gerekir. Bu noktada iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm tedbirler, koruma planları ve ekipman lar ilgili birim tarafından alınmalıdır. Buna yönelik ortaya çıkacak uyulması gereken kurallara da işçilerin eksiksiz şekilde uyması gerekir.

İnşaatlarda İş Sağlığı Ve Güvenliği

İnşaat sektöründe çok çeşitli kazalar ve hastalıklar meydana gelebilir. Yaşanan kazalar ölümcül olabileceği gibi hastalıklarda da kimyasal ve fiziksel tehlikelerden kaynaklanan hastalıklar ortaya çıkabilir Bu gibi durumlar inşaatlarda iş güvenliği konusunu daha da öncelikli hale getirir. Bazı inşaatlarda biyolojik tehlikeler nedeniyle hastalıklar da meydana gelebilir. Yırtıcı hayvanlar, zehirli maddeler ve enfeksiyona yol açan mikroorganizmalar bu kategoride yer alır. İnşaatlarda iş güvenliği için bu tarz durumlara karşı önlem alınması gerekir. Özellikle ölümcül hastalıklar konusunda beton işçileri, vinç operatörleri, izolasyoncular, şoförler, makine operatörleri, tesisatçılar, taş ve metal işçileri ile marangozlar büyük risk altındadır. Bu alanlarda çalışanların başta kanser olmak üzere çok çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalleri vardır. Bundan dolayı inşaatlarda iş güvenliği ihmal edilmemelidir.

İnşaatlarda İş Güvenliği Önlemleri

Genel olarak inşaatlarda iş güvenliği nedeniyle alınacak tedbirlere bakıldığında bunların başından inşaatlardaki düşen cisimler gelir. Her yıl pek çok işçi başına düşen cisim nedeniyle yaralanmakta hatta hayatını kaybetmektedir. Bu tür durumlara engel olmak adına inşaat sahası içerisinde sürekli olarak baş koruma kaskları ile gezilmesi gerekir. Baret, kask ya da başlıklar bu amaçla kullanılabilir.

İnşaatlarda iş güvenliği için alınacak tedbirlerin bazıları yaşanan gürültüler ile ilgilidir. Çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkan gürültü hem inşaatta çalışan işçiler hem de çevrede yaşayan vatandaşlar tarafından rahatsız edici olabilir. Bu duruma önlem amacıyla kulak koruyucu özelliğe sahip olan kulak tıkaçları ya da kulaklıklar kullanılabilir. Buna ek olarak gürültü yönetmeliği çerçevesinde gerekli ölçümler yapılmalı ve önlemler alınmalıdır. Bunlara ilaveten yüksekte çalışan işçiler için de inşaatlarda iş güvenliği amacıyla emniyet kemerleri kullanılmalıdır.

Bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu siteyi inceleyebilir ve canlı sohbet hizmeti ile anlık bilgi alabilirsiniz : https://www.bizimosgb.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here