İnverter Nedir? İnverter Ne Demek? Ne İşe Yarar?

0
19769
inverter nedir
inverter nedir, inverter ne demek,inverter ne işe yarar,invertör,ınverter

AC-DC doğrultucuların çalışma mantığı ile benzer ancak ters yönde işleyen inverter istenilen gerilim, güç veya frekans değerlerinde AC akım elde edilmesini sağlar. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmek için güneş panellerinde, rüzgâr türbinlerinde;  araba, tekne ya da kamp alanı gibi mobil ortamlarda çalıştırılabilmesi için televizyonlarda, aydınlatma lambalarında inverter kullanılmaktadır. Kalkış akımları olmadığı için şebekeye zarar vermeyen cihazlar minimum ve maksimum aralıklarda çalışırlar.

İnverter Ne Demek?

inverter nedir ?” sorusuna yanıt olarak doğru akımı alternatif akıma; alternatif akımı doğru akıma çeviren cihaz ya da devre sistemi cevabı verilebilir. Elektriksel bir güç dönüştürme elemanı olarak tanımlanabilecek inverter, güç dönüştürücü ya da evirici, günümüzde bilgisayarlarda kullanılan küçük güç kaynaklarından elektrik dağıtım sistemlerine güç veren büyük sistemlere kadar birçok farklı alanda kullanılmaktadır.

inverter ne demek

Özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının yararları konusundaki çalışmalar ile bu sistemlere duyulan ihtiyacın ve talebin artması sonucu rüzgâr, güneş enerji sistemlerinden elde edilen enerjinin kullanıma uygun hale getirilmesi için daha kaliteli ve stabil çalışan, daha fazla özelliği sahip inverter çeşitleri üretilmektedir. Mikroişlemci veya düşük voltaj kontrollü, alarma ve uyarı çıkışlarına sahip, aşırı yük korumalı, statik regülasyona sahip cihazlar üreticiler tarafından piyasaya sunulmaktadır.

İnverter Ne İşe Yarar?

İnverter geliştirilme amacı tasarruf sağlamaktır. Şebekeden gelen gerilim dalgalanmalarını, pikleri, fitre devresinden geçirerek temizleyen invertör cihazı bu etkilerden kaynaklanan motor, mekanik aksam hatalarını azaltır; bu parçaların tamir, bakım maliyetlerini en aza indirir ve ömürlerini uzatır. AC veya servo motorun hızını yüksek kalkış momenti ile istenen sürede, sıfırdan istenen değere ayarlayabilen yüksek teknolojili motor hız kontrol cihazı dişli veya kasnak düzeneklerine ihtiyaç duyulmaması nedeni ile devir değişikliklerinin hızlı ve maliyetsiz yapılabilmesini ınverter sağlar. Ayrıca inverter reaktif enerjiyi azaltarak tasarruf sağlanmasına imkân verir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarında kullanılan on-grid (şebekeye bağlı) ve off-grid (şebekeden bağımsız) inverter modelleri yüksek verimlilik ve güvenilirlik özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. On-grid sistem gece gündüz döngüsüne sahiptir ve gün içerisinde enerjiyi fotovoltaik paneller yardımı ile elde eder.

Gece ise elektrik kaynağı olarak şebeke kullanılır. Başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede teşvik edilen bu sistemde kullanılan invertör cihazları şebeke elektriğinin kesildiğini anlama, kesinti sırasında bünyesindeki tüm enerjiyi yüke aktarma, çıkışına yerleştirilen çift yönlü sayaç ile üretilen ve şebekeden alınan enerjiyi karşılaştırma özelliğine sahiptir. Off-grid sistemin farkı ise şebekeden bağımsız olarak çalışmasıdır.

İnverter Çeşitleri Nelerdir?

220 Volt AC çıkış veren kare dalga ve tam sinüs olmak üzere 2 çeşit inverter bulunmaktadır. Modifiye sinüs olarak da bilinen kare dalga inverter maksimum güç noktası takibi, MPPT, adı verilen bir algoritmaya sahiptir. Maksimum verim elde etmek için geliştirilen bu algoritma sistemdeki mevcut yük üzerinden hesaplamalarını otomatik olarak gerçekleştirir. Kare dalga inverter (modifiye sinüs inverter), aydınlanma ve ısınma gibi düşük hassasiyetli işler için uygundur.

Tam sinüs inverter, gelen voltaj ve frekansları tam sinüs dalga olarak ayarlar. Çalışma frekansları 50/60 Hz, verimleri %89 ila %94 arasında olan bu tür inverter genellikle %3 civarında harmonik bozulma oranına sahiptir. Motorlu yüklerde problemsiz çalışan tam sinüs inverter ağır yükler için uygunluğu, başlangıç akımı yüksek yükler için yüksek demeraj kabiliyeti nedeni ile avantajlıdır.

Ayrıca sanayi ihtiyaçlarını karşılamak için tri faz 380 volt verebilen inverter modellerinin yanı sıra paralel bağlanarak yüksek verim elde edilmesini sağlamayı amaçlayan mikro inverter çeşitleri de üretilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here